والیوم volume یا حجم معاملات در فارکس چیست

volume فارکس

بررسی حجم روند هنگام معامله در فارکس یا سایر بازارهای مالی، اهمیت بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال دارد. حجم معاملات به شما کمک می‌کند روندها را شناسایی کرده و الگوهای روند را تایید کنید. همچنین یک بینش جدید درباره عملکرد معامله‌گران بازار مالی در اختیار شما قرار می‌دهد. اما سوال مهم این است که حجم روند در بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال چیست؟

والیوم volume یا حجم معاملات در فارکس چیست

حجم معاملات به شما نشان می‌دهد که چه تعداد سهم در یک دوره زمانی خاص خرید و فروش می‌شود. هر چقدر سهم بیشتری معامله شود، حجم آن بیشتر خواهد بود که به صورت یک عدد نشان داده می‌شود. در ادامه این مطلب از سایت نیما شمسیان قصد داریم به طور کلی درباره حجم معاملات یا ولوم volume trading در بازار مالی توضیح دهیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

جدول روند حجم

برای اینکه حجم روند بازار را به درستی پیش بینی و تحلیل کنید، به جدول روند حجم نیاز دارید. هر یک از اطلاعات مربوط به حجم بازار به صورت جداگانه به دست می‌آید. این اطلاعات باید در کنار سایر داده‌ها قرار بگیرد تا معنی داشته باشد. یعنی به تنهایی بی فایده است و درک درستی ایجاد نمی‌کند. به عنوان مثال ما می‌دانیم حجم یک سهام در هند برابر با ۱۳ هزار سهم است.

اما این اطلاعات چه فایده‌ای برای ما دارد؟ تا زمانی که آن را با سایر حجم‌ها و سهم‌ها مقایسه نکنیم، به اطلاعات درستی دست پیدا نخواهیم کرد. سوال مهمی که در این میان ایجاد می‌شود، این است که باید چه کاری انجام دهیم؟ باید حجم معاملات امروز بورس یا سایر بازارهای مالی را با روند قیمت و حجم روزهای قبلی مقایسه کنید. به این ترتیب، اطلاعات شما معنادار خواهند شد.

به عنوان مثال اگر قیمت و حجم در حال افزایش باشند، روند در حال صعود است، اگر قیمت در حال افزایش اما حجم در حال کاهش باشد، یعنی باید احتیاط کنید و تا حد امکان خرید نکنید. اگر قیمت و حجم هر دو در حال کاهش باشند، یعنی بهتر است تا حد امکان برای فروش اقدام نکنید. اگر قیمت در حال کاهش و حجم در حال افزایش باشد، به این معناست که روند در حال نزولی شدن میباشد.

والیوم تریدینگ در فارکس

ولوم volume یا حجم معاملات در فارکس چیست

فرآیند فکری پشت جدول حجم روند

عملکرد سرمایه‌گذاران تاثیر بسیار زیادی بر حجم روند بازار دارد. به عنوان مثال زمانی که سرمایه‌گذاران بزرگ یا بانک ها و موسسات برای خرید یا فروش اقدام می‌کنند، به سراغ معاملات کوچک نمی‌روند. این سرمایه‌گذاران ۵۰۰ هزار سهم یا کمتر را خریداری نمی‌کنند.

بلکه به سراغ ۵۰۰ هزار سهم یا بیشتر می‌روند. حال اگر یک سرمایه‌گذار کلان بخواهد ۵۰۰ هزار سهم را به صورت آزاد بخرد، عملکرد او تاثیر بسیار زیادی بر روند بازار خواهد داشت. با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران بخش زیادی از سهام را خریداری می‌کنند، قیمت سهام نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به پولی که توسط سرمایه‌گذاران کلان در بازارهای مالی مبادله می‌شود، پول هوشمند یا اسمارت مانی گفته می‌شود.

معامله‌گران معتقد هستند، پول هوشمند نتیجه حرکت عاقلانه سرمایه‌گذاران و تاثیر آن بر روند بازار است. به همین دلیل پیروی از پول هوشمند، تاثیر بسیار زیادی بر موفقیت معاملات شما دارد.

حجم در فارکس

بازبینی چک لیست

بازبینی چک لیست، یکی دیگر از مهم‌ترین مسائلی است که باید هنگام بررسی حجم یا والیوم بازارهای مالی مورد ارزیابی قرار گیرد. زمانی که روند بازار یک الگوی صعودی را در پیش بگیرد و این الگو کاملاً فراگیر و گسترده باشد، به احتمال زیاد قیمت بازار برای مدت طولانی در حال رشد خواهد بود. در پایین‌ترین نقطه روند صعودی، سطح حمایت وجود دارد که نشان دهنده تقاضا است.

بنابراین می‌توانید در نقاط نزدیک به نقاط حمایت، فرآیند خرید سهام را انجام دهید. بگذارید از تمامی نکاتی که برای شما بیان شد نتیجه‌گیری کنیم. زمانی که حجم و قیمت بازار هر دو در حال افزایش باشند، یعنی سرمایه‌گذاران بزرگ و با نفوذ، در حال آماده شدن برای خرید سهام هستند. بنابراین حجم بازار یک متغیر بسیار مهم است که به شما نشان می‌دهد باید برای چه چیزی آماده شوید.

سوال مهم این است که آیا حجم بازار یا والیوم می‌تواند یک مدرک قانع کننده برای بررسی روند قیمت باشد؟ در پاسخ باید بگوییم بله، اگر سایر پارامترها را نیز در نظر بگیرید، اطلاعات گسترده‌ای درباره روند بازار بدست خواهید آورد. باید یک چک لیست داشته باشید و تمامی مسائل را ارزیابی کنید. به عنوان مثال الگوی شمعدانی قابل شناسایی باشد یا قیمت توقف ضرر مشخص شده باشد.

بررسی کلی

حجم، اطلاعاتی بسیار دقیق برای مطالعه روند بازار است. راه‌های زیادی برای استفاده از حجم وجود دارد. می‌توانید با استفاده از چند استراتژی و داده‌های حجم، حرکت قیمت را ارزیابی کرده و برای انجام معاملات اقدام کنید. همچنین بهتر است سیگنال‌های ورود و خروج را نیز ارزیابی کنید. اگر به اطلاعات بیشتری درباره آموزش فارکس و بررسی حجم بازار در بروکر آلپاری نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم در قسمت جستجوی سایت نیما شمسیان هر موضوعی که باعث ابهام شما شده را سرچ کنید تا مطلب مربوط به آن برای شما به نمایش درآید.

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 8 Average: 4.4]
مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تیم تحلیلی نیما شمسیان در سال 88 شکل گرفت که شامل با تجربه ترین و همچنین موفق ترین تریدر های ایرانی بود ، لذا تصمیم به ایجاد سایتی کردیم تا دانش و مهارت های خود را به سایر افراد بصورت رایگان ارائه دهیم . اسم سایت دلیل بر این نمیشود که فقط در باینری فعالیت داریم بلکه بازار اصلی ما فارکس و ارز های دیجیتال میباشد . پیشنهاد میشود حتما عضو کانال تحلیل های روزانه شوید چرا که دیدگاه شما را به کلی نسبت به تحلیل کردن بازار تغییر میدهد .

بروکر و صرافی های برتر

شبکه های اجتماعی ما