آموزش فارکس شمسیان

پیپ PIP در فارکس چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم

pip در فارکس چیست

پیپ PIP در فارکس چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم؟ این جمله قطعا سوال بسیاری از دوستانی هست که بتازگی با دنیای فارکس forex آشنا شدند و در این مقاله آموزشی که راجب پیپ PIP در فارکس چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم میباشد سعی میکنیم بسیار ساده و روان به شما عزیزان این مبحث را آموزش دهیم .

کلمه پیپ pip که مخفف آن به انگلیسی point in percentage میشود و در بین تمامی معامله گران بازارهای بین الملل مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین معیار اندازه گیری میزان تغییر قیمت در جفت ارز ها میباشد .

توجه داشته باشید که یادگیری این مبحث از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر کوتاهی در یادگیری انجام دهید قطعا با مشکلاتی نظیر ، ناتوانی در تنظیم درست حد سود و ضرر ، عدم محاسبه میزان سود بر حسب پیپ و… روبرو خواهید شد.

از شما میخواهیم همین الان صفحه متاتریدر خود را باز کنید و هم گام با ما مواردی که گفته میشود را مشاهده فرمایید اینگونه درک بسیار بهتر و راحت تری از این مقاله پیدا خواهید کرد .

پیپ در فارکس چیست

پیپ pip چیست؟

همانطور که گفته شد پیپ معیار اندازه گیری قیمت جفت ارز ها است، هر پیپ یک ده هزارم قیمت جفت ارز میباشد به نوعی به عدد چهارم بعد از ممیز PIP میگویند .ولی در این بین استثنایی هم وجود دارد که در ادامه به شما خواهیم گفت.

پیپ در فارکس چیست

فرض کنید در جفت ارز EUR/CAD قیمت حال حاضر 1.2541 است ولی در یک ساعت بعد قیمت به 1.2549 تغییر میکند ، خب سوال من از شما اینست که چند پیپ قیمت افزایش پیدا کرده است؟؟

بله جواب قطعا 8 پیپ است . اگر به عدد چهارم بعد ممیز دقت کنید متوجه میشوید که از عدد 1 به عدد 9 تغییر پیدا کرده است و دقیقا از همین طریق میزان پیپ را مشخص میکنیم.

نکته مهم : عددی که بعد از پیپ می آید را پیپت (Pipette)میگوییم . پیپت در اصل رقم پنجم بعد اعشار میشود و از پیپ 10 برابر کوچک تر است که به دلیل کم اهمیت بودن آنها در این مطلب به پیپت نمیپردازیم.

خب الان باید به سراغ استثنا هم برویم و آن را هم برای شما توضیح دهیم .

در هر جفت ارزی که یک طرف آن JPY باشد . (مانند تصویر زیر ) یک پیپ ، عدد دوم بعد اعشار محاسبه میشود یا به عبارتی یک صدم نرخ جفت ارز است.

pip چیست

یک مثال هم برای این مورد میزنیم .

فرض کنید قیمت جفت ارز USD/JPY در حال حاضر 102.62 است ولی در نیم ساعت آینده قیمت به 102.55 تغییر میکند . در واقع 7 پیپ قیمت نزول پیدا کرده است .

نکته مهم:عددی که در ارز های jpy بعد از پیپ می آید (رقم سوم بعد از اعشار) هم پیپت هستند و از pip کوچکتر میباشند.

پیپ چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم

حال که متوجه شدید پیپ چیست به سراغ موضوع بعدی میرویم.

چگونه میزان سود یا ضرر هر پیپ را محاسبه کنیم؟

این مورد را زیاد شنیده اید که 120پیپ سود کردم یا 80 پیپ ضرر کردم و این سوال برای شما پیش می آید که چگونه محاسبه کنیم 120 پیپ چند دلار سود میشود.

این موضوع را بیاد داشته باشید که به کسی میزان ضرر یا سود خود را در فارکس بصورت دلاری نگویید مثلا نگویید 20 دلار سود کردم یا 10 دلار ضرر کردم چون باعث خنده فرد مقابل خود میشوید و عملا شما را یک تازه کار و نابلد میبیند ، میزان سود یا ضرر در فارکس بر اساس مقدار پیپ میباشد .

روش محاسبه هر پیپ:

اندازه حجم معامله (لات) تقسیم بر 10000 (تمامی جفت ارز ها بجز جفت ارز هایی که یک طرف آنها JPY دارد)

اندازه حجم معامله (لات) تقسیم بر 100 (برای جفت ارز هایی که شامل JPY میشود)

حال شاید سوال کنید چند نوع حجم معامله یا همان لات داریم.

