اردر بلاک چیست و چگونه با اردر بلاک در فارکس معامله کنیم

یکی از مهم‌ترین اصطلاحاتی که معمولا هنگام معامله در فارکس شنیده می‌شود، اردر بلاک است ، مناطقی از عرضه و تقاضا هستند ، معامله‌گران بازارهای مالی معاملات خود را در این محدوده ها ثبت می‌کنند. به همین دلیل تمامی معاملاتی که در اردر بلاک انجام می‌شود، بر روند نهایی بازار تاثیرگذار خواهد بود، این نواحی بهترین مناطق برای درک رفتار بازار هستند.

همچنین، نشان دهنده انباشته شدن سفارشات از طرف بانک‌ها و موسسات هستند، همانطور که می‌دانید بانک‌های مرکزی و موسسات مالی در میان معامله‌گران بزرگ قرار می‌گیرند. یعنی حجم سفارشات بالایی دارند. به همین دلیل عملکرد این معامله‌گران در نواحی اردر بلاک، بر ارزش ارزهای مالی تاثیر می‌گذارد.

بیشتر اوردر بلاک های معتبر که در این ناحیه ثبت می‌شوند، مربوط به سفارشات سرمایه‌گذاری هستند. در ادامه این مطلب از سایت نبما شمسیان قصد داریم به طور کامل درباره نحوه تشخیص سفارشات بانک مرکزی و معامله بلوک‌های سفارش توضیح دهیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اردر بلاک در فارکس چیست؟

قبل از هر چیزی، باید با مفهوم بلوک سفارش یا اردر بلاک در فارکس آشنا شوید. بلوک‌های سفارش، مناطق خاصی از عرضه و تقاضا هستند که معمولا به دلیل خرید و فروش معامله‌گران بزرگ مثل بانک‌ها ایجاد می‌شوند. بانک‌ها و سایر معامله‌گران بزرگ بازارهای مالی، از استراتژی‌های خاصی برای انجام سفارشات استفاده می‌کنند. همانطور که می‌دانید، حجم سفارشات بانک‌ها و معامله‌گران بزرگ بسیار زیاد است.

حجم بالای معاملات، ممکن است باعث عمق زیاد یک محدوده اردر بلاکی شود و در یک محدوده عریض و با عمق زیاد نمیتوان بهترین موقعیت برای ورود را مناسب تشخیص داد لذا بهتر هست در تایم های پایین تر عمق ناحیه را بهینه کنید . این بلوک‌های سفارشی، حجم کمتری نسبت به حالت اول دارند و به راحتی قابل کنترل هستند و در گاهی از اوقات بلوک های سفارش به علت حجم زیاد تقسیم میشوند که در ادامه مقاله مثالی در این رابطه برایتان خواهیم زد .

یک مثال از بلوک های سفارش

فرض کنید یک موسسه مالی بزرگ در آمریکا قصد دارد سفارش ۲۰۰ میلیون دلاری خود را در بازار مالی فارکس ثبت کند. کاملا مشخص است که این موسسه مالی، نمی‌تواند تمام ۲۰۰ میلیون دلار را در یک معامله ثبت کند. زیرا ۲۰۰ میلیون دلار حجم بسیار بالایی دارد. بنابراین، این موسسه باید در وهله اول صرفاً ۵۰ میلیون دلار ارز مالی خرید و فروش کند.

از طرفی اگر بخواهد ۵۰ میلیون دلار را در معامله اول خرید و فروش کند، ۱۵۰ میلیون باقیمانده به علت نوسانات قیمت ارز با ارزش متفاوتی خرید و فروش می‌شود. در نتیجه سودآوری این شرکت کاهش پیدا خواهد کرد. بهترین راه حل این است که سفارش ۲۰۰ میلیون دلاری را به بلوک‌های سفارش کوچک تقسیم کند.

