آموزش فارکس شمسیان

چگونه میتوان با مووینگ اوریج روند بازار را بررسی کرد

مووینگ اوریج چیست

 

مووینگ اوریج یک اندیکاتور دنبال کننده روند است که خطوط مووینگ اوریج با اندازه های مختلف را که در یک نمودار قرار گرفته اند را شامل میشود . ایده اولیه استفاده از آن، این است که به جای استفاده از یک یا دو خط مووینگ‌ اوریج در یک نمودار ، شما میتوانید به بررسی روند بازار با مووینگ اوریج که از چندین خط  که معمولا بین ۶ الی ۱۶ خط ( حتی بیشتر ) را به صورت کامل که‌ در یک نمودار است، استفاده کنید .

 

خطوط مووینگ اوریج چیست

مووینگ اوریج یک اندیکاتور دنبال کننده روند است که خطوط مووینگ اوریج با اندازه های مختلف را که در یک نمودار قرار گرفته اند را شامل میشود . ایده اولیه استفاده از آن، این است که به جای استفاده از یک یا دو خط مووینگ‌ اوریج در یک نمودار ، شما میتوانید به بررسی روند بازار با مووینگ اوریج که از چندین خط  که معمولا بین ۶ الی ۱۶ خط ( حتی بیشتر ) را به صورت کامل که‌ در یک نمودار است، استفاده کنید .
به مثال زیر دقت کنید

سیگنال گرفتن از مووینگ اوریج

معامله گران میتوانند قدرت روند را با مشاهده صافی خط متوجه شوند ، همچنین میتوانند با بررسی روند بازار با مووینگ اوریج و مشاهده قیمت های مشخص شده در خطوط مووینگ اوریج ، نقاط کلیدی سهم و مقاومت سهم را متوجه شوند

چگونه خطوط مووینگ‌ اوریج را در نمودار پیاده کنیم؟

یکی از سوالاتی که در سایت باینری آپشن زیاد تکرار میشود این است که چه تعداد خط مووینگ اوریج را باید استفاده کرد ؟
جواب این سوال بستگی به فرد معامله گر دارد .
بعضی از معامله گران بین ۶ تا ۸ خط ساده مووینگ اوریج را در بازه زمانی ۱۰ روزه همانند ۱۰ روز ، ۲۰ روز ، ۳۰ روز ، ۴۰ روز ، ۵۰ روز ، ۶۰ روز را در نمودار استفاده میکنند

عده دیگر‌ معماله گران ۱۶ خط یا بیشتر از ۱۶ خط ساده مووینگ اوریج را در بازه زمانی ۵۰ تا ۲۰۰ روزه مشخص می کنند و هرآنچه در این بازه زمانی اتفاق افتاده است را بررسی میکنند .
یکی ‌از مسائل در رابطه استفاده از خطوط مووینگ اوریج برای بازه زمانی طولانی تر این است که میتوان به صورت دقیق تر روند کلی‌ سهم را مشاهده کرد .

عده دیگری‌ از معامله گران از مووینگ اوریج نمایی به جای مووینگ اوریج ساده استفاده میکنند .
پس به این نتیجه می رسیم استفاده از هر کدام بستگی سلیقه و نوع استراتژی شخص معامله گر دارد .

میزان‌ حساسیت خطوط مووینگ ‌اوریج به صورت موارد زیر قابل تنظیم‌ است :

می توان با تغییر دادن تعداد روزهای بازه زمانی که در نمودار مووینگ اوریج استفاده شده حساسیت ‌خطوط مووینگ‌اوریج را در نمودار تغییر داد .

همچنین می توان با تغییر دادن حالت نمودار مووینگ اوریج ساده به حالت مووینگ اوریج نمایی حساسیت نمودار را تغییر داد .‌

در نمودار مووینگ اوریج زمانی که روزهای کمتر در بازه زمانی نمودار مشخص میکنیم ، این حالت باعث حساسیت بیشتر بر روی قیمت خواهد شد که حتی کوچکترین تغییر قیمت در نمودار قابل مشاهده است .
استفاده از نمودار مووینگ اوریج برای بازه زمانی طولانی مدت و روزهای بالاتر
( مانند ۲۰۰ روز ) باعث میشود خطوط مووینگ‌اوریج حساسیت کمتری داشته و روانتر باشند .

