آموزش فارکس شمسیان

مووینگ اوریج چیست و چگونه سیگنال در جهت استراتژی بگیریم

مووینگ اوریج چیست؟ و چه کاربردی در بازارهای مالی دارد ؟

آیا مووینگ اوریج مادر تمامی اندیکاتور ها محسوب میشود ؟

چگونه از این اندیکاتور ها سیگنال بگیریم ؟

این سوالات بیش از 2 هزار نفر از کاربران سایت بوده که در این مقاله آموزشی به تمامی آنها پاسخ خواهیم داد ، بنابراین تا انتهای مقاله را با دقت مطالعه کنید چرا که قرار است تکنیک بسیار خوبی را در بازارهای مالی یاد بگیرید که در دید و تحلیل شما از بازار تاثیر گذار خواهد بود این تکنیک ها در رابطه با استفاده از مووینگ اورج در نمودار میباشد .

قبل از اینکه وارد موضوع مووینگ اوریج ها (moving average) شویم لازم میدانم در ابتدا کمی در مورد کلیت اندیکاتور ها صحبت کنیم.

سیگنال گرفتن با مووینگ اوریج ها

تقسیم بندی اندیکاتور ها در کل به سه نوع میباشد

1-Oscillator (نوسانگر نماها):

این نوع اندیکاتور در زیر نمودار قیمت قرار گفته ، معمولا در محدوده های 0 تا 100 نوسان میکنند و بصورت هیستوگرام و نوسانگرنمایان میشوند و بیشترین کاربرد را در تشخیص واگرایی دارند مانند: macd، RSI، استوکاستیک و ….

2-Trend (روند نماها یا تعقیب کننده های قیمت):

اندیکاتورهایی که در این دسته قرار میگیرند بروی چارت به نمایش درمی آیند مانند مووینگ اوریجها، ایچیموکو، بولینگر باند ، پارابولیک و …

3-Volumes (حجمی):

این نوع دسته از اندیکاتور ها حجمی هستند و نیز در زیر گراف قیمت نمایان میشوند در بعضی مواقع آنچنان دقیق نیستند ولی حجم معاملات را در چارت به ما نشان میدهند مانند: OBV ، MFI و ….

مووینگ اوریج ها moving average جزو ابزار و اندیکاتورهایی هستند که قیمت را تعقیب میکنند و به دلیل اینکه در اکثر اندیکاتور ها فرمولی که بکار گرفته شده به نوعی و با تقدم خاصی از فرمول moving average ها استفاده شده به مووینگ اوریج ها مادر اندیکاتور ها را نیز گفته میشود.

ساختار و فرمول مویینگ اورج ها از پیچیده ترین آنها گرفته تا ساده ترین آنها در حالت کلی بر یک مبنا میباشد و آن میانگین و معدل گیری از قیمت نمودار است به این طور که اگر یک مووینگ اوریج را بروی چارت خود فعال کنیم یک نموداری را مشاهده خواهیم کرد که هم قدم با قیمت پیش میرود و تا حد قابل توجهی نوسان ها را فیلتر میکند

مانند شکل زیر:

مووینگ اورج ها

میانگین متحرک چیست؟

معدل یا میانگین گیری از بازار در محدوده زمانی خاص است که میانگین متحرک اکثرا به عنوان یک indicator تکنیکال برای یکسان کردن داده های بازار برای تشخیص دادن روند مورد استفاده قرار میگیرد.

در حالت کلی فرمول ایجاد و ساخت یک مووینگ اوریج از این فرمول است SUM(CLOSE, N)/N که SUM به معنای مجموع و N به معنای دفعات دوره و Close قیمت انتهایی قیمت در آن دوره میباشد. برای درک بهتر به جدول زیر نگاه کنید.

