آموزش فارکس شمسیان

پیپ PIP در فارکس چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم

pip در فارکس چیست

پیپ PIP در فارکس چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم؟ این جمله قطعا سوال بسیاری از دوستانی هست که بتازگی با دنیای فارکس forex آشنا شدند و در این مقاله آموزشی که راجب پیپ PIP در فارکس چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم میباشد سعی میکنیم بسیار ساده و روان به شما عزیزان این مبحث را آموزش دهیم .

کلمه پیپ pip که مخفف آن به انگلیسی point in percentage میشود و در بین تمامی معامله گران بازارهای بین الملل مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین معیار اندازه گیری میزان تغییر قیمت در جفت ارز ها میباشد .

توجه داشته باشید که یادگیری این مبحث از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر کوتاهی در یادگیری انجام دهید قطعا با مشکلاتی نظیر ، ناتوانی در تنظیم درست حد سود و ضرر ، عدم محاسبه میزان سود بر حسب پیپ و… روبرو خواهید شد.

از شما میخواهیم همین الان صفحه متاتریدر خود را باز کنید و هم گام با ما مواردی که گفته میشود را مشاهده فرمایید اینگونه درک بسیار بهتر و راحت تری از این مقاله پیدا خواهید کرد .

پیپ در فارکس چیست

پیپ pip چیست؟

همانطور که گفته شد پیپ معیار اندازه گیری قیمت جفت ارز ها است، هر پیپ یک ده هزارم قیمت جفت ارز میباشد به نوعی به عدد چهارم بعد از ممیز PIP میگویند .ولی در این بین استثنایی هم وجود دارد که در ادامه به شما خواهیم گفت.

پیپ در فارکس چیست

فرض کنید در جفت ارز EUR/CAD قیمت حال حاضر 1.2541 است ولی در یک ساعت بعد قیمت به 1.2549 تغییر میکند ، خب سوال من از شما اینست که چند پیپ قیمت افزایش پیدا کرده است؟؟

بله جواب قطعا 8 پیپ است . اگر به عدد چهارم بعد ممیز دقت کنید متوجه میشوید که از عدد 1 به عدد 9 تغییر پیدا کرده است و دقیقا از همین طریق میزان پیپ را مشخص میکنیم.

نکته مهم : عددی که بعد از پیپ می آید را پیپت (Pipette)میگوییم . پیپت در اصل رقم پنجم بعد اعشار میشود و از پیپ 10 برابر کوچک تر است که به دلیل کم اهمیت بودن آنها در این مطلب به پیپت نمیپردازیم.

خب الان باید به سراغ استثنا هم برویم و آن را هم برای شما توضیح دهیم .

در هر جفت ارزی که یک طرف آن JPY باشد . (مانند تصویر زیر ) یک پیپ ، عدد دوم بعد اعشار محاسبه میشود یا به عبارتی یک صدم نرخ جفت ارز است.

pip چیست

یک مثال هم برای این مورد میزنیم .

فرض کنید قیمت جفت ارز USD/JPY در حال حاضر 102.62 است ولی در نیم ساعت آینده قیمت به 102.55 تغییر میکند . در واقع 7 پیپ قیمت نزول پیدا کرده است .

نکته مهم:عددی که در ارز های jpy بعد از پیپ می آید (رقم سوم بعد از اعشار) هم پیپت هستند و از pip کوچکتر میباشند.

پیپ چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم

حال که متوجه شدید پیپ چیست به سراغ موضوع بعدی میرویم.

چگونه میزان سود یا ضرر هر پیپ را محاسبه کنیم؟

این مورد را زیاد شنیده اید که 120پیپ سود کردم یا 80 پیپ ضرر کردم و این سوال برای شما پیش می آید که چگونه محاسبه کنیم 120 پیپ چند دلار سود میشود.

این موضوع را بیاد داشته باشید که به کسی میزان ضرر یا سود خود را در فارکس بصورت دلاری نگویید مثلا نگویید 20 دلار سود کردم یا 10 دلار ضرر کردم چون باعث خنده فرد مقابل خود میشوید و عملا شما را یک تازه کار و نابلد میبیند ، میزان سود یا ضرر در فارکس بر اساس مقدار پیپ میباشد .