 

چگونه میتوان با استفاده خطوط مووینگ ‌اوریج در بازار‌ معامله کرد؟

 

یک خطِ مووینگ‌ اوریج ادامه دار ، نشان دهنده احتمال پایان روند است

زمانی که خطوط مووینگ در حال گسترش و جدا شدن هستند ( این حالت را ادامه دار می نامند ) ، و به نشانه این است که قیمت تعیین شده به حد نهایی خود رسیده است و این احتمالا به معنی پایان روند است .
تصور کنید هر خط مووینگ اوریج یک آهنرباست و آنها همدیگر را جذب میکنند ، آن خطوط نمیخواهند که برای مدت طولانی از هم دور باشند ، پس وقتی از هم دور هستند ، میخواهند فاصله را از میان خود بردارند .

 

ادغام شدنِ خطوط مووینگ اوریج نشان دهنده تغییر در روند سهم است

زمانی که خطوط مووینگ اوریج شروع به همگرایی و نزدیک شدن بهم میکنند ( این حالت را ادغام شدن می نامند ) ، یک تغییر روند احتمالی آغاز شده است .
بعد از یک‌ تغییر شدید در قیمتی که در یک روند اتفاق‌ می‌افتد ، شما اول شاهد همگرایی خطوط کوتاه مدت خواهید بود ، سپس خطوط طولانی مدت مووینگ اوریج در مدت زمان بیشتری‌ به آرامی، به همگرایی روی می آورند .

 

خطوط مووینگ ‌اوریج موازی نشان دهنده یک روند قدرتمند است

زمانی که خطوط مووینگ‌ اوریج به صورت موازی اند و فاصله بینشان به صورت مساوی است ، در این صورت ، این حالت بدین معنی است که روند حال حاضر روندی قدرتمند است ‌.
تمامی خطوط مووینگ اوریج همانطور که باهم در حال حرکت هستند در این حالت باهم توافق دارند .

به فاصله بین خطوط مووینگ‌اوریج دقت داشته باشید .

یکی از اشتباهات عده ای از معامله گران این است که فقط زمانی که خطوط مووینگ اوریج از هم عبور میکنند و یا بهم میپیچند به آن دقت میکنند ‌.
در حالی که یکی از مهم ترین نکاتی که میتوان مشاهده کرد زمانیست که یکی از خطوط مووینگ اوریج کوتاه مدت از بالا یا پایینِ خطوط بلند مدت مووینگ اوریج گذر میکند ، در این شرایط باید به فاصله میان خطوط مووینگ اوریج نیز بسیار دقت کرد .

جایگاه قرارگیری خطوط مووینگ اوریج کوتاه مدت وابسته به خطوط بلند مدت مووینگ‌اوریج است و نشان دهنده جهتِ روند به صورت نزولی، خنثی و صعودی است .
فاصله میان خطوط مووینگ اوریج نشان دهند قدرت روند به صورت ضعیف ، خنثی ، قدرتمند است .

 

نمونه خطوط مووینگ‌اوریج

به نمودار زیر که نشان‌دهنده وضعیت دلار آمریکا/پوند انگلیس در مدت زمانی ۱ ساعت است توجه کنید

چگونه میتوان با مووینگ اوریج روند بازار را بررسی کرد

 

تغییر روند را مشاهده کردید ؟

چگونه از مووینگ اوریج ها سیگنال بگیریم

 

در نمودار بالایی ، شما به راحتی میتوانید زمانی که خطوط مووینگ‌اوریج در حال گذر کردن از هم و یا پیچیده شدن به هم به سمت بالا یا پایین هستند ، صعودی بودن و یا نزولی بودن روند را مشاهده کنید .

