آموزش فارکس شمسیان

شش ترکیب موثر برای استراتژی های معاملاتی فارکس

آموزش شش استراتژی برای فارکس

ترکیبات موثر برای استراتژی های معاملاتی

در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که با ترکیب کدام یک از استراتژی های معاملاتی می توانید بهترین نتیجه را حاصل کنید .

در این مقاله در مورد مباحث زیر صحبت خواهیم کرد

• الگوی پیش بینی موج الیوت
• پیش بینی آینده با معاملات واگرایی
• استراتژی اصلاحی یا استراتژی معکوس
• معاملات در زمان آغاز و پایان
• استراتژی همبستگی ارز
• استراتژی معاملاتی کری ترید

استراتژی اندیکاتور های ترکیبی

یکی از بهترین استراتژی های معاملاتی ترکیب اندیکاتور ها می باشد .
حال بیایید نگاهی بی اندازیم به ۶ عدد از بهترین اندیکاتور های ترکیبی فارکس ، این اندیکاتور ها با یکدیگر بالاترین مورد بازدهی را دارند .

نکته » به هیچ عنوان فقط با سیگنال اندیکاتور ها و بدون استفاده و تایید تحلیل تکنیکال وارد معامله نشوید .

اندیکاتور مووینگ اوریج + اندیکاتور استوکاستیک

استراتژی اندیکاتور استوکاسیک

یکی از محبوب ترین روش های معاملاتی با اندیکاتور های ترکیبی استفاده از اندیکاتور مووینگ اوریج به همراه اندیکاتور استوکاستیک است . این استراتژی برای معاملات کوتاه مدت و گاه برای سیگنال های بلند مدت قابل استفاده است . همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ، اندیکاتور استوکاستیک نشان از خرید بیش از حد در نمودار را نشان میدهد و کندل ها در زیر مووینگ اوریج  ۱۰۰ قرار گرفته اند . این یکی از مهم ترین استراتژی های معاملاتی در بازار فارکس است به خصوص اگر نمودار های شمعی دارای شکل و نظم مشخصی باشند . همچنین این استراتژی معاملاتی یکی از اصلی ترین استراتژی های بیسیک در شاخص ها می باشد .

اندیکاتور بولینگر باند + اندیکاتور استوکاستیک

استراتژی بولینگر باند

اندیکاتور مکدی + اندیکاتور آر اس آی

استراتژی اندیکاتور مکدی

اندیکاتور پارابولیک سار + اندیکاتور EMA ( اندیکاتور میانگین متحرک نمایی )

استراتژی اندیکاتور پارابولیک

اندیکاتور پارابولیک سار + اندیکاتور استوکاستیک

استاکاستیک

اندیکاتور فیبوناچی + اندیکاتور مکدی

استراتژی اندیکاتور فیبوناچی

نکته ها

ما چند نمونه از ابزار تکنیکال و اندیکاتور های ترکیبی را به شما نشان دادیم تا با استفاده از آنها روند ها ، مسیر آینده ، نقاط ورود و خروج و سایر داده ها را به دست آورید .
اما یکی از مشکلات اینست که گاهی سیگنال های بازار می تواند اشتباه باشد .
برای مثال یک در یک مسابقه بسکتبال مربیان تیم مقابل عملکرد بهترین بازیکن تیم حریف را کاملا با دیدن مسابقات قبلی و عملکرد فردی آن بازیکن در آن مسابقات مورد بررسی قرار می دهند و این نکات و عملکرد تیم حریف را مدنظر قرار می دهند که این احتمالات و عملکرد احتمالی ممکن است در مسابقه ای که با آن تیم در پیش رو دارند اتفاق بی افتد اما این احتمالات صد در صد اتفاق می افتد و این احتمالات قطعی است ؟ مشخصا باید گفت خیر .
توصیه ای که به شما می شود اینست که همواره آمادگی داشته باشید و این توصیه در معاملات هم نیز تاثیرگذار می باشد . اندیکاتور ها بسیار کارآمد و تاثیرگذار هستند اما گاهی احتمال می رود که اشتباه روی دهد و باعث گمراهی فرد معامله گر شوند .
نمودار زیر به عنوان مثال در نظر بگیرید که شامل ۲ اندیکاتور ema و مکدی است