روش محاسبه هر پیپ:

اندازه حجم معامله (لات) تقسیم بر 10000 (تمامی جفت ارز ها بجز جفت ارز هایی که یک طرف آنها JPY دارد)

اندازه حجم معامله (لات) تقسیم بر 100 (برای جفت ارز هایی که شامل JPY میشود)

حال شاید سوال کنید چند نوع حجم معامله یا همان لات داریم.

بصورت کلی سه حالت حجم معامله داریم .

پیپ در فارکس چیست

استاندارد لات : هنگامی که شما 1 لات کامل یا معادل 100000 واحد از یک جفت ارز معامله میکنید.

مینی لات : هنگامی که شما 0.1 یک دهم لات معادل 10000 واحد از یک جفت ارز خریداری میکنید .

میکرو لات : زمانی که شما 0.01 یک صدم لات معادل 1000 واحد از یک جفت ارز را خریداری میکنید.

خب حال برای شما مثالی میزنیم تا بهتر متوجه موضوع شوید.

فرض کنید شما یک دهم لات (0.1) از یک جفت ارز را معامله میکنید ، خب در بالا گفتیم که معادل 10000 واحد میشود لذا شما باید ده هزار واحد را تقسیم بر ده هزار کنید عدد حاصله میشود ارزش هر پیپ.

10000÷10000=1 (ارزش هر پیپ یک دلار میباشد)

مثال دوم:

فرض کنید یک لات استاندارد از یک جفت ارز را خرید کردید .

100000÷10000=10 (ارزش هر پیپ ده دلار میباشد)

یعنی اگر شما 15 پیپ سود کنید بعبارتی 150 دلار سود کرده اید.

مطلب پیشنهادی::

بررسی بروکر آلپاری

بصورت کلی مقدار حساب شده هر پیپ در لات های مختلف برای شما به عبارت زیر است

1 لات = هر پیپ 10 دلار محاسبه میشود

0.1 لات = هر پیپ 1 دلار محاسبه میشود

0.01 لات = هر پیپ 10 سنت محاسبه میشود.

توجه داشته باشید که مثال بالا بصورت کلی بود یعنی شما اگر 0.5 لات (نیم لات) باز کنید با یک حساب سرانگشتی ساده میتوانید حساب کنید که هر پیپ 5 دلار محاسبه میشود.

خواندن مطالب بیشتر

ثبت نام در صرافی کوینکس

برای اینکه بتوانید حجم های بیشتری در معامله خود باز کنید طبیعتا نیاز به ورود سرمایه بیشتری هم دارید ولی واقعا نیازی نیست در ابتدای ورودتان به حساب ریل مبالغ زیادی وارد حساب خود کنید و براحتی میتوانید از لوریجی که بروکر در اختیار شما قرار میدهد استفاده نمایید که پیشنهاد میشود تمامی مباحث مرتبط با لوریج (اهرم) را مطالعه فرمایید که کافیست در قسمت جستجوی سایت کلمه لوریج را تایپ کنید تا مطالب مربوط به این موضوع برای شما به نمایش درآید.

چگونگی محاسبه پیپ در فارکس

بوجود آمدن میکرو و نانو لات ها نه تنها برای افرادی که سرمایه کمی دارند مناسب هستند بلکه با استفاده از این امکان میتوانید مدیریت سرمایه خود را براحتی انجام دهید و بنوعی ریسک انجام معاملات برای افراد تازه کار با تنظیم کردن حجم لات در هر معامله بسیار کمتر شده است .

مشخص کردن پیپ در تریدینگ ویو

اما چگونه میتوانیم در سایت تریدینگ ویو مشاهده کنیم فاصله بین دو محدوده حمایتی و مقاومتی چند پیپ هست .

ابتدا روی گزینه measure کلیک کنید سپس از هر کجای چارت خواستید میتوانید مقدار فاصله پیپی هر محدوده را مشاهده کنید در نمودار انس طلا بصورت پیپت محاسبه میشود بطور مثال اگر فاصله دو محدوده 50 پیپ باشه برای شما عدد 500 را به نمایش درمی آورد (هر 10 پیپت معادل 1 پیپ میباشد)

ولی در جفت ارز ها اینطور نیست و بصورت پیپ محاسبه میشود یعنی اگر به شما عدد 50 را نشان داد به معنی 50 پیپ فاصله است .

PIP در فارکس چیست

پیپت چیست ؟

علاوه بر پیپ های فارکس، یک مفهوم دیگر وجود دارد که باید درک کنید. این چیزی است که ما پیپت می نامیم. کسری از پیپ است. بیایید کمی بیشتر در مورد پیپت بدانیم.

