مقالات آموزشی بازار های مالی و فارکس

وایت پیپر چیست

وایت پیپر چیست و چه کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال دارد؟ وایت پیپر که در زبان ما تحت عنوان ” اوراق سفید” نیز ترجمه می شود، در واقع گزارشی است جامعه از نحوه عملکرد ما در یک طرح یا پروژه. به طور کلی وایت پبپر محدود به بازار مالی و ارزهای دیجیتال نیست، اما این اصطلاح در دنیای بلاک چین ها و رمزارزها بیشتر از هر حوزه دیگری کاربرد دارد و به کرات از آن استفاده می شود. موضوعی که در این مطلب به آن می پردازیم اهمیت وایت پیپر در ارزهای دیجیتال است، اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشد.

وایت پیپر(White paper) چیست؟ 

وایت پیپر در یک تعریف ساده یک سند حاوی اطلاعات است که اغلب توسط یک یک کمپانی یا یک سازمان غیر دولتی انتشار داده می شود تا ویژگی های یک محصول را برجسته سازی کند.

وایت پیپرها در بیشتر مواقع به عنوان یک سند فروش یا بازاریابی کاربرد دارند که جهت جلب توجه یا ترغیب مشتریال برای یک کسب یا ارائه اطلاعات بیشتر برای خرید یک محصول استفاده می شوند.

white paper ها به گونه ای طراحی می شوند که پیش از فروش بتوان از آن ها به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده کرد.

نکته مهم: وایت پیپر ممکن است یک سند فنی به همراه جزئیات در رابطه با اختراع یا یک محصول جدید نیز باشد.

وایت پیپر در بازار ارزهای دیجیتال 

در حوزه رمز ارزها وایت پیپر در واق سندی است( اغلب به صورت pdf) که توضیحی را در رابطه با یک پروژه غیرمتمرکز به ما ارائه می دهد. در بیان ساده تر وایت پیپر نوعی معرفی نامه است در رابطه با یک پروژه که در آن به خواننده توضیح داده می شود این پروژه قرار است چه مشکلی را برطرف سازد.

در دنیای ارزهای دیجیتال زمانی که ما با یک ارز جدید رو به رو باشیم، به خصوص اگر پروژه در دوره عرضه اولیه (ICO) قرار داشته باشد اولین گامی که برای تحلیل آن باید بپردازیم، بررسی و مطالعه یک white paper است.

بنابراین نتیجه می گیریم هدف از ایجاد و نگارش این سند در حوزه ارزهای دیجیتال، ارائه یک نقشه دقیق از آینده این ارز و داشتن برنامه ریزی از آن ها است. اوراق سفید شامل: توضیح جامع از محصول، فناوری آن، آینده و مشکلاتی که این محصول باید حل کند و جزئیاتی است در رابطه با توکن دیجیتال آن ارز و مشخصاتی در مورد تیم توسعه دهنده همچنین نقشه راه آن ها برای این پروژه.

جالب است بدانید، معروف ترین و کامل ترین وایت پیپر موجود در دنیای ارزهای دیجیتال مربوط به گزارش معرفی بیت کوین است. عنوان این مورد بدین صورت است: «بیت کوین: یک سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتا به همتا» و در سال 2008 میلادی توسط ساتوشی ناکاموتو (خالق ناشناخته بیت کوین) نوشته شده است.

وایت پیپر بیت کوین

اهمیت وایت پیپر چیست؟

طبق برخی از آمار و بررسی های انجام شده توسط وبلاگ Savvy B2B:

“نرم افزار آزمایشی و وایت پیپرها بیشترین استفاده را دارند، به همراه اینکه در میان موثرترین اشکال محتوا برای تحقیق در مورد مشکلات و راه حل‌های فناوری اطلاعات هستند”.

به طور کلی می توانیم بگوییم که مطالعه وایت پیپر ها به 3 دلیل برای ما حائز اهمیت است. یک: اولین دلیل این است که مطالعه این پروژه ها به شما این امکان را می دهد تا به صورت کلی پروژه را درک کنید و با آن آشنا شوید. دو: دومین مورد کشف دلیل ایجاد این پروژه و مشکلاتی است که قرار است با استفاده از آن حل شود است. سه: و آخرین مورد این است که وایت پیپر به شما کمک می کند تا بتوانید اعتبار توکن را مورد سنجش قرار دهید و از این طریق با دید بازتری در رابطه با آن سرمایه گذاری کنید.