اندیکاتور ema

همانطور که طبق مثال اشاره شد اگر به نمودار توجه کنید متوجه می شوید که سیگنال هایی که نمودار داده است اشتباه بوده اند . در نقطه ای که در سمت چپ نمودار مشخص شده ، اندیکاتور Macd که سیگنال خرید داده است اشتباه است و بلافاصله پس از سیگنال خرید ، نمودار سهم با کاهش قیمت روبرو می شود . در نقطه ای که در سمت راست نمودار مشخص شده ، اندیکاتور EMA اشتباه می کند و هیچ سیگنالی برای روند صعودی که قرار است رخ بدهد ارائه نمی دهد ، در حالی که اندیکاتور MACD سیگنال خرید صحیح را ارائه می کند .
مشکل دیگری که وجود دارد این است که در مواقعی اندیکاتور های مختلف سیگنال های مختلفی را نشان می دهند .
به این مثال ها توجه کنید
اندیکاتور استوکاستیک و آر اس آی ( هر دو در نمودار پایین )
اندیکاتور پارابولیک سار ( در نمودار )

اندیکاتور پارابولیک چیست

همانطور که مشاهده می کنید همه ی اندیکاتور ها ما را سمت همان اقدامات یعنی سیگنال فروش سوق می دهند .
حال بیایید اندیکاتور ها و سیگنال هایی که آنها ارائه داده اند را بررسی کنیم . (مشاهده میکنید که هیچکدام از سیگنال هایشان درست از آب در نیامده)

بهترین استراتژی برای فارکس

الگوی پیش بینی موج الیوت
یکی از اصولی ترین روش های تحلیل تکنیکال موج الیوت می باشد که بر اساس نام اقتصاد دان بزرگ ، رالف نلسون الیوت نام گذاری شده . موج الیوت یکی از موثر ترین روش های شناسایی الگو های معاملاتی و پیش بینی جهت گیری روند می باشد .
نظریه موج الیوت بر اساس اصول حرکتی امواج کار می کند و معامله گران حرکات طبیعی و نوسانات امواج را طبق این نظریه تحت نظر قرار می دهند . ما از امواج به عنوان مراحل یاد می کنیم . طی هر مرحله از شامل ۸ مرحله میشود ، یک حرکت واحد ایجاد می شود که شامل دوره های زمانی مختلفی است ، طبق اصول روانشناسی ، معامله گران معمولا به هر موج واکنش مشابهی نشان می دهند . این واکنش ها الگویی را ایجاد می کند که می توان ادامه آن را پیش بینی کرد . طبق این نظریه رالف الیوت اصول حرکتی نسبتا متمایز و نسبتا هارمونیک را کشف کرد که مدام در حال تکرار شدن بود .
اما مشکلی که در مورد این نظریه وجود دارد این است که عده زیادی از معامله گران بیش از حد به این الگو اعتماد می کنند و علاوه بر این در بسیاری از موارد شناسایی امواج الیوت برای عده زیادی از معامله گران سخت است و در مواردی معامله گران ، امواج الیوت را اشتباه شناسایی می کنند و این اشتباه باعث تفسیر غلط نمودار ها می شود .
حال بیایید به امواج الیوت در نمودار های زیر نگاهی بی اندازیم .

الیوت چیست

همانطور که مشاهده می کنید این الگو در اولین روند اصلی که در این حالت یک روند صعودی است و از ۵ مرحله ساخته شده ( امواج ۱ تا ۵ ) مشخص شده و سپس یک روند ثانویه کوچک تر که در این حالت یک روند نزولی است و از ۳ مرحله ساخته شده ( امواج A تا C ) مشخص شده .

نکات
موج شماره ۲ هرگز از نقطه شروع موج شماره ۱ عبور نخواهد کرد .
موج شماره ۳ به هیچ عنوان کوتاه ترین مرحله از پنج مرحله ای که توسط روند اول شامل شده نمی باشد .
موج شماره ۴ به محدوده قیمت موج شماره ۱ وارد نمی شود و با فرض روند صعودی ، موج شماره ۴ همیشه بالاتر از موج شماره ۱ خواهد بود .
موج شماره ۲ و موج شماره ۴ معمولا به نسبت فیبوناچی ختم می شوند .

حال به ۸ مرحله از موج الیوت در نمودار زیر توجه کنید .

موج الیوت

آیا الگو دوباره خودش را تکرار می کند ؟

حد ضرر در فارکس

شناسایی به موقع موج الیوت می تواند سود زیادی برای فرد معامله گر به همراه داشته باشد . حال به مثالی برای شناسایی نقطه باز شدن موج شماره ۳ با کمک فیبوناچی ( نسبت ۰.۶۱۸ ) توجه کنید .

فیبوناچی ها

حال بیایید ببینیم چه اتفاقی در ادامه رخ داده

آموزش موج شماری الیوت

در بیشتر موارد ارتفاع موج تقریبا برابر با سه نسبت اصلی فیبوناچی است ( ۵۰ ، ۳۸۲ ، ۶۱۸ )

الگوی معاملات واگرایی
اگر بتوان وقایع آینده را پیش بینی کرد فوق العاده خواهد بود نظرتان چیست ؟ خب باید گفت این موضوع قابل رخ دادن است و ما این کار را با استراتژی معاملاتی واگرایی انجام می دهیم . استراتژی معاملاتی واگرایی قادر خواهد بود که به ما کمک کند تا حرکت های بعدی قیمت را پیش بینی کنیم .

الگوی واگرایی زمانی انجام می پذیرد که جهت گیری قیمت سهم و جهت گیری اندیکاتور باهم ناهمگون هستند . زمانی که واگرایی اتفاق می افتد این رویداد به ما کمک خواهد کرد تا بتوانیم تشخیص دهیم آیا نقطه ورود و یا نقطه خروج درستی را شاهد هستیم یا خیر . الگوی معاملاتی واگرایی همچنین این امکان را به ما می دهد تا با مشاهده این الگو بتوانیم صبر کنیم تا دقیقا به نقطه نهایی و دلخواه روند برسیم که با این کار همزمان سود را افزایش داده و خطرات را کاهش دهیم . با مشاهده حرکت قیمت سهم و همچنین با مشاهده آنچه در نمودار رخ می دهد می توان الگوی واگرایی را مشاهده کرد ‌.
الگوی معاملاتی واگرایی به ۲ دسته تقسیم می‌شود
واگرایی معمولی :
این نوع واگرایی به معنای این می باشد که روند در حال ضعیف شدن و بازگشت است که این حالت می توان نشانه خاصی برای تغییر جهت روند باشد . هنگامی که قیمت از یک سقف به سقفی‌بالاتر و اندیکاتور از یک سقف به سقفی پایین تر می رود فرد معامله گر باید خود را برای یک واگرایی نزولی آماده کند .هنگامی که قیمت از یک کف به کف قیمتی پایین تر و اندیکاتور از یک کف به کف قیمتی بالاتر می رود فرد معامله گر باید خود را برای یک واگرایی صعودی آماده کند .

واگرایی چیست

به یاد داشته باشید که اندیکاتور بر خلاف جهت گیری قیمت عمل می کند و این عمل فرد معامله گر را نسبت به تضعیف و یا بازگشت روند آگاه میسازد .

واگرایی در تکنیکال

حال بیایید به مثالی از‌ واگرایی ساده با استفاده از اندیکاتور استوکاستیک نگاهی بی اندازیم .

آموزش واگرایی مخفی

حال با مشاهده حرکت از سقف قیمتی به سقف قیمت بالاتر و سقف قیمتی به یک سقف قیمتی پایین تر شاهد یک واگرایی ساده خواهید بود . این نوع واگرایی نشان دهنده یک بازگشت به روندی نزولی است . حال به تصویر آینده نمودار دقت کنید تا سرانجام الگوی واگرایی را متوجه شوید.

سود گرفتن از فارکس

واگرایی مخفی :
این نوع واگرایی نشان دهنده تقویت روند و ادامه روند در حال انجام می باشد . نمودار زیر از یک الگوی واگرایی مخفی صعودی خبر می دهد .

واگرایی مخفی و سیگنال دهی

به حرکت قیمت که از کف قیمتی به کف قیمتی بالاتر و حرکت اندیکاتور از یک کف قیمتی به یک کف قیمتی پایین تر حرکت می کند توجه کنید در این حالت نمودار نشان دهنده یک روند صعودی ادامه دار است .
نمودار بعدی یک الگوی واگرایی مخفی نزولی است که از ادامه حرکت نزولی حکایت دارد .

روند نزولی

به مثالی از EUR/USD در نمودار ۱ ساعته توجه فرمایید
حال ببینیم که الگوی واگرایی مخفی با استفاده از اندیکاتور استوکاستیک در نمودار چگونه است

واگرایی در نمودار

حال می توان واگرایی مخفی را با حرکت کف قیمتی به کف قیمت بالاتر و کف قیمتی به کف قیمت پایین تر مشاهده کرد . این الگوی واگرایی مخفی نشانی از ادامه روند صعودی دارد .

روند صعودی چیست

نکات
الگوی واگرایی برای معاملات طولانی مدت موثرتر است .
اندیکاتور های پیشنهادی برای واگرایی که برای معاملات طولانی مدت در فارکس استفاده می شود عمدتا آر اس ای ، مکدی و استوکاستیک می باشد .
برای کشیدن خط بین دو سقف و دو کف باید فاصله بین دو نقطه کاملا مشخص و بدون هیچ‌ وقفه ای باشد .
از یک اندیکاتور مناسب استفاده کنید .
خط رسم شده در نمودار قیمت و خط رسم شده در اندیکاتور را باهم مقایسه کنید .
اگر دیر متوجه واگرایی شدید آرامش خودتان حفظ کنید و منتظر واگرایی بعدی باشید تا انجام پذیرد .

استراتژی معکوس و اصلاحی
استراتژی اصلاحی معمولا زمانی اتفاق می افتد که جفت ارز به سه نسبت فیبوناچی شامل ۶۱.۸٪ ، ۵۰٪ ، ۳۸.۲٪ برسد و قبل از اینکه به جهت قبلی خود برسد ، متوقف شود .
اگر قیمت از تمامی این نسبت ها عبور کند و از ٪۶۱.۸ نیز بگذرد حال این یک فرصت برای رخداد استراتژی معکوس است .
به مثالی از جفت ارز EUR/CHF دقت کنید

فیبوناچی چیست

یکی‌ دیگر از استراتژی های خوب معاملاتی ، استراتژی خط روند است که اگر‌ توسط نمودار قیمت قطع شود ما احتمالا شاهد الگوی معکوس خواهیم بود .

استراتژی روند معکوس

معامله گران با تجربه با استفاده از یک سری اندیکاتور های مشخص می توانند نقاط اصلی نمودار را در زمان معاملات روزانه که در ساعات شلوغی اولیه بازار نیویورک و ساعاتی که هنوز معاملات در بازار لندن در حال انجام است برای یک سری جفت ارز اصلی نقاط قیمت احتمال ریزش ، رخ دادن الگوی معکوس و … حدس بزنند . توانایی دیگری که معامله گران با تجربه قادر هستند این است که با استفاده از ابزار ADR ( میانگین دامنه روزانه ) ، متوسط دامنه قیمت روزانه یک جفت ارز برای محاسبه میانگین پیپ های روزانه در یک دوره مدنظر پیدا کنند .

اگر ابزار ADR نشان دهد که در ۲۰ روز گذشته میانگین پیپ های روزانه ۱۲۰ پیپ بوده است اگر اتفاق خاصی رخ ندهد می توانیم با اطمینان فرض کنیم که میانگین تقریبی امروز و فردا و غیره همین مقدار می باشد مگر این که یک رویداد خاص رخ دهد و بازار را تحت تاثیر قرار دهد .

مثال معاملاتی
در ابتدا ما باید یک سری نکات را مدنظر داشته باشیم برای مثال ما داریم در محدوده زمانی لندن معامله را انجام می دهیم . نمودار برای زیر ۱۰ دقیقه است ( هر کندل استیک نمایانگر ۱۰ دقیقه می باشد ) . این نمودار نشان دهنده یک محدوده زمانی ۵ ساعته یعنی از ساعت ۸ صبح تا ۱ بعد از ظهر به وقت گرینویچ ( ساعت لندن ) است که این بدین معنیست که دقیقا در ساعت آخر ، بازار نیویورک نیز شروع شده و به بازار لندن می پیوندد . حال ما می خواهیم محدوده قیمت روزانه را پیدا کنیم . این تحلیل میانگین قیمت را در طول یک روز فعالیت در تمامی بازار ها را به ما اشاره می کند . در نمودار زیر می بینیم که در ساعت آغاز معاملات در لندن قیمت ۱.۲۸۸۲ بوده است .

حال فرض کنید ما در مورد جفت ارز EUR/USD مثال می زنیم .
در بازار لندن ما روند نزولی را مشاهده می کنیم . قیمت پس از شروع بازار نیویورک ابتدا به ۱.۲۷۹ نزول می کند و سپس به ۱.۲۸۱۲ افزایش می یابد . اکنون ما با استفاده از ابزار ADR متوجه شدیم که میانگین پیپ روزانه این جفت ارز در طول ۲۰ روز گذشته ۱۲۰ پیپ در روز بوده است . حال این بدان معناست که اکنون می توانیم بر روی حداکثر و حداقل نقاط مهم روی نمودار تمرکز کنیم . تا کنون نقطه سقف قیمت ۱.۲۸۸۲ و نقطه کف قیمت ۱.۲۷۸۹ بوده است . حال ما می توانیم از این نقاط برای محاسبه حمایت ها و مقاومت های احتمالی بازار لندن برای بازار نیویورک استفاده کنیم . سطح حمایت احتمالی ۱.۲۷۶۲ ( ۱.۲۸۸۲ منهای ۱۲۰ پیپ ) و سطح مقاومت احتمالی ۱.۲۹۰۹ ( ۱.۲۷۸۹ به علاوه ۱۲۰ ) پیپ خواهد بود . اکنون زمان آن است که مانند معامله گران حرفه ای استراتژی خود را دوباره بررسی و تایید کنید . حال باید جفت ارز مدنظر را در چندین محدوده زمانی بررسی کنیم . برای نمونه جفت ارز را در یک نمودار دو ساعته ( هر کندل استیک نمایانگر ۲ ساعت است ) و بعد از این حرکت ما می توانیم ببینیم که آیا حمایت و مقاومتی که محاسبه کرده بودیم تقریبا مشابه همان است که محاسبه کرده بودیم یا کاملا متفاوت از آن می باشد .

نواحی حمایت و مقاومت

الگوی فیبوناچی و نقاط چرخش ( پیوت ) از جمله کارآمدترین اندیکاتور ها برای استراتژی اصلاح و معکوس هستند .
حال باید بگوییم که تحلیل ما درست بوده و همانگونه که در نمودار مشاهده می کنید نقطه قیمت ۱.۲۹۰۹ در واقع یک سطح مقاومت قوی می باشد همچنین به این توجه کنید که در نقطه قیمت ۱.۲۷۶۲ دقیقا بر روی نسبت ۰.۵ فیبوناچی قرار می گیرد .توجه داشته باشید که در ابتدا از آن نقطه به عنوان نقطه حمایت استفاده می شود و هنگامی که آن سطح شکسته شود به مقاومت تبدیل می شود و این چیزی است که ما انتظار داریم در ساعات معاملاتی نیویورک دوباره به یک سطح حمایت تبدیل شود .
اکنون ما یک استراتژی فوق العاده برای ادامه فعالیت های خود در خلال یک روز معاملاتی داریم . ما متوجه شدیم که نقطه حمایت و مقاومت در کجای نمودار قرار دارد . یکی دیگر از اندیکاتور های دیگری که با این استراتژی به خوبی کار می کنند نقاط چرخش قیمت ( پیوت ) هستند . اگر نمودار قیمت سطوح حمایت یا مقاومت را بشکند ممکن است فرصت خوبی برای یک رخداد معکوس باشد . تا زمانی که نمودار قیمت هر ۳ نقطه چرخش قیمت را نشکند ، ما شاهد یک اصلاح روند کلی خواهیم بود .

اصلاح در نمودار فارکس

نقاط شروع و پایان معاملات
شما در شرف یادگیری یکی از استراتژی های بسیار ساده ، شهودی و مهم هستید که در ادامه مقاله به آنها اشاره می شود .
معاملات به سبک نوسان گیری : نوسان گیری یک استراتژی معاملاتی کوتاه مدت است که معمولا از یک روز تا یک هفته به طول می انجامد .هدف از این نوع معاملات همراه شدن با روند موجود در بازار و بهره گیری از آن روند ها تا حد ممکن می باشد . برای استفاده از این استراتژی و کسب سود نسبتا سریع ، فرد معامله گر می بایست ضمن واکنش سریع به تغییرات رفتار بازار به همراه امواج نمودار ها حرکات خود را انجام دهد . هر روند بازار معاملات عمدتا از امواج حرکتی نمودار تشکیل شده و فرد معامله گر باید با مشاهده امواج و روند حاصل شده از بازار تصمیم گیری کند . الگوی فیبوناچی یکی از الگوهای مورد استفاده در این استراتژی می باشد

چگونه روند را مشخص کنیم

اکنون بیایید باری دیگر با الگوی فیبوناچی نگاهی دقیق تر به روند های صعودی قسمت دوم روند اصلی بی اندازیم . اگر به نمودار ۴ ساعته دقت کنید روند صعودی بزرگتری را مشاهده خواهید کرد . اما اگر شما با نموداری شامل مدت زمانی ۱۵ دقیقه ای به نمودار دقت کنید آنچه شاهد خواهید بود یک روند نزولی می باشد . هم اکنون ما باید بررسی کنیم که آیا یک پولبک کامل به وقوع پیوسته یا خیر ( پولبک کامل زمانیست که پولبک کاملا با معیار های الگوی فیبوناچی مطابقت داشته باشد )

چگونه حد ضرر مشخص کنیم

اگر ما شاهد ۲ موج به بالا تقریبا به یک اندازه و دو اصلاح هر دو بار با نسبت اصلاحی فیبوناچی ۰.۵ یا ۵۰٪ باشیم اکنون ما یک الگو داریم . زمانی که این الگو به دست آمد فرد معامله گر شانس خوبی برای همراه شدن با روند صعودی دارد .
حال به دو نکته مهم توجه کنید :
۱. داشتن یک برنامه و پلن معاملاتی بسیار مهم است . این برنامه معاملاتی ممکن است برای هر معامله دقیقا یکسان نباشد ، بدین معنی که شما بسته به تجزیه و تحلیلی که برای یک معامله انجام داده اید با معامله ی دیگری تفاوت داشته باشد ، اما داشتن یک برنامه معاملات یکی از اصولی ترین الزام یک فرد معامله گر است . برای متوجه شدن حرکت روند پرخاشگر نباشید پیش بینی دقیق سقف ها و کف ها همواره ممکن نیست . اگر در فهمیدن روند تاخیر داشتید منتظر رخداد روند بعدی باشید و با آن همراه شوید همانند جمله ی معروفی که درباره فارکس گفته شده ‘ قیمت ها را دنبال نکنید بگذارید آنها به طرف شما بیایند ‘
۲. حد ضرر مشخص کنید . این استراتژی فوق العاده مهمی است . اکیدا به شما پیشنهاد می کنیم روی استراتژی های حد ضرر و حد سود حساس و با برنامه باشید .