در مطلب بالا به شما گفتیم که عدد چهارم بعد از اعشار پیپ pip نامیده میشود اما همانطور که در نمودار ها میبینید ما در قیمت تا 5 رقم اعشار را هم مشاهده میکنیم که به عدد پنجم بعد از اعشار پیپت میگوییم، و بطور خلاصه و ساده هر 10 پیپت ، یک پیپ حساب میشود و مقیاس این دو با هم 1 به 10 است.

پیپت چیست

جمع بندی

در مقاله پیپ PIP در فارکس چیست و چگونه ارزش هر پیپ را محاسبه کنیم باید خدمت شما عرض کنیم که پیپ یکی از مفاهیم اساسی فارکس است. بدون دانستن آن، در فارکس چیزی نخواهید فهمید. چرا؟ زیرا چندین اصطلاح دیگر فارکس را به هم پیوند می دهد. بیایید مستقیماً به سراغ پاسخ برویم. پیپ کوچکترین واحدی است که ارزش یک جفت ارز ممکن است تغییر کند. بنابراین پیپ چهارمین نقطه اعشار نرخ تبدیل ارز است. یک پیپ مخفف “درصد در نقطه” یا “نقطه بهره قیمت” است. این حرکت پایه بازار یک جفت ارز را منعکس می کند. اجازه دهید مثالی بزنیم. فرض کنید نرخ ارز جفت EUR/USD از 1.2050 به 1.2065 صعود کند. سپس، تفاوت 15 پیپ را نشان می دهد. به همین ترتیب، فرض کنید نرخ مبادله جفت EUR/USD از 1.2050 به 1.2025 کاهش یابد. سپس به معنای تغییر 25 پیپ است. یک تغییر پیپ در نقطه اعشار چهارم برای اکثر جفت ارزها اتفاق می افتد. برای جفت ین ژاپن، دومین نقطه اعشار است.

امیدواریم مبحث را آنقدر ساده آموزش داده باشیم تا با دو یا سه بار مطالعه به درک کامل مبحث رسیده باشید . باز هم اگر سوالی در این زمینه داشتید در قسمت کامنت ها ارسال نمایید کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما عزیزان میباشند ، همچنین برای سهولت در پاسخ دهی میتوانید از پشتیبانی تلگرام نیز بهره ببرید .

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 372 Average: 4.1]
مقالات مرتبط

۱۲۹ پاسخ

 1. سلام و عرض ادب
  انصافا هیچ جایی رو سراغ ندارم که مثل شما اینجور یجواب تک تک افراد رو بدن.واقعا دمتون گرم

  مطالب به شدت ساده شده، مفید و کاربردی هست.
  البته نیاز هست حداقل ۲ بار مطالب خونده بشه

 2. سلام وخسته نباشید خدمت نیما آقای گل
  خداوکیلی ازین بهتر نمیشه توضیح داد دیگه
  آقا دمت گرم،، واقعا عالی بود????????????????????

 3. واقعا توضیحات در مورد محاسبه pip عااااالی بود و چقدر ساده توضیح دادید باور کنید این موضوع کلی واسم ابهام داشت که با خوندن توضیحات شما ابهاماتم برطرف شد . خیلی ممنونم از لطفتون

 4. سلام خسته نباشید بسیار مطالب مفید و عالی بود
  فقط سوالی دارم اگه میشه دوستان کمک کنند
  برای انجام یه معامله یک لات کامل چند دلار لازم داریم یعنی ۱۰۰۰۰۰دلار

  1. سلام طبیعتا باید از لوریج استفاده کنید شما با لوریج ۱۰۰۰ میتونید با ۱۱۰ دلار یک لات کامل باز کنید ولی مارجین کمی خواهید داشت و حداقل باید ۲۰۰۰ هزار دلار واریز کنید تا مارجین معقول باشد . بنابر این تازمانی که تازه کار هستید حجم فقط یکصدم باشد که بتوانید با ۲۰ یا ۳۰ دلار هم ترید باز کنید

 5. سلام وقت بخیر
  آقا ی سوال
  من با ۵۰۰ دلار معامله داخل فارکس باز میکنم ارز یورو یو اس دی ۵ صدم سود میکنم چند دلار میشه یا چند پیپ میشه بی زحمت برام محاسبه کنید ممنون میشم من متوجه نمیشم