راهنمای عضویت در صرافی ایرانی اکسیر

هر وایت پیپر شامل چه بخش هایی است؟ 

بعد از این که دانستید وایت پیپر چیست و چه اهمیتی در حوزه ارزهای دیجیتال دارد، خوب است تا راجع به بخش های مختلف آن نیز اطلاعاتی را داشته باشید. در این زمینه باید بدانید که یک وایت پیپر کامل و استاندارد باید دارای بخش های زیر باشد:

  • چکیده: 

در بخش چکیده white paper ارزهای دیجیتال یک دیدگاه و توضیح کلی در رابطه به کل پروژه به خواننده داده خواهد شد. وظیفه ای که چکیده در این جا ایفا می کند ترغیب شما به خواندن ادامه محتوای پروژه است.

  • مقدمه: 

در دومین قسمت، یعنی مقدمه اوراق سفید معمولا مطالب در قالب یک محتوای پایه نوشته می شود مثلا ماهیت کلی آن ارز دیجیتال یا بلاک چین به همراه مزایای آن در این بخش توضیح داده می شود.

  • تعریف مشکل: 

در این بخش از وایت پیپر جزئیات به صورت جزئی تر در رابطه با بازار هدف جامعه در اختیار خواننده قرار می گیرد و طی آن تمامی چالش های موجود در صنعت ارزهای دیجیتال مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. علاوه بر این راه حل هایی که برای مقابله با این مشکلات وجود دارد نیز در این قسمت محتوا عنوان می شود و تیم توسعه دهنده آن دلایل خود را برای کافی نبوده راهکارهای موجود بیان می نمایند.

  • توضیحات محصول:

در این قسمت می‌توانید توضیح محصول معرفی‌شده را (از زبان توسعه‌دهنده یا توسعه‌دهندگان آن) مطالعه کنید و دریابید که این پلتفرم، محصول یا سرویس دقیقاً چه کاری را انجام می‌دهد، عملکرد آن به چه شکل است و چگونه خواهد توانست مشکلات عنوان‌شده را برطرف کند.

وایت پیپر چه کاربردی دارد؟

  • جزئیات فنی: 

در این قسمت از گزارش، شما جزئیات فنی مربوط به بلاک چین پروژه موردنظر را خواهید یافت. مواردی از جمله توضیح دقیق و فنی شیوه توسعه محصول، مشخصات فنی آن و روش توسعه و عرضه کوین یا توکن دیجیتال آن از جمله مواردی هستند که در این قسمت از سند با آن‌ها مواجه خواهید شد.

  • توکن:

این قسمت به‌طور کامل به کوین یا توکن دیجیتال پروژه اختصاص دارد. با مطالعه این قسمت پی خواهید برد که این کوین یا توکن‌های دیجیتال جدید قرار است چه عملکردی داشته باشند، چه سازوکاری برای عرضه آن‌ها در نظر گرفته شده است و وجود آن‌ها چه نفعی را برای کاربران این پروژه و در مقیاس بزرگ‌تر، جامعه ارزهای دیجیتال به‌همراه خواهد داشت.

  • توضیحات مختص به عرضه عمومی: 

اگر این وایت پیپر در راستای فروش یک توکن خاص نوشته شده باشد، اطلاعات مربوط به عرضه عمومی آن نیز در آن گنجانده خواهد شد. نکاتی همچون زمان راه‌اندازی و عرضه بخش‌های مختلف محصول، طرح‌های تشویقی، جزئیاتی در خصوص افراد واجد (و فاقد) شرایط برای سرمایه‌گذاری بر روی محصول، شیوه استفاده از سرمایه جذب‌شده و نقشه راه پروژه از جمله مواردی هستند که در این قسمت به آن‌ها دسترسی خواهید داشت.

  • معرفی تیم توسعه دهنده: 

در قسمت‌های انتهایی معمولاً اطلاعاتی در خصوص بنیان‌گذاران پروژه و توسعه‌دهندگان ارشد آن نیز وجود دارد. یک تیم قوی و باتجربه، یکی از ارکان اصلی موفقیت در هر پروژه‌ ارز دیجیتالی است. به همین علت، وجود این بخش در وایت پیپر اهمیت زیادی دارد (و توصیه می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید). در این قسمت شما می‌توانید سوابق تخصصی هریک از اعضای پروژه را بیابید و با نقشی که در پروژه فعلی ایفا می‌کنند آشنا شوید.