ادامه دار بودن خطوط یا افزایش فاصله میان خطوط مووینگ اوریج ، نشان دهنده پایان روند فعلی است .

برخورد خطوط باهم یا کاهش فاصله میان خطوط مووینگ ‌اوریج ، نشان دهنده شروع یک روند جدید است .

البته این نکته مهم را هم مد نظر قرار دهید که این ترفند همیشه و صددرصد برای متوجه شدن از پایان یا ادامه دار بودن روند کاربرد ندارد ، بلکه به شما یک دید مناسب نسبت به وضعیت فعلی بازار میدهد ، قطعا چندین راه دیگر از الگوی های تکنیکالی مختلف وجود دارند که به شما ادامه دار یا پایان یک روند را گوشزد میکنند ولی یک معامله گر با تمرین فراوان متوجه میشود که طبق شخصیتی که دارد با کدام الگو ها میتواند بازار را راحت تر و دقیق تر تحلیل کند ، تحلیل تکنیکال برای هر بازار متفاوت نیست ، یعنی فرقی نمیکند شما در صرافی بایننس در حال ترید ارز دیجیتال باشید یا در بروکر آلپاری در حال ترید جفت ارز ها ، در هر دو حالت تحلیل های تکنیکال و ترفند های آن فرقی ندارند .

پیشنهاد میشود برای درک بهتر از زمان به اتمام رسیدن و یا شروع یک روند از اندیکاتور rsi استفاده کنید و همچنین طبق روال گذشته این تاکید را میکنیم که سیگنال های خود را با استفاده از برخی الگوی های تحلیل تکنیکال تایید کنید یکی از بهترین روش های برای متوجه شدن تغییر روند ، واگرایی ها هستند که البته چند نوع واگرایی داریم که هر نوع آن یک نوع دید نسبت به بازار به ما میدهند .

واگرایی مثبت

پینشهاد میکنیم بعنوان یک معامله گر حتما به مبحث واگرایی ها نیز مسلط شده تا بتوانید تصمیمات دقیق تری برای معاملات خود بگیرید .

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 63 Average: 4.2]
مقالات مرتبط

۸ پاسخ

 1. سلام خسته نباشید….من مدت زیادیه دارم بامووینگ اوریجهاسیگنال میگیرم ومشکلی که خیلی وقته درگیرم کرده اینکه هنوزنتونستم یه اسیلاتوری که زمان ورودبه بازاررونشون بده پیداکنم macd.rsi.cci.momentumروامتحان کردم ولی جواب نگرفتم شماهم اسیلاتوری رومعرفی نکردیدمیشه لطفاراهنمایی کنید

 2. سلام وقت بخیر
  ممنون از زحماتتون.
  برای معامله های اول در فضای ریل با حساب استاندارد (سرمایه اولیه ۲۰ دلار) مقدار لوریج و حجم معامله باید چقدر باشه؟ کم ریسک ترین حالت چی میشه؟

  1. با ۲۰ دلار طبیعتا لوریج باید بالا باشه و حداکثر ۱۰۰۰ باشد .
   ولی حجم لات کم باشد یکصدم تنظیم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تیم تحلیلی نیما شمسیان در سال 88 شکل گرفت که شامل با تجربه ترین و همچنین موفق ترین تریدر های ایرانی بود ، لذا تصمیم به ایجاد سایتی کردیم تا دانش و مهارت های خود را به سایر افراد بصورت رایگان ارائه دهیم . اسم سایت دلیل بر این نمیشود که فقط در باینری فعالیت داریم بلکه بازار اصلی ما فارکس و ارز های دیجیتال میباشد . پیشنهاد میشود حتما عضو کانال تحلیل های روزانه شوید چرا که دیدگاه شما را به کلی نسبت به تحلیل کردن بازار تغییر میدهد .

بروکر و صرافی های برتر

شبکه های اجتماعی ما