  1. محمد عزیز شما هنوز نحوه محاسبه پیپ رو نمیدونید چرا دارید با ۵۰۰ دلار سرمایه ترید میکنید که قطعا با این دانش اندک شما از دست خواهد رفت .
   پیشنهاد میشود فعلا فقط در دمو باشید و تمرین کنید .
   سود شما هم صدمی نیست مقدار حجم لات شما هست که میتواند یکصدم یا هر چقدر دیگر باشد
   سود بصورت مقدار پیپ محاسبه میشود

 6. سلام
  از صبح کلی سایت مطالعه کردم و حسابی کلافه شده بودم. انصافاً با مطالعه محتوای ساده و سلیس این سایت تازه متوجه شدم که ریان چیست. چقدر ساده بود. ممنون از آموزش خوبتون

 7. سلام بسیار مطلب آموزنده ای بود ، بنده دکتری تکنولوژی آموزشی دارم و در فارکس فعالیت خودم رو تازه شروع کردم بعنوان یک متخصص آموزش اعلام می کنم که مطلب آموزش شما با مثال های عالی بسیار کاربردی و روان بود

 8. سلام، انصافا با استاد خصوصی هم که گرفته بودم در رابطه‌ با آموزش فارکس، در مفهوم پیپ به مشکل بر میخوردم،با مطالعه این مطالب تازه فهمیدم جریان چیه،مرسی ممنونم با این شیوا وسلیس و در کل آموزش مفید.

 9. دستتون درد نکنه برای ارائه مطالبتون ، درسته هرجای اینترنت هم اینارو نوشته ولی آخه برا من اینطوری نمیشه آخه
  کاش میشد عکس هم فرستاد ، به طور مثال همین الان :
  در eur/usd من لانگ گرفتم قیمت ورودم ۱.۰۸۵۰۶ و قیمت خروج ۱.۰۸۶۰۰ بود الان من ۹۴ پیپ مگه سود نکردم ؟! با لات ۰.۰۲ هم معامله میکردم پس ۹۴*۰.۲=۱۸.۸ ولی به جای ۱۸ دلار سود بهم ۱.۸۸ دلار سود داده! یعنی با ۰.۰۲ دلار هر پیپ حساب شده نه ۰.۲ برای هر پیپ ،
  یا مثلا در usd/jpy شورت گرفتم قیمت ورود ۱۳۴.۸۵۶ و قیمت خروج هم ۱۳۴.۷۵۶ با لات ۰.۰۱ الان من ۱۰۰ پیپ سود کردم که ضرب ۰.۱ سنت بشه میشه ۱۰ دلار حالا با کمی پایین و بالا چون فک کنم معامله با ین که شده برا همین حالا هرچی ولی برا من سود ۰.۷۴ داده !!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی چی آخه حتی swap رو هم صفر نشون میده اسپرید هم ۷ بود آخه ۱۰ دلار با ۰.۷۴ زمین تا آسمون فرق داره
  کلا اینطوری حساب شده با هر لاتی که وارد شدم مثلا ۰.۰۱ برا هر پیپ ۰.۰۱ سنت داده برا ۰.۰۵ لات ۰.۰۵ سنت میده

  1. عزیز من شما مشکلتون اینکه به اموزش دقت نمیکنید
   ما گفتیم هر ۱۰ پیپت میشه ۱ پیپ
   شما در اصل ۹۴ پیپت سود کردید به عبارتی ۹ پیپ در eur/usd
   به ادمین کانال تلگرام پیام بدید تا پکیج صفرتاصد فارکس رو براتون بفرستن

 10. اقا خیلی ممنون من حالا از اینجا یاد گرفتم که پیپ و پیپت چیه ولی خدایی چند تا سایت رو خوندم مثل شما یاد نداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تیم تحلیلی نیما شمسیان در سال 88 شکل گرفت که شامل با تجربه ترین و همچنین موفق ترین تریدر های ایرانی بود ، لذا تصمیم به ایجاد سایتی کردیم تا دانش و مهارت های خود را به سایر افراد بصورت رایگان ارائه دهیم . اسم سایت دلیل بر این نمیشود که فقط در باینری فعالیت داریم بلکه بازار اصلی ما فارکس و ارز های دیجیتال میباشد . پیشنهاد میشود حتما عضو کانال تحلیل های روزانه شوید چرا که دیدگاه شما را به کلی نسبت به تحلیل کردن بازار تغییر میدهد .

بروکر و صرافی های برتر

شبکه های اجتماعی ما