بصورت کلی سه حالت حجم معامله داریم .

پیپ در فارکس چیست

استاندارد لات : هنگامی که شما 1 لات کامل یا معادل 100000 واحد از یک جفت ارز معامله میکنید.

مینی لات : هنگامی که شما 0.1 یک دهم لات معادل 10000 واحد از یک جفت ارز خریداری میکنید .

میکرو لات : زمانی که شما 0.01 یک صدم لات معادل 1000 واحد از یک جفت ارز را خریداری میکنید.

خب حال برای شما مثالی میزنیم تا بهتر متوجه موضوع شوید.

فرض کنید شما یک دهم لات (0.1) از یک جفت ارز را معامله میکنید ، خب در بالا گفتیم که معادل 10000 واحد میشود لذا شما باید ده هزار واحد را تقسیم بر ده هزار کنید عدد حاصله میشود ارزش هر پیپ.

10000÷10000=1 (ارزش هر پیپ یک دلار میباشد)

مثال دوم:

فرض کنید یک لات استاندارد از یک جفت ارز را خرید کردید .

100000÷10000=10 (ارزش هر پیپ ده دلار میباشد)

یعنی اگر شما 15 پیپ سود کنید بعبارتی 150 دلار سود کرده اید.

مطلب پیشنهادی::

بررسی بروکر آلپاری

بصورت کلی مقدار حساب شده هر پیپ در لات های مختلف برای شما به عبارت زیر است

1 لات = هر پیپ 10 دلار محاسبه میشود

0.1 لات = هر پیپ 1 دلار محاسبه میشود

0.01 لات = هر پیپ 10 سنت محاسبه میشود.

توجه داشته باشید که مثال بالا بصورت کلی بود یعنی شما اگر 0.5 لات (نیم لات) باز کنید با یک حساب سرانگشتی ساده میتوانید حساب کنید که هر پیپ 5 دلار محاسبه میشود.

خواندن مطالب بیشتر

ثبت نام در صرافی کوینکس

برای اینکه بتوانید حجم های بیشتری در معامله خود باز کنید طبیعتا نیاز به ورود سرمایه بیشتری هم دارید ولی واقعا نیازی نیست در ابتدای ورودتان به حساب ریل مبالغ زیادی وارد حساب خود کنید و براحتی میتوانید از لوریجی که بروکر در اختیار شما قرار میدهد استفاده نمایید که پیشنهاد میشود تمامی مباحث مرتبط با لوریج (اهرم) را مطالعه فرمایید که کافیست در قسمت جستجوی سایت کلمه لوریج را تایپ کنید تا مطالب مربوط به این موضوع برای شما به نمایش درآید.

چگونگی محاسبه پیپ در فارکس

بوجود آمدن میکرو و نانو لات ها نه تنها برای افرادی که سرمایه کمی دارند مناسب هستند بلکه با استفاده از این امکان میتوانید مدیریت سرمایه خود را براحتی انجام دهید و بنوعی ریسک انجام معاملات برای افراد تازه کار با تنظیم کردن حجم لات در هر معامله بسیار کمتر شده است .

مشخص کردن پیپ در تریدینگ ویو

اما چگونه میتوانیم در سایت تریدینگ ویو مشاهده کنیم فاصله بین دو محدوده حمایتی و مقاومتی چند پیپ هست .

ابتدا روی گزینه measure کلیک کنید سپس از هر کجای چارت خواستید میتوانید مقدار فاصله پیپی هر محدوده را مشاهده کنید در نمودار انس طلا بصورت پیپت محاسبه میشود بطور مثال اگر فاصله دو محدوده 50 پیپ باشه برای شما عدد 500 را به نمایش درمی آورد (هر 10 پیپت معادل 1 پیپ میباشد)

ولی در جفت ارز ها اینطور نیست و بصورت پیپ محاسبه میشود یعنی اگر به شما عدد 50 را نشان داد به معنی 50 پیپ فاصله است .

PIP در فارکس چیست

پیپت چیست ؟

علاوه بر پیپ های فارکس، یک مفهوم دیگر وجود دارد که باید درک کنید. این چیزی است که ما پیپت می نامیم. کسری از پیپ است. بیایید کمی بیشتر در مورد پیپت بدانیم.

