وایت پیپر چیست و چرا مطالعه آن حائز اهمیت است؟

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر چیست و چه کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال دارد؟ white paper که در زبان ما تحت عنوان «اوراق سفید» شناخته می‌شود، در واقع به مشتری گزارش جامع و کاملی در رابطه با یک خدمات و یا محصول ارائه می‌دهد. در حالت کلی این سند محدود به حوزه به خصوصی نیست، اما با توجه به این که در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین‌ها کاربرد فراوانی دارد، اغلب افراد در این حوزه به دنبال آن‌ها هستند. لذا با توجه به اهمیت وایت پیپر ارزهای دیجیتال ما در این مطلب به بررسی این مورد می‌پردازیم، چنانچه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌باشید تا پایان مقاله با ما همراه بمانید. .

وایت پیپر”White paper”چیست؟ 

به طور کلی وایت پیپر به هر سندی که حاوی اطلاعات یک محصول است گفته می‌شود، این سند اغلب توسط سازندگان، یک کمپانی دولتی یا غیر دولتی جهت معرفی و ارائه اهداف محصول تهیه می‌شود.

در اکثر اوقات این سند‌ها برای فروش و یا بازاریابی یک خدمت و یا محصول به جهت ترغیب مشتریان استفاده می‌گردد؛ white paper‌ ها به صورتی طراحی می‌شوند که در هر زمینه‌ای پیش از فروش بتوان از آن‌ها به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده کرد.

وایت پیپر کالا

وایت پیپر ارزهای دیجیتال 

در زمینه بلاک چین و ارزهای دیجیتال، وایت پیپر در واقع سندی است که توضیحات لازم در رابطه با یک پروژه غیر متمرکز را در اختیار ما قرار می‌دهد و اغلب در قالب pdf در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

در زمینه ارزهای دیجیتال زمانی که ما با یک ارز جدید و تازه ارائه شده رو به رو باشیم علی الخصوص اگر پروژه رمز ارز در بازه عرضه اولیه و یا ICO قرار داشته باشد، اولین کاری که ما می‌بایست برای کسب اطلاعات به دست آوریم بررسی و مطالعه white paper مرتبط با آن است.

بنابراین همانطور که مشحص است، در اصل هدف از تولید و نگارش وایت پیپر جذب مخاطب به پروژه ایجاد شده از طریق ارائه اطلاعات دقیق از آینده رمز ارز و برنامه ریزی‌های مرتبط با آن می‌باشد. وایت پیپر ارزهای دیجیتال اغلب شامل اطلاعاتی همچون: توضیحات جامع از محصول، فناوری‌های به کار گرفته شده در آن، نقشه و اهداف مربوط به آینده رمز ارز و بررسی مشکلاتی است که با ایجاد این رمز ارز و یا توکن برطرف می‌شود، همچنین اطلاعات مربوط به ایجاد کننده و حامی پروژه نیز در اوراق سفید در بر گرفته می‌شود.

همچنین جالب است بدانید، تا به امروز که چندین رمز ارز در بازار کریپتو وجود دارد، معروف‌ترین و همچنین کامل‌ترین اوراق سفید، مربوط به وایت پیپر بیت کوین می‌باشد. این وایت پیپر در سال ۲۰۰۸ میلادی توسط ساتوشی ناکاموتو که همان خالق ناشناخته بیت کوین است نوشته شده.

دانلود وایت پیپر ارزهای دیجیتال

کاربرد و اهمیت وایت پیپر

به طور کلی در رابطه با white paper‌ ها در زمینه ارزهای دیجیتال تحقیقات بسیاری انجام شده است که طبق آمار ارائه شده توسط وبلاگ Savvy B۲B، می‌توان گفت مطالعه و بررسی وایت پیپر‌ها به ۳ دلیل برای ما کاربرد و اهمیت دارد. که این موارد عبارت‌اند از:

 1. اولین دلیل این است که مطالعه وایت پیپر یک پروزه جدید به شما این امکان را می‌دهد تا به صورت کلی آن را درک و با آن آشنا شوید.
 2. دومین مورد برای کشف آینده و رسیدن به درک این موضوع که یک رمز ارز چه مشکلاتی را می‌تواند بر طرف نماید می‌باشد.
 3. و آخرین مورد که جزء مهم ترین‌ها است، می‌گوید وایت پیپر به شما کمک می‌کند تا از طریق آن بتوانید اعتبار و ارزش توکن را مورد برررسی قرار دهید و از طریق آن بتوانید با دید بازتر و آگاهی بیشتر در رابطه با آن سرمایه‌گذاری نمایید.

وایت پیپر در کوین مارکت کپ

اوراق سفید شامل چه توضیحاتی می باشد؟

تا به اینجا مطلب به طور کامل توضیح دادیم که وایت پیپر چیست و در حوزه ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد، حالا که در این زمینه اطلاعات کافی دارید، خوب است تا با راجع به بخش‌های مختلفی که در آن وجود دارد نیز اطلاعاتی را کسب نمایید. در این رابطه باید بدانید که یک وایت پیپر کامل و استاندارد باید دارای بخش‌های عنوان شده در ادامه مطلب باشد:

 • چکیده:

همانطور که مشخص است در قسمت چکیده مربوط به وایت پیپر ها، ارز دیجیتال و پروزه جدید ایجاد شده به صورت کلی و با یک دیدگاه عمومی به خواننده معرفی می‌شود. وظیفه اصلی چکیده این است تا بتواند با ارائه توضیحات جذاب و نسبتا کامل خواننده را ترغیب به خواندن کامل محتوای پروژه نماید.

 • مقدمه: 

بعد از بخش چکیده، قسمت بعدی مربوط به مقدمه اوراق سفید است که معمولا در آن اطلاعاتی در قالب یک محتوای پایه در رابطه با ماهیت اصلی و کلی آن توکن و یا ارز دیجیتال است، گاهی بخشی از مزایای آن نیز در این بخش توضیح داده می‌شود.

 • تعریف مشکل و راه کارهای آن: 

پس از آن به قسمتی می‌رسیم که در آن اطلاعات جزئی‌تری را در رابطه با بلاک چین به خواننده ارائه داده می‌شود و طی آن سعی می‌شود تا تمامی چالش‌های موجود در زمینه صنعت ارزهای دیجیتال مورد بررسی کامل قرار گیرد. همچنین در این بخش راه حل‌هایی که برای مقابله با مشکلات مربوطه وجود دارد نیز عنوان می‌شود و مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و تیم توسعه دهنده سعی می‌کند تا تمامی دلایل و راه حل‌های خود را به صورت قانع کننده بیان کند.

 • توضیحات محصول و یا خدمت جدید که قرار است ارائه شود:

و اما در بخش توضیحات محصول که تا حدی یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها نیز به شمار می‌رود، توسعه دهنده به معرفی پروژه ایجاد شده می‌پردازد و در آن بیان می‌کند که این پلتفرم چرا ایجاد شده است و قرار است در آینده چه سرویس‌هایی را عرضه دهد و یا به طور دقیق‌تر چه کاری را انجام خواهد داد و اینکه چگونه خواهد توانست مشکلات عنوان شده در قسمت قبلی را بر طرف نماید.

راهنمای عضویت در صرافی ایرانی اکسیر

 • جزئیات فنی مربوط به پروژه جدید: 

در این قسمت از وایت پیپر، همانطور که از عنوان مشخص است شما می‌توانید به دنبال جزئیات فنی مربوط به بلاک چین و یا پروژه مورد نظر باشید. توضیحاتی همچون اطلاعات دقیق و فنی محصول، مشخصات فنی و روش توسعه و عرضه کوین و یا توکن دیجتال از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که در این بخش از سند می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 • توکن و بلاک چین:

در این بخش از سند اوراق سفید، به طور کامل به معرفی توکن و یا همان پروژه ایجاد شده اختصاص داده شده است. مشتریان می‌توانند با مطالعه این قسمت به این مسئله پی ببرند که رمز ارز جدید قرار است چه عملکردی را از خود به جای بگذارد و چه ساز و کاری برای عرضه آن در نظر گرفته شده می‌باشد و همچنین وجود آن چه منفعتی برای کاربران این پروژه به همراه خواهد داشت.

 • توضیحات مربوط به عرضه عمومی: 

به طور کلی اگر وایت پیپر برای فروش یک توکن و یا ارز خاصی ایجاد شده باشد، قطعا در اوراق آن اطلاعاتی در رابطه با عرضه عمومی نیز گنجانده خواهد شد. نکاتی همچون زمان راه اندازی و عرضه بخش‌های مختلف، طرح‌های تشویقی مربوط به آن، قرار دادن جزئیاتی در رابطه با افرادی که واجد شرایط سرمایه‌گذاری و یا خریدی بخشی از سهام هستند و شیوه استفاده از سرمایه جذب شده به همراه نقشه راه و آینده این پروژه می‌باشد که در بخش توضیحات مربوط به عرضه عمومی در دسترس کاربر قرار می‌گیرد.

 • معرفی توسعه دهنده و یا تیم مربوط به پروژه: 

در انتهای وایت پیپر نیز اغلب باید اطلاعات کافی در خصوص توسعه دهنده و یا بنیان گذاران پروژه در اختیار مشتری قرار بگیرد. همیشه از دید کاربر داشتن یک تیم با پیشینه قوی و ارکان قوی‌تر جزء ارکان اصلی موفقیت در زمینه ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. به طور کلی وجود این بخش از دید بسیاری از مشتریان می‌تواند بسیار مهم باشد (توصیه می‌کنیم اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید حتما این بخش‌ها را مطالعه کنید)

 • جمع بندی اطلاعات: 

در نهایت باید بدانید یک وایت پیپر جامع و منسجم در انتها باید دارای یک نتیجه گیری باشد. در قسمت نتیجه گیری، به طور عمومی خلاصه‌ای از آن چه که در کل محتوا ذکر شده است و نکات اصلی مربوط به پروژه یادآوری خواهد شد؛ همچنین باید بدانید چنانچه عرضه عمومی توکن نزدیک باشد در این بخش مشخص می‌شود به همین دلیل است که وجود و مطالعه آن بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

سایت وایت پیپر

نتیجه گیری: 

در این مطلب به طور کامل بررسی کرده‌ایم که وایت پیپر چیست چه کاربردی دارد و هر white paper کامل چه نکاتی را در بر می‌گیرد. توصیه می‌کنیم اگر در رابطه با ارزهای مختلف قصد سرمایه‌گذاری دارید، حالا فرقی نمی‌کند یک توکن جدید باشد و یا پروژه جدید حتما با مراجعه به سایت وایت پیپر مربوط به آن را مطالعه نمایید. شما می‌توانید اطلاعات در این زمینه وایت پیپر در کوین مارکت کپ نیز بررسی نمایید.

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 3 Average: 5]
مقالات مرتبط

۲ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تیم تحلیلی نیما شمسیان در سال 88 شکل گرفت که شامل با تجربه ترین و همچنین موفق ترین تریدر های ایرانی بود ، لذا تصمیم به ایجاد سایتی کردیم تا دانش و مهارت های خود را به سایر افراد بصورت رایگان ارائه دهیم . اسم سایت دلیل بر این نمیشود که فقط در باینری فعالیت داریم بلکه بازار اصلی ما فارکس و ارز های دیجیتال میباشد . پیشنهاد میشود حتما عضو کانال تحلیل های روزانه شوید چرا که دیدگاه شما را به کلی نسبت به تحلیل کردن بازار تغییر میدهد .

بروکر و صرافی های برتر

شبکه های اجتماعی ما