هنگامی که ما یک مووینگ اوریج با دوره زمانی 10 را روی تایم فریم روزانه قرار میدهیم به معنای این است که یک مویینگ اورج 10 روزه روی چارت خودمان داریم و زمانی که همین مووینگ اورج را در تایم پانزده دقیقه قرار میدهیم به این مفهوم است که ما یک مووینگ اوریج 10 تا پانزده دقیقه روی چارت فعال کرده ایم. بنابراین در کل مووینگ اوریجی که در چارت مورد استفاده قرار میگیرد با تایم فریم آن نسبتی مستقیم نیز دارد به زبان ساده تر مووینگ اوریج میانگین قیمت این 10 کندل را به ما نشان میدهد .

مووینگ اورج چیست

نام های مخفف انواع مووینگ اورج ها

 

شماره نام کامل نام مخفف
1 Simple Moving Average SMA
2 Exponential Moving Average EMA
3 Smoothed Moving Average SMMA
4 Linear Weighted Moving Average LWMA or WMA

EMA نسبت به مووینگ اورج WMA ، از لحاظ کردن دوره در فرمول خود حساس تر عمل میکند

مووینگ اوریج ها چه کاربردهایی دارند

ایجاد سطحی بعنوان حمایت یا مقاومت

هر بازاری چه سهام و چه جفت ارزها در بازار جهانی فارکس (بروکرهایی مانند آمارکتس و آلپاری) یک پریود زمانی خاصی دارد که به ایجاد واکنش قیمتی در گذشته منجر میشود یعنی اگر شما جفت ارزی را با مووینگ اورج 40 تنظیم کرده باشید و با قیمت آن چارت هماهنگ باشد همانندشکل زیر مانند یک سطح مقاومتی به نمایش در می آید . البته باید تایم های زیادی را امتحان کنید تا متوجه بشید دقیقا چارت شما به چه تنظیماتی حساسیت دارد

مووینگ اوریج ها چیست

سیگنال خرید و فروش از طریق قطع کردن خطوط مووینگ اورج ها

برای اینکار احتیاج به فعال کردن دو مووینگ اورج دارید که دوره زمانی یکی بالاتر و دوره زمانی یکی پایین تر باشد بطور مثال یکی 50 دیگری 25 .

شما هر زمان مشاهده کردید موینگ اورج 25 ، خط مووینگ اورج 50 را به شما بالا قطع کرد سیگنال خرید گرفته و دقیقا بلعکس در زمان هایی که مویینگ 25 به طرف پایین موویینگ 50 را قطع کرد شما سیگنال فروش خواهید گرفت که باید توجه داشته باشید این سیگنال گرفتن در بازارهای روند کاربرد دارد و در بازارهای رنج سیگنال هایش اعتبار بسیار پایینی دارند.

بسیار دقت کنید که اینطور معامله کردن بسیار پرریسک هست و اکیدا پیشنهاد میشود صرفا بعنوان یکی از چند پارامتر ورود از آن استفاده کنید بازار مالی به همین سادگی ها نیست و نمیشود صرفا با دو خط اندیکاتور به سود مستمر رسید .

مووینگ اوریج چیست و چگونه سیگنال در جهت استراتژی بگیریم

قانون فشردگی در مووینگ اورج ها

برای این روش هم شما حداقل به 8 تا 10 مووینگ اورج احتیاج دارید در بازده زمانی های مختلف .

این قانون به این صورت هست که هر زمان هر 10 مووینگ روی هم قرار گرفتند و یا به اصطلاح مثل فنر فشرده شدند باید انتظار این را داشته باشیم که یک روند بسیار قدرتمند (نزولی یا صعودی ) در آینده ایجاد خواهد شد و طبق شکلی که مشاهده میکنید پس از آزاد شدن فشردگی مویینگ ها از هم دور میشوند این تکنیک معتبر تر از روش قبل میباشد .

آموزش مووینگ اوریج

اما در انتها پیشنهاد میکنیم تمام این تکنیک هایی که راجب به moving average مطالعه کرده و یاد گرفتید را ابتدا در دمو تست کنید اگر در استراتژی و شیوه معاملاتی که داشتید این تکنیک ها توانستند باعث افزایش دقت شما در معاملات شوند بعنوان یکی از چند پارامتر خود انتخابشان کنید در غیر این صورت پیشنهاد نمیشود ، چرا که بیس و پایه بازار پرایس اکشن هست و در این سبک استفاده از اندیکاتور ها باید به حداقل برسد .