در مطلب بالا به شما گفتیم که عدد چهارم بعد از اعشار پیپ pip نامیده میشود اما همانطور که در نمودار ها میبینید ما در قیمت تا 5 رقم اعشار را هم مشاهده میکنیم که به عدد پنجم بعد از اعشار پیپت میگوییم، و بطور خلاصه و ساده هر 10 پیپت ، یک پیپ حساب میشود و مقیاس این دو با هم 1 به 10 است.

پیپت چیست

جمع بندی

در مقاله پیپ PIP در فارکس چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم باید خدمت شما عرض کنیم که پیپ یکی از مفاهیم اساسی فارکس است. بدون دانستن آن، در فارکس چیزی نخواهید فهمید. چرا؟ زیرا چندین اصطلاح دیگر فارکس را به هم پیوند می دهد. بیایید مستقیماً به سراغ پاسخ برویم. پیپ کوچکترین واحدی است که ارزش یک جفت ارز ممکن است تغییر کند. بنابراین پیپ چهارمین نقطه اعشار نرخ تبدیل ارز است. یک پیپ مخفف “درصد در نقطه” یا “نقطه بهره قیمت” است. این حرکت پایه بازار یک جفت ارز را منعکس می کند. اجازه دهید مثالی بزنیم. فرض کنید نرخ ارز جفت EUR/USD از 1.2050 به 1.2065 صعود کند. سپس، تفاوت 15 پیپ را نشان می دهد. به همین ترتیب، فرض کنید نرخ مبادله جفت EUR/USD از 1.2050 به 1.2025 کاهش یابد. سپس به معنای تغییر 25 پیپ است. یک تغییر پیپ در نقطه اعشار چهارم برای اکثر جفت ارزها اتفاق می افتد. برای جفت ین ژاپن، دومین نقطه اعشار است.

امیدواریم مبحث را آنقدر ساده آموزش داده باشیم تا با دو یا سه بار مطالعه به درک کامل مبحث رسیده باشید . باز هم اگر سوالی در این زمینه داشتید در قسمت کامنت ها ارسال نمایید کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان میباشند ، همچنین برای سهولت در پاسخ دهی میتوانید از پشتیبانی تلگرام نیز بهره ببرید .

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 372 Average: 4.1]
مقالات مرتبط

۱۲۹ پاسخ

  1. واقعا مقاله خلاصه ؛مفید و قابل فهمی بود با اینکه چندین مقاله در این باره خونده بودم درست متوجه نمیشدم اما شما به بهترین شکل توضیح دادید.
   یاد جمله انشتین افتادم که میگه اگه نمیتونی به یه بچه ۴ ساله یاد بدی یعنی خودت خوب نفهمیدی

 1. هرچقدرم بابت مقاله های خوب شما تشکر کنیم بازم کافی نیس بی شک شما بهترین هستید سپاس فراوان زندگیتون سرشار از موفقیت و ثروت 🙂 ??❤?

 2. بسیار عالی بود.
  لطفا یک مثال محاسبه ارزش هر پیپ برای جفت ارزهایی که شامل JPY هستند بزنید.
  سپاسگزارم

  1. سلام وقت بخیر . در مقاله بالا بصورت کامل آموزش دادیم .
   یک صدم لات برای هر پیپ ۱۰ سنت محاسبه میشود

 3. سلام.
  لطفا یه بروکر معرفی میکنید که با ۰.۰۱ یا ۰.۰۰۱ بشه حجم خریداری کرد.
  در کل برای شروع با قیمت پایین کدوم بروکر رو پیشنهاد میدید؟

  1. سلام حسین جان . شما در کل حداقل میتوانید ۰.۰۱ صدم لات باز کنید که حداقل سرمایه یک دلار میخواهد .
   بهترین بروکر هم برای ایرانی ها آلپاری میباشد که میتوانید از طریق مقاله آموزشی زیر در آلپاری ثبت نام کنید
   https://binaryoptionn.ir/alpari/sabtenam-dar-alpari/

  2. سلام. وقت بخیر. یعنی اگر من ۱۰ دلار سرمایه گذاری کنم، معادل ۰.۱ میشه و اگر مثلا ۱۰۰ پیپ سود کنم، سود حاصله معادل ۱۰۰ دلار میشه؟ ممنون از راهنماییتون.