  • جمع بندی: 

یک وایت پیپر خوب در نهایت با یک نتیجه‌گیری به اتمام می‌رسد. در قسمت نتیجه‌گیری، خلاصه‌ای از نکات اصلی پروژه ذکر می‌شود و در صورتی که عرضه عمومی توکن در شرف ‌وقوع باشد، این مسئله در همین قسمت یادآوری خواهد شد تا افراد علاقه‌مند، فرصت مشارکت را از دست ندهند.

چه نکاتی را برای نوشتن وایت پیپر باید رعایت کنیم؟

پیش از آن که بخواهید شروع به نوشتن یک White paper  کنید نکاتی هستند که باید به آن ها توجه کنید. ما در این جا برخی از مواردی را که شما باید در این زمینه مد نظر داشته باشید عبارت اند از:

1-تحقیقات را به صورت کامل انجام دهید: 

درباره هر منطقه‌ای که وایت پیپر شما باید پوشش دهد، باید کاملاً تحقیق شود. شما باید تمام اطلاعاتی را که می‌توانید در مورد مشکلاتی که قصد حل آنها را دارید و اینکه چگونه تلاش‌های قبلی برای حل آنها ناکام مانده است (در صورت وجود) جمع‌آوری کنید. بعداً می‌توانید از همه این مقالات به عنوان نقل قول در وایت پیپر خود استفاده کنید، که باعث افزایش اعتبار شما می‌شود.

باید بخاطر داشته باشید که وایت پیپرها همه بسیار متمرکز بر داده هستند. بنابراین، برای پر کردن صفحات، باید حقایق زیادی داشته باشید. یک وایت پیپر زمانی خوب است که توسط تحقیقات قابل توجهی پشتیبانی شده باشد. همه چیز را منتشر کنید و هیچ کاری را نیمه تمام نگذارید.

2-وایت پیپر های دیگر را مطالعه کنید:

یک احتمال بزرگ وجود دارد که شخص دیگری قبلاً در موضوع یا موضوع شما کار کند. اگر چنین است، آیا آن‌ها قبلاً وایت پیپر منتشر کرده‌اند؟ اگر بله، پس باید آنها را مرور کنید تا رویکردی را که آنها اتخاذ می‌کنند ببینید تا ببینید چگونه می‌توانید آن را بهبود ببخشید.

به علاوه، می‌توانید مناطقی را که می‌توانید واقعاً مزایای پروژه خود را به نمایش بگذارید، بررسی کنید. همچنین، همیشه ایده خوبی است که از وایت پیپرهای کلاسیک مانند Bitcoin و Ethereum بازدید کنید.

3-همه چیز را بررسی و سازماندهی کنید: 

بنابراین، پس از انجام تمام تحقیقات خود و ایجاد تمام نمودارها و جداول، ایده بسیار خوبی است که همه چیز را در یک مکان جمع‌ آوری کنید. بنابراین، شما باید تمام اطلاعات خود را از قبل سازماندهی کنید تا مدیریت و تغییر ساختار آنها آسان شود.

4-مخاطبان خود را به خوبی بشناسید: 

هدف شما چه نوع مخاطبی است؟ آیا آنها به گروه سنی خاصی تعلق دارند؟ آیا آنها در منطقه خاصی قرار دارند؟ به کدام رشته‌ها علاقه دارند؟ چه نوع افرادی جذب پروژه شما می‌شوند؟

هنگامی که مخاطب خود را تصور کردید و برای جذب آنها ایده‌ای به ذهنتان رسید،  باید بتوانید زبان خود را تطبیق دهید و به روش خاصی با آنها صحبت کنید.

نحوه نگارش وایت پیپر

نتیجه گیری: 

در این مطلب به صورت کامل توضیح دادیم که وایت پیپر چیست (یا همان اوراق سفید) و چه اهمیتی در حوزه ارزهای دیجیتال دارد. یکی از نکاتی که ما در رابطه با White Paper ها به شما توصیه می کنیم این است که تا جای ممکن برای پیشرفت در این زمینه سایر وایت پیپرهای موجود و موفق ICO را شروع نمایید.

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 1 Average: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا