استریوم چیست و چگونه در اتریوم سهام گذاری کنیم؟

استریوم

استریوم چیست و چگونه در اتریوم سهام گذاری کنیم؟ با روی کار آمدن اتریوم ۲.۰ و تغییر مسیر تدریجی بلاک چین اتریوم از پروتکل اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS)،  افراد بسیاری که در این بازار فعالیت دارند تصمیم گرفتند تا با سهام گذاری در اتریوم 2.0 در حفظ امنیت این شبکه مشارکت کرده و از این راه کسب درآمد نمایند. اما پیچیدگی های موجود و همچنین هزینه های بالا مرتبط با راه انداری نود اعتبار سنج همچنین راه های نگهداری از آن نقش یک عامل بازدارنده را برای سرمایه گذاران ایفا کرد. در این راستا اشخاص به دنبال یک راه برای آسان تر شدن روند بودند که در این راستا پلتفرم استریوم نقش یکی از بهترین ابزارها برای تسهیل در روند کار را ایفا کرد.

در این مقاله می خواهیم تا شما را با استریوم و همچنین نحوه سهام گذاری در شبکه استریوم 2.0 را آموزش دهیم، لذا دعوت می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه بمانید…

پلتفرم استریوم چیست؟

در یک بیان ساده باید بگوییم که استریوم یک پلتفرم است خدمات تخصصی در زمینه شبکه اتریوم را به شما ارائه می دهد. با ورود به استریوم و استفاده از آن شما به راحتی می توانند تمامی نیازهای خود همچون: سهام گذاری، انتخاب یک کلاینت معتبر را به راحتی انجام دهید.

در این زمینه درواقع تنها راه تبدیل شدن به یک اعتبار سنج یا همان Validator در سیستم اثبات سهام همان استیک کردن می باشد. سیستم اعتبار سنج در واقع یک مکانیسم اجماع است که در آینده نه چندان دور جایگزین سیستم proof of work خواهد شد. در رابطه با بلاک چین هایی همچون اتریوم باید بدانید که مکانیسم های اجماع آن ها دارای سیستم امن و غیر متمرکز هستند. اما به طور کلا استریوم چیست و چطور می توان با استفاده از آن در شبکه اتریوم سرمایه گذاری کرد؟

در واقع تلاش استریوم ، جهت کاهش موانع فنی در ورود افراد، به شبکه فعال اعتبار سنج های اتریوم معطوف شده می باشد که این امر در نهایت باعث تمرکززدایی بیشتر شبکه ارزی اتریوم خواهد شد.

استیک کردن اتریوم چگونه است؟

برعکس سیستم اثبات کار که کاربران برای این امر نیازمند به خرید و استفاده از تجهیزات پیشرفته و فوق پیشرفته می باشند، در سیستم اثبات سهام کاربر برای تبدیل شدن به ماینر دیگر ملزم به خرید این تجهیزات و همچنین مصرف برق بالا نیست؛ چرا که می تواند با استفاده از پلتفرم استریوم این کار را به راحتی انجام دهد. در سیستم stereum برای تبدیل شدن به اعتبار سنج شما ملزم هستید تا بخشی از ارزهای دیجیتال خود را در شبکه به اشتراک بگذارید.

لازم به ذکر است بدانید در سیستم اثبات سهام، برای اینکه یک اعتبار سنج بتواند شانس خود را برای دریافت پاداش از شبکه ارتقا دهد، نیاز دارد تا سکه های بیشتری را استیک نماید. در این راستا سیستم اثبات سهام، این اختیار را برای کاربر فراهم نموده است تا در صورت نیاز سهام خود را به کاربر دیگر واگذار و مسئولیت اعتبار سنجی را بر عهده آن طرف قرار دهد.

پلتفرم استریوم چیست؟

اتریوم ۲.۰ و مهاجرت به اثبات سهام

با اینکه مدتی است که اتریوم در دنیای ارزهای دیجیتال است و در حال حاضر نیز یکی از شناخته شده ترین ارزها است اما با این حال فناوری اتریوم هنوز هم نوپاست. علت این نوپایی این نیست که این بلاک چین ۶ سال جوان‌تر از بیت کوین است؛ بلکه این است که اتریوم در حال تغییر بنیادین فناوری خود به چیزی است که یک مکانیسم اجماع بهبودیافته تلقی می‌شود. شبکه اتریوم در اواخر سال ۲۰۲۰، مهاجرت برنامه‌ریزی‌شده‌ای را به یک مکانیسم اجماع جدید آغاز کرد که به اثبات سهام (proof of stake) مشهور است.

در این مکانیسم، مسئولیت پردازش تراکنش‌ها و اجماع شبکه برعهده ماینرها نیست. این کار را اعتبارسنج‌های شبکه (که در اینجا فورجر نام دارند) انجام می‌دهند و در ازای آن، به نسبت میزان دارایی‌هایی که سهام‌گذاری کرده‌اند، از اترهای تازه توزیع‌شده پاداش می‌گیرند.

اولین گام مهم در این مهاجرت، راه‌اندازی زنجیره جانبی بیکن چین (Beacon Chain) در دسامبر ۲۰۲۰ بود. بیکن چین، دفتر ثبت اطلاعات اعتبارسنج‌ها را مدیریت می‌کند و مکانیزم اجماع اثبات سهام را در اتریوم ۲.۰ پیاده‌سازی خواهد کرد. زنجیره فعلی اتریوم هم که از مکانیسم اثبات کار استفاده می‌کند،‌ تا زمان مهاجرت کامل به اثبات سهام، به فعالیت خود ادامه خواهد داد تا شکافی در پیوستگی داده‌ها به وجود نیاید.

پاداش‌های مربوط به سهام‌گذاری در شبکه اتریوم ۲.۰، با اتر تخصیص داده می‌شود و به یک منحنی توزیع پایبند است که به مشارکت و درصد متوسط سهام‌گذاران بستگی دارد. در واقع پاداش سهام‌گذاری در اتریوم ۲.۰ برای سهام‌گذاران اولیه از حدود ۲۰ درصد شروع می‌شود و با ورود اعتبارسنج‌های بیشتر به شبکه، به‌تدریج کاهش یافته و به ۷ تا ۴٫۵ درصد خواهد رسید.

اتریوم 2.0

ویژگی ها  که سهام گذاری در شبکه اتریوم دارد، چیست؟

علاوه بر مواردی که تا به این جا ذکر شد، سهام گذاری در شبکه اتریوم مزایا و ویژگی خاص به خود را دارد، که در ادامه به بررسی برخی از این موارد می پردازیم:

مزایا و ویژگی ها: 

 1. سیستم استریوم(اثبات سهام) میزان امنیت و تمرکززدایی در شبکه اتریوم را به طور چشمگیری افزایش داده است.
 2. این سیستم در برابر سیستم Pow  که در آن ماینر نیازمند به مصرف برق بسیار بالایی بود؛ خیلی به صرفه تر و کارآمد تر می باشد.
 3. در واقع برای استفاده و شرکت در فرآیند استیکینگ کاربر نیاز به تجربه یا تخحصص خاصی ندارد.
 4. در این زمینه با وجود سیستم POS، امیزان درخواست خرید اتریوم افزایش خواهد داشت؛ چرا که تمامی کاربرانی که اتریوم را استک می کنند پاداش دریافت می نمایند و علاوه بر این می توانند از ETH در نرم افزارهایDefi  نیز استفاده کنند.
 5. جالب است بدانید هر شخصی با استفاده از پلتفرم استریوم به راحتی می تواند در شبکه اتریوم سرمایه گذاری نماید.
 6. مراحل استفاده از استریوم بسیار ساده و روان است.
 7. با کم شده هزینه های Gas؛ تراکنش های انجام شده در این شبکه برای کاربر بسیار ارزان تر و سریع تر از قبل خواهد بود.

با سهام گذاری در بازار اتریوم با چه چالش هایی رو به رو هستیم؟

اول از همه باید بگوییم که ما در این مقاله به هیچ عنوان قصد نداریم شما را از سهام‌گذاری انفرادی در شبکه اتریوم منصرف کنیم یا حتی شما را به استفاده از ابزار یا سیستم خاصی ترغیب نماییم. موضوع اصلی مقاله که عنوان آن استریوم چیست و چگونه در اتریوم سهام گذاری کنیم؟ است نشان می دهد که ما می خواهیم تنها شما را با نرم افزار استریوم به صورت کاملا رایگان آشنا کنیم، اما در این زمینه بر این باوریم که پیش از هرچیز بهتر است تا شما را با تمام چالش‌های سهام‌گذاری انفرادی در اتریوم آشنا کنیم. در ادامه می توانید برخی از این موارد را مشاهده کنید:

1-در حال حاضر امکان برداشت اتر برای شما وجود ندارد: 

اولین موردی که باید بدانید این است که، با توجه به این که شبکه اتریوم 2.0 در حال حاضر در مرحله توسعه قرار دارد و همچنین وجود اعتبارسنج ها نیز برای انتقال دادن اتر ها از اثبات کار به سهام ضروری می باشد، امکان برداشت برای کاربر وحود ندارد.

این مسئله بدین مفهوم است که اگر شما نیز قصد دارید در شبکه اتریون سرمایه گذاری کنید، اترها و پاداش های شما در زنجیره بیکن قفل و تا زمان نا معلوم امکان برداشت نیست و در صورت تغییر قیمت ممکن است شما با ضرر نیز موتجه شوید.

بنابراین توصیه ما به شما این است که تنها زمانی در اتریوم سهام گذاری را شروع کنید که بتوانید به اترهای خود به چشم یک سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنید.

2-هزینه، زمان و سود راه‌اندازی نود اعتبارسنج:

تبدیل‌شدن به اعتبارسنج (Validator) در شبکه اتریوم، به‌معنی راه‌اندازی نود و راه‌اندازی نود به‌معنی اختصاص‌دادن سخت‌افزار، هزینه برق و هزینه نگهداری است. با این حال که هدف اصلی «ستاپ راه‌اندازی نود» در استریوم، کاهش دشواری‌های فنی مرتبط با راه‌اندازی و نگهداری نود است، اما همه افرادی که می‌خواهند از این سرویس استفاده کنند هم باید تا حد امکان درباره وظایف نود مطالعه کرده و آگاهی کسب کنند.

این امر، به خصوص زمانی که شمت با سخت افزار های با مشکل رو به رو می شوید حائز اهمیت است.

توجه داشته باشید که اگر نود اعتبار سنج شما، به صورت ناگهانی آفلاین شود شما هیچ راه حلی برای رفع مشکل نخواهید داشت و در این صورت ممکن است جریمه شوید و یا حتی بخشی از سرمایه خود را نیز از دست بدهید.

3-مشکلات اتصال به اینترنت:

همانطور که می دانید پیش نیازهای اتصال به شبکه اینترنت در کشور ما آنقدرها که باید قدرتمند نیست و این امر یکی از عواملی است که کنترل آن کاملا از دسترس شما خارج است. در این زمینه اگر در منطقه ای باشید که دائما با نوسانات و قطعی اینترنت مواجه اید باید بدانید که این مشکل می تواند سبب از دست رفتن بخشی از سرمایه شما شود.

پس این موضوع را به خاطر داشته باشید که یکی از شرایط ایده آل برای سهام گذاری در شبکه اتریوم دسترسی به اینترنت با کیفیت و سرعت بالا است تا بتواند نود اعتبار سنج شما را در تمامی ساعات شبانه روز آنلاین نگه دارد.

در این زمینه یک نکته مهم وجود دارد که بهتر است آن را برایتان شفاف سازی نماییم.

در واقع این موضوع که اگر آفلاین شوید ممکن است جریمه یا سرمایه خود را از دست بدهید، همیشگی نیست و این معنا را ندارد که شما کل سرمایه خود را از دست می دهید. در این رستا در صورت آفلاین شدن نود قطعا شما همان تعداد اتری را از دست خواهید داد که اگر آنلاین بودید به دست می آوردید.

پس نتیجه می گیریم که  آفلاین شدن نود در بسیاری از مواقع مشکل جدی برای شما نخواهد بود؛ اما اگر می خواهید که از ایجاد این احتمال ضرر جلوگیری کنید توصیه می کنیم تا مدت آپ تایم سیستمتان را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید آموزش ثبت نام در اکسیر

4-ممکن است با چالش های امنیتی رو به رو شوید:

همچنین این موضوع را مد نظر داشته باشید که اگر حتی یک درصد نود شما هک شود، به احتمال خیلی زیاد تمام سرمایه خود را از دست می دهید. در اصل اگر شخصی به سیستم شما دسترسی پیدا کند، می تواند به راحتی سرمایه شما را تصاحب نماید.

توصیه ما به شما برای جلوگیری از این مسئله، این است که بر روی سیستمی که روی آن نود اعتبار سنج دارید، هیچ برنامه دگیری را اجرا نکنید و هیچ دستگاه دیگری را به کامپیوتر متصل نکنید.

معرفی مزایای سهام‌گذاری انفرادی در اتریوم با استفاده از استریوم

طبق ادعای تیم استریوم، این نرم‌افزار ستاپ نود، با در نظر داشتن مفاهیم بنیادین زیر توسعه پیدا کرده است:

 • اطمینان‌بخشی درمورد امنیت سرویس
 • قابلیت راه‌اندازی و مدیریت نود، بدون نیاز به دانش عمیق فنی
 • شفاف‌بودن مراحل نصب نرم‌افزار و سایر فرایندها
 • کمک به تمرکززدایی شبکه در عین احترام به تصمیمات کاربران

ستاپ راه‌اندازی نود استریوم اکنون از همه کلاینت‌های اصلی پشتیبانی می‌کند و همچنین این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌ دهد که چند کلاینت را به‌صورت هم‌زمان و یا با Vouch و Dirk اجرا کنند.

کد منبع‌باز این سرویس بر روی گیت‌هاب موجود است و همین باعث تطبیق‌پذیری آن با نیازهای کاربران می‌ شود. تیم توسعه‌دهندگان استریوم به‌سرعت در حال توسعه و بهبود آن هستند و به‌روزرسانی‌های آن هر دو هفته یک‌بار منتشر می‌شود.

ویزارد (Wizard) ساده‌ای که برای نصب راحت و سریع ستاپ استریوم طراحی شده است، کاربران را در این مسیر راهنمایی می‌کند. با وجود این ویزارد دیگر نیازی به درگیری با کدهای پیچیده و دستورهای طولانی نیست. فقط کافی است به انتخاب خودتان، از یکی از سرورهای اوبونتو (Ubuntu) ۲۰.۰۴ استفاده کنید.

اینستالر (Installer) استریوم با هدف افزایش حداکثری شفافیت، این امکان را به کاربران می‌دهد که فعالیت‌هایی که در پشت‌صحنه در حال انجام هستند و تغییراتی که صورت می‌ گیرد را پیگیری کنند.

استریوم چیست؟

نکات ضروری در استکینگ انفرادی با Stereum Ethereum Node Setup

در این جا لازم است تا بگوییم که اگر قصد دارید تا یک گروه Node را دارید، توصیه می کنیم تا از یک سیستم سخت افزاری استفاده کنید که دارای مشخصات زیر است. بنابرایم به توصیه ما برای شروع یک سیستم اعتبار سنجی در استریوم شما به یک دستگاه با مشخصات زیر نیاز خواهید داشت:

 • / CPU Threads ترجیها 4 هسته ای
 • رم 8 گیگابایتی
 • حافظه 150 گیگابایتی به همراه 600 گیگابایت برای گره ETH1

همچنین لازم به ذکر است بدانید، علاوه بر سیستم سخت افزاری عنوان شده در بالا جهت اینکه سرعت همگام سازی گره خود را با زنجیره بلاک چین افزایش دهید، حتما باید به یک اینترنت با سرعت و پهنای باند بالا متصل باشید. علاوه بر این به یاد داشته باشید برای استیک کردن باید حداقل یک 32ETH داشته باشید و آن را برای ایجاد قرار داد به عنوان سپرده ارسال نمایید.

جمع بندی: 

در این مطلب سعی شد تا تمامی مطالب مورد نیاز برای ایجاد و راه انداری یک نود اعتبار سنج در شبکه اتریوم 2.0 را به شما آموزش و مورد بررسی قرار دهیم، همچنین به این سوال که استریوم چیست و چگونه در اتریوم سهام گذاری کنیم؟ نیز پاسخ داده شد.

فقط به این نکته توجه داشته باشید که تمامی ابزارها و پلتفرم هایی که در این بخش به شما معرفی نموده ایم، رایگان و غیر امانی هستند. با این وجود باتوجه به اینکه سرمایه گذاری مسئله مهمی است حتما پیش از انجام هرکاری شخصا در رابطه با مزایا و معایبی که سرمایه گذاری در اتریوم دارد تحقیق نمایید.

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 3 Average: 5]
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تیم تحلیلی نیما شمسیان در سال 88 شکل گرفت که شامل با تجربه ترین و همچنین موفق ترین تریدر های ایرانی بود ، لذا تصمیم به ایجاد سایتی کردیم تا دانش و مهارت های خود را به سایر افراد بصورت رایگان ارائه دهیم . اسم سایت دلیل بر این نمیشود که فقط در باینری فعالیت داریم بلکه بازار اصلی ما فارکس و ارز های دیجیتال میباشد . پیشنهاد میشود حتما عضو کانال تحلیل های روزانه شوید چرا که دیدگاه شما را به کلی نسبت به تحلیل کردن بازار تغییر میدهد .

بروکر و صرافی های برتر

شبکه های اجتماعی ما