برک آوت : استراتژی برک آوت عمدتا برای شرایطی که روند متغیر است قابل استفاده می باشد . در این استراتژی ما به سطوح مقاومت و حمایت دقت می کنیم و پس‌ از شکست این سطوح ، با انتظار این که روند از آن جهت پیروی کند ، نقاط شکست نقاط ورودی ما می باشند .

سیگنال فروش سل

مشخص کردن حد ضرر را فراموش نکنید . در این مثال ما حد ضرر را اندکی بالاتر از نقط شکست قرار دادیم . هنگامی که قیمت از محلی که ما ورود کردیم پایین تر رود اکنون می توانیم حد ضرر را اندکی پایین تر از نقطه ای که ورود کرده بودیم قرار دهیم . بسیاری نرم افزار های فارکس همانند متاتریدر ۴ و متا تریدر ۵ هم اکنون گزینه حد ضرر را ارائه می کنند و این گزینه بدان معناست که برای مثال فرد معامله گر حد ضرر خود را ۵۰ پیپ مشخص می کند و همزمان که فرد در معامله خود سود می کند حد ضرر نیز در همان جهت حرکت می کند . در صورت فعال سازی این گزینه پتانسیل بدست آوردن سود در معاملات افزایش می یابد .
نکات :
به خاطر داشته باشید که برای اطمینان از کسب سود ، حد ضرر خود را در جهت روند حرکت دهید .
ابزار مثلث یکی از مهم ترین ابزار برای استراتژی برک آوت می باشد .

مثلث صعودی

الگوی مثلث نزولی

زمانی که مثلث متقارن باشد اوضاع کمی متفاوت است . شکست در هر دو طرف ممکن است رخ دهد بنابراین ما باید ۲ نقطه ورودی مشخص کنیم یکی در بالای راس و نقطه دیگر در زیر آن . شما باید به یاد داشته باشید هر کدام که با جهت روند مغایرت نداشته باشد باید آن را لغو کنید .