به عنوان مثال اگر ۲۰۰ میلیون دلار را به ۱۰ بلوک سفارش ۲۰ میلیون دلاری تقسیم کند، می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون تغییر قیمت سفارش خود را ثبت کند. زمانی که اولین سفارش برابر با ۲۰ میلیون دلار باشد، تغییر یا جهشی در قیمت ارز ایجاد نخواهد شد.

زیرا فروش در ناحیه مورد نظر همچنان برابر با ۵۰ میلیون دلار است. با توجه به اینکه ۵۰ میلیون دلار از ۲۰ میلیون بیشتر است، بنابراین میزان فروش از خرید بیشتر بوده و معامله به راحتی انجام خواهد شد.

اردر بلاک چگونه کار می کند؟

حالا که به طور کامل با اردر بلاک آشنا شدید، بهتر است بدانید این معامله به چه صورت انجام می‌شود. خوشبختانه معاملات بلوک سفارش به گونه‌ای انجام می‌شوند که طرف خرید یا فروش بر نحوه ثبت سفارش کنترل داشته باشد. با توجه به اینکه سفارش‌ها و معاملات بزرگ بر قیمت دارایی و روند بازار تاثیرگذار هستند، موسسات مالی و بانک‌ها نمی‌توانند ارزها و سفارش‌های مورد نظر خود را در یک معامله دریافت کنند.

برای اینکه این معامله‌گران ضرر نکنند، بلوک‌های سفارشی به صورت منظم و پی در پی معامله می‌شوند. یعنی وقفه چندانی بین بلوک‌های سفارشی مختلف ایجاد نخواهد شد. در نتیجه، قیمت دارایی تغییر چندانی نمی‌کند.

مثال برای نحوه عملکرد بلوک سفارش یا اردر بلاک

ممکن است یک موسسه مالی بخواهد صد هزار بخش از دارایی خود را به فروش برساند. در این حالت، ممکن است یک معامله‌گر بزرگ دیگر برای خرید این ۱۰۰ هزار دارایی تمایل داشته باشد. این معامله بزرگ، ممکن است با کمک یک واسطه انجام شود. با توجه به اینکه یک خریدار بزرگ برای خرید ۱۰۰ هزار دارایی وجود دارد، نیازی نیست سفارش را به بلوک‌های کوچک‌تر تقسیم کرد.

با این حال، این معامله ممکن است تاثیراتی بر روند بازار یا قیمت دارایی داشته باشد. زمانی که تعداد زیادی خریدار برای یک سفارش بزرگ وجود داشته باشد، می‌توان از بلوک‌های سفارش استفاده کرده و دارایی را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرد.

در چنین شرایطی، شرکت می‌تواند به کارگزاری‌های مختلف درخواست دهد تا برای انجام معامله با آن همکاری کنند. با توجه به اینکه هر کدام از سفارشات در اندازه‌های بسیار کوچک و با قیمت‌های متفاوت ثبت سفارش می‌شوند، بنابراین سفارش انجام شده تاثیری بر روند بازار و قیمت دارایی‌ها نمی‌گذارد.

اردر بلاک در فارکس چیست

چگونه اردر بلاک را در فارکس پیدا کنیم و از آن ها استفاده کنیم؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای معامله‌گران مبتدی ایجاد می‌شود، این است که چگونه بلوک‌های سفارش را پیدا کنیم؟ همچنین نحوه استفاده از بلوک‌های سفارش، یکی دیگر از ابهامات معامله‌گران فارکس است. پیشنهاد می‌کنیم بلوک‌های سفارش را در کنار استراتژی معاملاتی خود مورد استفاده قرار دهید. این بلوک‌ها می‌توانند یک روش معاملاتی مناسب باشند. اما معمولاً به راحتی تشکیل نمی‌شوند.

به همین دلیل، نمی‌توانند به عنوان یک استراتژی معاملاتی مستقل مورد استفاده قرار گیرند. شما باید استراتژی‌های خاص خود را دنبال کنید. زمانی که مشاهده کردید اردر بلاک تشکیل شده‌اند، بلافاصله معاملات را ثبت سفارش کنید.