  3. سلام بله کاملا درسته
   میزان اسپرد را هم به این مبلغ اولیه برای وارد شدن به معامله اضافه کنید . بطور مثال ۱۰ دلار وارد معامله کنید اگر جفت ازر ۱ پیپ اسپرد داشته باشد در اصل ۱۱ دلار وارد معامله کردید

  1. تشکر و سپاس فراوان از شما که بدون هیچ گونه سود شخصی فضایی برای بدست اوردن اطلاعات در این زمینه فراهم کردید???

  1. حسبن عزیز بنده از میزان لوریج شما خبر ندارم .
   ولی اگر لوریج ۱۰۰۰ داشته باشید ۵۰ پیپ معادل ۵ دلار سود کردید

  2. سلام وقت بخیر
   عذرخواهی میکنم من یه مقدار گیج شدم میخوام ببینم چطور مقدار لاتی که وارد معامله میکنم رو حساب کنم بطور مثال با یک حساب ۲۲۰ دلاری وارد یک معامله با لوریج ۰.۰۱ میشم حجم لاتی که وارد معامله کردم چقدر هستش در واقعه لوریج ۰.۰۱ یعنی سرمایم ۱ برابر شده و لاتم همون ۲۲۰ دلاره ؟

  3. سلام سعید جان شما کلا لوریج با لات رو اشتباه یاد گرفتید.
   ۰.۰۱ میزان حجم معامله یا همان لات میباشد
   لوریج به پول شما قدرت میدهد بعنوان مثال موجودی شما را ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ برابر میکند . لطفا عجله نکنید و مقالات رابا دقت و ترتیب مطالعه فرمایید

  1. لوریج به پول شما قدرت میدهد .
   لوریج زیاد سود بیشتری میدهد چون قدرت پول شما بیشتر است بطور مثال پولتان ۱۰۰۰ برابر میشود ولی ریسک افزایش پیدا میکند چون به همان اندازه ای که پولتان قوی شده ضرر میکنید سود هم به همان اندازه است .
   نظر خاصی در مورد میزان لوریج ندارم هر شخصی یک دیدگاهی دارد

  1. سلام باید دو رفتم بعد از ممیز را در نظر بگیرید بطور مثال ۱۵۶۶.۵۰ زمانی که به ۱۵۶۶.۸۰ تغییر میکند در اینجا ما شاهد ۳ پیپ تغییر هستیم .
   بعبارتی عدد ۵۰ بعد ممیز پوینت میباشد که همانطور که عرض شد هر ۱۰ پوینت ۱ پیپ میشود

 4. سلام ازتوضیحاتی که دادید خیلی ممنون میخواستم با ریل معامله کنم تردیدداشتم ولی با مثالهای ساده ای که زدید مفهوم پوینت وپیپومتوجه شدم باتشکر

 5. مدیر محترم سلام و روز بخیر ممنون از شما بابت راهنمایی های خوبتون . من دوتا سوال از شما دارم .
  سوال اول :خب ما که همیشه براساس یک لات یا یک دهم لات یا یک صدم لات معامله نمیکنیم یعنی اگه ما بر اساس یک صدم لات معامله کنیم مثلا میشه ۱۰۰۰تقسیم بر ۱۰۰۰۰ حالا اگه یک صدم بشه سه صدم محاسبات چطور میشه ؟؟؟

  سوال دوم لطفا طریقه محاسبه پیپ و پیپت رو روی گلد با مثال توضیح دهید ممنون . مثلا قیمت فعلی طلا ۱۶۵۰.۷۹و قیمت بعدی طلا ۱۷۰۰.۶۰ روی این عدد پیپ و پیپت رو محاسبه کنید مممنوم

  1. سلام لطفا قضیه را پیچیده نکنید.
   زمانی که یکصدم حجم لات شما برای هر پیپ ۱۰ سنت محاسبه شود بنابر این سه صدم حجم لات برای هر پیپ ۳۰ سنت خواهد شد . که البته این مقدار با لوریج ۱۰۰۰ محاسبه شده .
   برای طلا هم عدد دوم بعد اعشار پیپت میباشد که قطعا میدانید هر ۱۰ پیپت برابر با ۱ پیپ است . بنابر این اگر قیمت از ۱۶۵۰ به ۱۷۰۰ برسد بنوعی ۵۰۰ پیپ رشد کرده

 6. با سلام و ممنون از شما …. من عذر خواهی میکنم اما محاسبات مربوز به طلا رو من متوجه نشدم ….خیلی سعی کردم مزاحم شما نشوم اما منبعی برای رفع اشگال پیدا نکردم …. ممنون میشم بر روی گلد به صورت واضح یک مثال رو توضیح دهید که اعشار اونم لحاظ شده باشه …. مثلا ۱۶۵۰.۷۶تا ۱۷۶۰.۸۷

  1. نه خواهش میکنم تا جایی که توان داشته باشیم در خدمت شما هستیم .
   در حال حاضر مشکل شما اینست که متوجه اعداد بعد اعشار نمیشوید .
   عدد اول بعد اعشار پیپ و عدد دوم پیپت میباشد . بعباری فرق ۱۶۴۰.۵۰ تا ۱۶۴۱.۴۰ ، ۹ پیپ میباشد.

 7. سلام وقت بخیر!خداشاهده بابت این‌مطلب حدود ۶ماه دنبال منبع و مرجع بودم سایتی نبود استفاده کنم تورا خدا کسانی که از این سایت بهره میبرن حداقل کاری که میتونند بکنند اینه که به بقیه دوستان و دوستاران فارکس معرفی کنندتنها سایتی که توی این دوسال دیدم بدون هیچ هزینه و پرداخت پولی آموزش میده ،همین سایته بدون هیچ منتی!میخام بگم دَمِتون گرم ،خدا روزی تونا بیشتر کنه تو این شرایط که رایگان اطلاعات میدید.تازه یه کاره دیگه که یه مدتی هست این سایت انجام میده داخل کانال سیگنال فارکس سیگنال رایگان میده و کلی درآمد می تونید داشته باشید
  خییییییللللللللی دوستتون داااااااررررررم.

  1. سلام احمد رضا عزیز . لطف دارید ما صرفا انجام وظیفه میکنیم تا همه افراد بدون هزینه بتوانند از محیط فارکس درامد دلاری کسب کنند

 8. سلام بزرگوار. ممنون بابت مطلبتون. فقط برای جفت ارزهایی که دلار داخش نیست هم همین روال برقراره؟ اونجا هم ارزش پیپ به دلار منظور میشه یا چی؟
  سپاس

 9. با سلام
  با تشکر از مطالبتون
  طبق چیزی که متوجه شدم پیپ در جفت ارز های اصلی عدد چهارم بعد از اعشار و در یِن عدد دوم بعد از اعشار و در طلا عدد اول بعد از اعشار است. اما در مورد سهام ها یا نفت و یا حتی کریپتو کارنسی ها مثل بیت کوین محاسبه یک پیپ به چه ترتیب است؟ ضمنا برای هر سهم از کجا باید این اطلاعات را بدست آورد؟

  1. سلام . ببینید مشخص کردن پیپ بسیار ساده هست اگر قیمت دو عدد بعد اعشار داشت که همان عدد دوم میشود پیپ
   اگر چهار یا پنج رقم بعد اعشار داشت عدد چهارم پیپ است .
   در مورد کریپتو مثل بیت کوین هر یک دلاری که پایین یا بالا میرود یک پیپ حساب میشود

 10. سلام
  ممنون بابت مطلبتون. فقط برای جفت ارزهایی که دلار معامله نمیشه و جفت ارز دیگه هست ارزش پیپ به دست امده هم باز به دلار هست؟
  سپاس

  1. ارتباطی با دلار یا غیر دلار نداره .
   در بالا عرض کردیم همه جفت ارز ها جز انهایی که یک طرفشان JPY هست پیپ یکسان محاسبه میشود

  1. ببخشید ایشون جفت ارز مورد نظرشون EURCHF هستش مگر ارزش پیپ برحسب ارز مظنه حساب نمیشه؟

  2. ارزش هر یک از جفت ارز ها مشخصه مثلا ۱.۲۵۳۶ این مقاله در مورد محاسبه ارزش هر پیپ هست
   پیشنهاد میکنم یکبار دیگر مقاله را مطالعه فرمایید

 11. ممنون بابت وقتی که میزاریم??
  همیشه ارزش هر پیپ بر اساس و ارزش ارز دوم به دست میاد وقتی در جفت ارزی که دلار در اون نباشه ترید میکنیم ارزش هر پیپ به دست اومده رو باید به دلار تبدیل کنیم مثلا در جفت ارز EURCHF ارزش هر پیپ به CHF به دست میاد چطور اونو به دلار تبدیل کمنیم؟؟ممنون????

  1. سلام من کامل متوجه منظورتون نشدم .
   اما اگر منظور شما این هست که متوجه شویم با ۵ پیپ چقدر سود کردیم . این را بخطر داشته باشید که سود شما همیشه به دلار محاسبه میشود . چرا که اساس حساب شما دلار میباشد و با همین ارز حساب خود را شارژ کرده اید

 12. درود به شما خیلی عالی و ساده توضیح دادید
  فقط یه سوال
  با هر سرمایه ای میشه معامله های ۰/۱ یا ۰/۰۱ یا ۱ لاتی باز کرد؟
  یا حداقل سرمایه ای که باید تو حسابم باشه برای هرکدوم فرق داره
  از لوریج هم نمیخوام استفاده کنم

  1. سلام پیشنهاد میکننم حداقلش با ۲۰ دلار وارد بشید تا مارجین بیشتری داشته باشید
   البته فراموش نکنید که لوریج هم باید ۱۰۰۰ باشد

 13. سلام وقت بخیر ممنون از مطلب خوبتون،

  یه سوال دارم:
  در جفت ارز یورو/دلار حداقل
  با
  حجم معامله ۰.۱ لات
  با
  سرمایه ۱۰۰ دلار
  و
  لوریج ۱۰۰

  آیا میزان تغییرات هرپیپ برابر ۱۰ سنت میباشد؟

  درست متوجه شدم؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  میزان تغییرات

  1. سلام نه عزیز من
   شما هنوز متوجه نشدید که هر لات ۱۰۰۰۰۰ هزار دلار هست پس یکدهم لات مساوی بای ۱۰۰۰۰ هزار دلار میباشد و هر پیپ ۱ دلار محاسبه میشود
   به هیچ عنوانم اینگونه عمل نکنید چرا که با کوچکترین نوسان کال مارجین میشوید
   پیشنهاد میشود از لوریج ۱۰۰۰ استفاده کرده و حجم را یکصدم لات انتخاب کنید تا مارجین شما بسیار زیاد شود

 14. سلام ضمن تشکر از زحمات جنابعالی میخواستم بپرسم که اگر مثلا ۲۰ دلار و حجم ۰.۰۱ لات وارد یک معامله بشیم چه مقدار از پولمان وارد معامله میشه و ما قادریم چندتا معامله هم زمان باز کنیم ؟

  1. سلام بستگی به میزان لوریج شما داره
   اگر لوریج شما بطور مثال ۱۰۰۰ باشه با این حجمی که فرمودید تقریبا ۱ دلار ۲۰ تا ۳۰ سنت وارد هر معامله میکنید

 15. سلام وقت بخیر
  من در حساب دمو آلپاری میزان یک صدم لات را با سرمایه صد دلار برای معامله میزنم. ولی برای تعیین اهرم یا لوریج هیچ گزینه ای نیست. از کجا بفهمم لوریج را چه مقدار گرفته است؟
  برای مبتدی ها با چه حسابی (استاندارد یا ecn ) در حساب واقعی ثبت نام کنند و با چه مبلغی؟
  ممنون.

  1. سلام برای افراد مبتدی حساب استاندارد متاتریدر ۴ که با ۲۰ دلار هم فعال میشود مناسب است
   میزان تعیین لوریج را باید در کابینه شخصی آلپاری تغییر دهید
   آموزش اینکار در کانال تلگرام قرار داده شده

  1. سلا محمد رضای عزیز
   اگر هفته های اول هست که وارد حساب ریل شدید بهتره حجم بین یک تا دو صدم لات باشه
   لوریج صرفا به پول شما قدرت میده میتونید از ۱۰۰ استفاده کنید و یا حتی ۱۰۰۰ فقط یادتان باشد میزان حجم لات بسیار مهم است
   اگر هم پکیج تخصصی صفرتاصد فارکس تا دریافت نکردید به ادمین کانال پیام دهید تا بصورت رایگان برایتان ارسال کنند

 16. سلام مدیر جان
  آیا مقدار اسپرد در بروکرهای مختلف تفاوت دارد یا ثابت است؟!!!
  و اینکه افتتاح حساب و ورایز و برداشت چگونه است؟!

  1. سلام بله متفاوت هست
   واریز برداشت برای چه بروکری را میفرمایید
   لطفا جهت راهنمایی های بیشتر به ادمین کانال پیام دهید

 17. سلام یه سوالی برام پیش اومده ایا متا تریدر برای موبایل و کامپیوتر فرق داره اخه یه چیزایی تو بعضی کانالها میگن من تو گوشیم پیدا نمیکنم

 18. سلام ممنون از مطلب مفید شما.
  دوستان در مورد طلا سوال کردند. اما باز هم من روشن نشدم!
  شما میفرمایید در مواردی که دو رقم بعد اعشار است، رقم دوم می شود پیپ و در جای دیگر فرمودید مثلا اگر در طلا یا اونس ۱۸۳۶.۲۵ بشود ۱۸۳۶.۳۵ یک پیپ تغییر کرده است. که این می شود رقم اول بعد اعشار.
  درصورتی که در ین دلار رقم دوم پیپ می شود.
  ممنون میشم بیشتر توضیح بدید

  1. سلام وبت بخیر
   ببینید جناب احمدی عزیز اگر دقت کرده باشید ما عرض کردیم که در طلا رقم دوم بعد از اعشار پیپت میباشد (هر ۱۰ پیپ شامل ۱ پیپ میشود )
   بنابر این در طلا رقم اول بعد از اعشار پیپ میباشد

 19. ممنون از پاسختون
  بعد از اینکه از شما پرسیدم خیلی گشتم و به این مطلب که آدرسش را میگذارم رسیدم.
  در این آدرس گفته میشه که رقم دوم بعد اعشار مانند ین ژاپن ۱ پیپ است.
  یعنی رقم دوم بعد از اعشار می شود یک پیپ
  بررسی بفرمایید

  1. اقای احمدی من نمیدونم شما چرا به حرف های بنده دقت نمیکنید
   اون مثالی که در کامنت قبل زدیم در مورد طلا بود
   طلا استثنا میباشد
   در ین ژاپن رقم دومی پیپ است

 20. سلام ممنون از پاسخگویی بسیار خوبتون?ی سوال تو بازار کریپتو ک ارزهای زیادی وجود داره وبعض ها مثل بیت کوین یا اتریوم دو رقم اعشاری دارن ولی بعضی از ارزها چهار پنج یا شش رقم اعشار دارن?حالا تو کتاب هایی ک استراتژی معاملاتی توضیح میدن مثلا کتاب ایچیموکو اومده و نمودارهای فارکس رو بررسی کرده و روی این نمودار ها توضیحاتشو داده حالا مشکل من اینجاست که مثلا گفته فلان جا ?? پیپ بالاتر اجازه ورود دارید یا مثلا قیمت ب کمتر از ۲۰۰ پیپ نسبت ب مقاومت رسید باید فروخته بشه چطوری این مقدار پیپ رو محاسبه کنم ؟؟؟

  1. سلام اگر میخواهید ارز دیجیتال معامله کنید باید در صرافی بایننس ثبت نام کرده و فعال باشید
   فارکس بیشتر برای جفت ارز ها هست و پیپ معنی بیشتر در این زمینه دارد نه ارز های دیجیتال
   آموزش ثبت نام در بایننس را در لینک زیر قرار میدهم
   https://binaryoptionn.ir/binance/sabte-nam-dar-binance/

 21. با سلام و خسته نباشید.
  استاد اولا ممنون از توضیح ساده و روان.
  در متاتریدر وقتی یه پوزیشن بسته میشه در مقابل اون پوزیشن مثلا میزنه ۰.۴۶ سود.
  با فرض اینکه حجم ۰.۰۱ لات باز کرده باشیم و لوریج ۵۰۰.
  خوب حالا اگر قیمت جفت ارز به پیپ باشه در اصل من ۵ پیپ سود کردم. ولی اون عدد چرا متفاوت میباشد.

  1. محمد جان سود شما به پیپ که نشون نمیده
   هر پیپ با توجه به حجم شما یه ارزشی داره
   با حجم یکصدم هر پیپ ۱۰ سنت حساب میشه
   شما نزدیک ۵ پیپ سود کردید که شده ۴۶ سنت

  2. سلام استاد من ۲۰۰ دلار اکانتم رو شارژ کردم میخام بدونم اگه حجم ۰.۰۱ استفاده کنم و مثلا یه جفت ارز از ۱.۹۸۵۶ به ۱.۹۸۰۰ بریه در واقع من چقد ضرر کردم!!!!