در این مقاله آموزشی سعی کردیم مهمترین کاربردهای مویینگ اوریج ها را برای شما توضیح دهیم ، قطعا اگر قصد مطالعه حرفه ای در مورد این مبحث را دارید میتوانید به کتاب های نگارش شده در این زمینه مراجعه کنید .

امیدواریم ازمطلب آموزشی فوق استفاده لازم را برده باشید.

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 127 Average: 4]
مقالات مرتبط

۱۵ پاسخ

    1. سلام ممنونم از توضیحاتتون ولی نگفتین اون روش ۱۰ تا مووینگ تنظیماتش چگونه باشه بهتره ?لطفا اینم بگید

  1. اطلاعات خوبی بود اما باید یاد اور شد که مووینگ ها تابع قیمتند و مثل سایه بدنیال قیمت در حرکتند،با این وجود براحتی نمیشه ازونا سیگنال گرفت و تنها جادویی که بکمک تریدر میاد، گرفتن درست حمایت و مقاومت از مووینگ هاست و گرنه در یک نوسان که قیمت بطور انی ۲۰۰پیپ صعود میکنه، مووینگ ها خیلی دیرتر ازینکه بتونن کاری بکنیم از خواب بیدا ر میشن_ یکی از رازهای بزرگ و پرسود و واقعا مفید موفقیت در بازار ، فقط و فقط گرفتن ساپورت و رزیتننس از گذشته بازار بااستفاده از ابزارهای مانند چیکو اسپن, کیجنسن و اندیکاتور فوق العاده کارامد mt4free zone signal هستش.رازهایی در بازار هست که با تجربه و بررسی موشکافانه بدست میاد (بنده خودم نتایج خوبی گرفتم) اما تنها با گرفتن RوSهای معتبر میتونین موفق باشین.البته با رعایت جوانب دیگری مثل مدیریت سرمایه….

    1. سلام جناب حامدی . اسم این موراد را راز نمیشه گذاشت چون بلاخره هر فردی یک نوع تحلیل متفاوتی به شخصی دیگری دارد.
      استراتژی مووینگ اورج ها بسیار در سطح دینا طرفدار داره و نمیشه گفت غیر کاربردی هست و من پیشنهادم اینکه هر کسی طبق تحلیل و استراتژی که داره میتونه از مووینگ ها کمک بگیره

  2. ۳ساعت دوستم داشت توضیح میداد ک خط کمرنگ رو پرنگ بیفته میخری ولی من نمیفهمیدم چی میگه ولی خیلی ساده بیان کردید ممنون کاربردی بود

  3. سلام مووینگ اوریج در هر تایمی به شکلی هستند منظورم اینه مثلا در روند نزولی شده در تایم ۱۵ یا ۳۰ دو تا موینگ همدیگه را قطع کردن ولی در تایم ۱یا ۴ ساعته هنوز همو قطع نکردن در چه تایمی مووینگ ها را در نظر بگیریم؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تیم تحلیلی نیما شمسیان در سال 88 شکل گرفت که شامل با تجربه ترین و همچنین موفق ترین تریدر های ایرانی بود ، لذا تصمیم به ایجاد سایتی کردیم تا دانش و مهارت های خود را به سایر افراد بصورت رایگان ارائه دهیم . اسم سایت دلیل بر این نمیشود که فقط در باینری فعالیت داریم بلکه بازار اصلی ما فارکس و ارز های دیجیتال میباشد . پیشنهاد میشود حتما عضو کانال تحلیل های روزانه شوید چرا که دیدگاه شما را به کلی نسبت به تحلیل کردن بازار تغییر میدهد .

بروکر و صرافی های برتر

شبکه های اجتماعی ما