می‌توان از Order Block برای توسعه کسب و کارهای تجاری استفاده کرد. کافی است بهترین مناطق عرضه و تقاضا را پیدا کنید. معمولاً اردر بلاک ها در همین مناطق مشاهده می‌شوند. سپس اگر حجم معاملات شما بسیار بالا بود تنها کاری که باید انجام دهید، این است که حجم معاملاتی خود را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرده و از بلوک سفارش برای کسب سود بیشتر استفاده کنید .

چگونه بلوک سفارش را در نمودار پیدا کنیم؟

اینکه چگونه نواحی اردر بلاک یا بلوک سفارش را در نمودار پیدا کنید کار آنچنان سختی نیست و با تمرین مکرر و بررسی مدام چارت جفت ارز های مختلف میتوانید به در این مبحث بسیار مهم برسید ، این نواحی معمولا ، نواحی در چارت هستند که بطور مثال اگر روند صعودی باشد سقف قبلی که ایجاد شده را میشکنند و منبع این حرکت که سقف قبلی شده را محدوده اردر بلاک مینامند البته در دوره پیشرفته پرایس اکشن که بزودی در کانال VIP پلاس نیما شمسیان منتشر میشود بصورت تخصصی و البته با زبانی ساده ، فوت کوزه گری این مبحث را یاد خواهید گرفت .

البته برخی از افراد از مووینگ اوریج یا همان میانگین متحرک برای شناسایی اردر بلاک ها استفاده میکنند که تیم ما اصلا این ترفند را به شما پیشنهاد نمیکند چرا که خطا های بسیاری دارد .

Order Block

یک مثال برای پیدا کردن منطقه بلوک سفارش

برای تشخیص اوردر بلاک، برای شما یک مثال می‌زنیم. همانطور که در تصویر می‌بینید. منطقه مناسب برای ایجاد بلوک سفارش مشخص شده است. کافی است این منطقه را روی نمودار علامت بزنید. این ناحیه شبیه به یک بلوک سفارش معمولی است.

اگر به قیمت‌ها توجه کنید، متوجه می‌شوید که این منطقه مربوط به ناحیه عرضه است و قیمت‌ها در آن در بین 1.1911 و 1.1920 قرار دارند. البته این قیمت مربوط به پیش از زمانی است که نمودار به سمت پایین شکسته می‌شود.

اردر بلاک چیست

اردر بلاک صعودی و نزولی

بلوک سفارش به دو دسته صعودی و نزولی تقسیم می‌شود. در ادامه هر کدام از Order Block ها را به شما معرفی می‌کنیم:

اردر بلاک صعودی

در بلوک سفارش صعودی، قبل از تغییر روند بازار به سمت بالا یک میله یا شمع نزولی تشکیل می‌شود. تشکیل این شمع، باعث شکسته شدن ساختار می‌شود و یک منطقه رشد قیمت را ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد که این ساختار باعث تشکیل منطقه حمایت می‌شود.

بلوک سفارش صعودی

اردر بلاک نزولی

یکی دیگر از انواع بلوک سفارش، بلوک سفارش نزولی است. در این حالت قبل از اینکه روند بازار به سمت پایین حرکت کند، یک شمع یا کندل صعودی ایجاد می‌شود. تشکیل یک کندل صعودی، باعث شکسته شدن ساختار می‌شود و یک منطقه کاهش قیمت را ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد که این ساختار باعث تشکیل منطقه حمایت شود.