  3. سلام اگر معامله شما فروش باشه ۲۴ پیپ ضرر کردید
   محاسبه پیپ بستگی به میزان حجم لات دارد بلفرض شما یکصدم لات باز کردید با لوریج ۱۰۰۰ هر پیپ برای شما ۱۰ سنت محاسبه میشود

 22. خیلی ممنونم از توضیحاتتون و اینکه افرین میگم به این همه صبر و حوصله بارها و بارها سوالهای تکراری پرسیده میشه و شما همه رو با دقت و حوصله هر بار جواب میدین واقعا مرسی و خسته نباشید

 23. سلام ممنون ازتوصیحات عالیتون
  یه سوال درموردلات داشتم
  این حجم معاملات،کاملا بستگی به سرمایه اولیه من داره؟
  یعنی اگه ۱۰۰دلار توحسابم داشته باشم،با۰.۱لات ترید کنم،معنیش اینه که من یک دهم از صددلارو درگیرکردم؟؟؟
  اینومیدونم که هرپیپ تواین حالت یک دلار میشه
  ولطفادر مودرد لوریج هم توضیح کوتاهی بدید خیلی ممنون میشم.

  1. سلام نه عزیز من
   مگه در مقاله مربوط به لات نگفتیم هر لات ۱۰۰.۰۰۰ هزار دلاره ؟
   شما زمانی که یک دهم لات باز کنی بنوعی ۱۰.۰۰۰ هزار دلار وارد یک پوزیشن کردید
   اگر لوریج شما ۱۰۰۰ باشه و موجودی شما ۱۰۰ دلار باشه با حجم یک دهم شما عملا ۱۰ دلار وارد پوزیشن کردید
   باید اینگونه حساب کنید . چرا که بستگی به لوریج هم دارد

 24. با سلام و تشکر از لطفتون … بنده تا الان هیچ منبعی ندیدم اینقدر خوب این اصطلاحات توضیح داده باشه ولی با خواندن کامنت ها و سوالات مجدد به نقطه قبلی برگشتم و انگار هیچی بلد نیستم چون احساس میکنم سوالات تکراری ولی جواب ها متفاوت است ??

  1. سلام احسان عزیز
   اینکه در ابتدا احساس گیجی کنید کاملا طبیعی هست
   باید به خودتان زمان بیشتری بدهید

 25. سلام و ممنون از زحمات شنا ولی به نظرم در جفت ارزهایی که با ۴ رقم اعشار هستن اشتباه گفتید چون وقتی با یک دهم لات (۰/۱) معامله باز کنیم ارزش هر پیپ برابر یک دهم دلار( $۰/۱) خواهد بود. ولی در یک لات هر پیپ برابر ۱ دلار خواهد بود

  1. سلام بهروز عزیز
   خیر شما کلا اشتباه متوجه شدید
   هر لات معادل ۱۰۰ هزار دلار هست و نحوه محاسبه را هم در مقاله بالا نگارش کردیم
   زمانی که یک لات کامل باز کنید هر پیپ ۱۰ دلار محاسبه میشود . میتوانید در دمو تست فرمایید

 26. سلام
  واقعا ممنون از حسن نیت و پاسخگویی شما.
  بله اشتباه عرض کردم.
  یک لات یعنی صد هزار واحد
  پس در جفت ارزهای چهر رقم اعشار با حجم یک لات یعنی ۱۰۰،۰۰۰ * ۰،۰۰۰۱= ۱۰ دلار یعنی سود هر پیپ با حجم یک لات میشه ۱۰ دلار
  لطفا اگر میشه برای طلا هم بفرمایید و پیپ در طلا کدوم رقمه
  همچنین هر لات برای معاملات ین ژاپن یعنی چه حجم معامله
  بازم ممنون

 27. افرین ودستمریزاد به این همه صبر و حوصله بارها و بارها سوالهای تکراری پرسیده میشه و شما همه رو با دقت و حوصله هر بار جواب میدین واقعا مرسی و خسته نباشید

 28. سلام
  استاد وقتی با یکصدم لات معامله میکنیم سود وزیان هر پیپ ده سنت است سوالم اینه سود و ضرربا سرمایه ۱۰۰دلار یا سرمایه ۱۰۰۰دلار فرقی نداره مهم اون حجمسیت که تعیین میکنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تیم تحلیلی نیما شمسیان در سال 88 شکل گرفت که شامل با تجربه ترین و همچنین موفق ترین تریدر های ایرانی بود ، لذا تصمیم به ایجاد سایتی کردیم تا دانش و مهارت های خود را به سایر افراد بصورت رایگان ارائه دهیم . اسم سایت دلیل بر این نمیشود که فقط در باینری فعالیت داریم بلکه بازار اصلی ما فارکس و ارز های دیجیتال میباشد . پیشنهاد میشود حتما عضو کانال تحلیل های روزانه شوید چرا که دیدگاه شما را به کلی نسبت به تحلیل کردن بازار تغییر میدهد .

بروکر و صرافی های برتر

شبکه های اجتماعی ما