بلوک سفارش نزولی

چگونه یک بلوک سفارش رسم کنیم؟

نحوه رسم بلوک سفارش اهمیت بسیار زیادی دارد. همانطور که گفته شد، بلوک سفارش معمولاً بعد از روندهای صعودی یا نزولی قوی مشاهده می‌شود. قیمت ارزها برای مدت طولانی در بلوک سفارش ثابت نمی‌ماند و تغییر می‌کند. به همین دلیل است که معاملات بلوک سفارش به صورت منظم و پی در پی انجام می‌شوند. اگر قصد دارید یک بلوک نزولی رسم کنید، بهتر است به دنبال نقطه اوج باشید.

آخرین نقطه اوج در نوسانات اخیر بازار را شناسایی کنید. این نقطه را علامت زده و یک مستطیل دور آن بکشید. سپس مستطیل را به سمت یک ناحیه خالی امتداد دهید. یعنی آن را به سمت ناحیه‌ای ببرید که در آن، قیمت ارزها در آینده تغییر خواهد کرد. اگر قصد دارید یک Order Block صعودی را رسم کنید، باید به دنبال یک روند نزولی باشید.

آخرین نقطه نزولی در نوسانات اخیر را شناسایی کنید. سپس ادامه این روند را دنبال کنید تا به بالاترین نقطه برسید. یعنی باید یک خط راست به سمت بالا بکشید تا به بالاترین نقطه صعودی برسید. دور این نقطه یک مستطیل بکشید. سپس آن را به سمت راست نمودار امتداد دهید. قطعاً بعد از این نقطه صعودی، یک روند نزولی خواهید داشت که می‌توانید در تصویر مشاهده کنید.

اردر بلاک معتبر

بررسی کلی

بلوک سفارش زمانی تشکیل می‌شود که معامله‌گران بزرگ قصد انجام معاملاتی با حجم بالا داشته باشند. در واقع بلوک‌های سفارش نشان دهنده رفتار بازار هستند. انباشته شدن و تجمع سفارشاتی که توسط بانک‌ها یا موسسات مالی ثبت می‌شود، در نهایت باعث تشکیل بلوک سفارش خواهد شد. موسسات مالی، بانک‌ها یا سایر نهادهای بزرگ از بلوک سفارش برای انجام معاملات بزرگ استفاده می‌کنند.

آن‌ها سفارش‌های بزرگ خود را به سفارش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و معاملات را بدون بر هم زدن تعادل بازار انجام می‌دهند. اردر بلاک در واقع همان منطقه عرضه و تقاضا است. اما به راحتی تشکیل نمی‌شود و پیدا کردن آن کار چندان راحتی نیست. می‌توان اردر بلاک را در کنار استراتژی معاملاتی برای کسب سود بیشتر مورد استفاده قرار داد.

این بلوک‌ها به شکل صعودی یا نزولی مشاهده می‌شوند و معمولاً در انتهای یک روند قوی تشکیل خواهند شد. به طور کلی اگر سوالات بیشتری درباره اردر بلاک ها دارید پیشنهاد می‌کنیم به کانال تلگرامی نیما شمسیان مراجعه کنید در این کانال می‌توانید دوره‌های پیشرفته و پکیج صفرتا صد فارکس را بصورت رایگان تهیه کنید که همراه با مشاوره تخصصی نیز میباشد .

 

بیشتر بخوانید: ثبت نام در آلپاری

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 20 Average: 4.5]
مقالات مرتبط

۷ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تیم تحلیلی نیما شمسیان در سال 88 شکل گرفت که شامل با تجربه ترین و همچنین موفق ترین تریدر های ایرانی بود ، لذا تصمیم به ایجاد سایتی کردیم تا دانش و مهارت های خود را به سایر افراد بصورت رایگان ارائه دهیم . اسم سایت دلیل بر این نمیشود که فقط در باینری فعالیت داریم بلکه بازار اصلی ما فارکس و ارز های دیجیتال میباشد . پیشنهاد میشود حتما عضو کانال تحلیل های روزانه شوید چرا که دیدگاه شما را به کلی نسبت به تحلیل کردن بازار تغییر میدهد .

بروکر و صرافی های برتر

شبکه های اجتماعی ما