شکست خط حمایتی

همبستگی ارزی

همبستگی ارزی یک رابطه پیچیده میان ارز ها است در بعضی موارد رابطه ای نزدیکتر و محکم و در مواردی رابطه ای دور و غیر مستقیم می باشد . همبستگی رابطه میان ارز ها را مورد قیاس قرار می دهد . به عبارتی دیگر ، رابطه بین جفت ارز ها به این اشاره دارد که هر ارز به جفت دیگرش چه واکنشی نشان می دهد که گاهی همبستگی مثبت و گاهی منفی می باشد .
نکته : همیشه بین جفت ارز رابطه ای وجود دارد . هیچ جفت ارزی وجود ندارد که کاملا از جفتش جدا باشد . ارز های همبسته نیز برای استراتژی معاملاتی هجینگ بسیار مناسب هستند .
معامله گران با تجربه معمولا همزمان با دو یا چند جفت ارز معاملات خودشان را انجام می دهند .
بعد از این که شما نیز با تمرین به معامله گر ماهر تری تبدیل شدید شما نیز آرزو می کنید که باید هر بار با چند جفت ارز معاملات خودتان را انجام دهید . به همین دلیل است که باید نسبت همبستگی ارز ها اطلاعات داشته باشید . انجام معامله با چند جفت ارز برای کاهش ریسک بسیار عالی و مناسب است ‌.
همبستگی میان جفت ارز ها در مقیاس ۱ و ۱- محاسبه می شود . همبستگی در مقیاس ۱ بدین معنی است که جفت ارز ها ٪۱۰۰ باهم همبستگی دارند و در یک مسیر باهم حرکت می کنند . وقتی همبستگی ۱- باشد بدین معنی است که جفت ارز یک همبستگی کاملا منفی با یکدیگر دارند و در ٪۱۰۰ مواقع در جهت مخالف از هم حرکت می کنند .
شاخص هایی مانند FTSE 250 , NASDAQ , DAX و غیره معمولا باهم همبستگی مثبت دارند و ممکن است این همبستگی در مقیاس ۰.۵ تا ۱ متغیر باشد . در این موارد گاهی بستگی به صنعت ممکن است کمپانی هایی که در این شاخص ها لیست شده اند باهم همبستگی منفی داشته باشند . برای مثال شرکت هایی که فناوری حمل نقل تخصص دارند موتور های جدیدی را تولید می کنند که از مقدار سوخت کم و یا حتی از سوخت استفاده نمی کنند . بنابراین زمانی که این کمپانی ها مدل جدیدی را تولید می کنند مصرف سوخت به حداقل می رسد . سپس بنا بر این تولیدات قیمت سهام این شرکت افزایش یافته در حالی که قیمت سهام شرکت های نفتی با کاهش روبرو می شود . طبق این مثال می توان گفت همبستگی بین این دو صنعت یک نوع همبستگی منفی می باشد .
همبستگی برابر با ۰ نشان دهنده عدم ارتباط قابل مشاهده ای بین جفت ارز است بدین صورت نتیجه گیری و تحلیل ارتباط بین اینگونه جفت ارز ها غیر ممکن است .
نکته : شما لازم نیست همبستگی بین جفت ارز ها را محاسبه کنید . سایت هایی که پس از محاسبه نسبت ها با ارائه جدول همبستگی جفت ها را برای شما نمایان می کنند . تنها کاری که شما می بایست انجام دهید مطالعه کردن این جدول ها است .

به عنوان مثال بیایید سطح همبستگی بین جفت ارز EUR/USD و سایر جفت ارز های مهم را در بازه های زمانی مختلف ( از آپریل ۲۰۲۰ ) تماشا کنیم .

همبستگی جفت ارز هابا مشاهده جدول می توانید ببنید که همبستگی جفت ارز های EUR/USD و USD/CHF در تمام دوره های ارائه شده در جدول یا بسیار منفی و یا بسیار مثبت بوده است ( به جز یک یا دو دوره ) . به جز مواقعی که از استراتژی معاملاتی هجینگ استفاده می کنید ، دو معامله فارکس که در یک جهت در حال حرکت ( به این معنی که هر دو جفت ارز در حال حرکت نزولی و یا صعودی هستند ) را انجام ندهید .
به دلیل ارتباط همبستگی بسیار قوی بین این دو جفت ارز ما در واقع هیچ وقت این دو جفت ارز را باهم به صورت هم زمان معامله نمی کنیم . عملی مانند معامله همزمان به طور مثال با این جفت ارز نه تنها ریسک را برای شما کم نمی کند بلعکس باعث افزایش ریسک در معاملات شما می شود . برای معامله مطمئن اگر معاملات خود را با جفت ارز هایی که در معاملات خود با یک دیگر همبستگی کمتری دارند انجام دهید میزان ریسک را به صورت قابل توجهی کم خواهید کرد .
برای مثال به نمودار اولی که نمودار جفت ارز EUR/USD و نمودار دومی که نمودار GBP/USD در یک نمودار ۸ ساعته ( مدت کل ۱ ماه ) توجه کنید . اگر جدول را چک کنید خواهید دید که میزان همبستگی این دو جفت ارز ۰.۹۶ است که این عدد تقریبا برابر است با عدد ۱ . اکنون می توان فهمید که چرا نمودار های این دو جفت ارز عملا یکسان هستند . بنا بر همین دلیل خرید و فروش و معامله هر دو جفت حرکت هوشمندانه ای نیست و میزان ریسک بالایی دارد .

آموزش همبستگی ارز ها در فارکس

معامله جفت ارز هایی که همبستگی مثبت یا منفی کامل یا حتی تقریبا کامل به هیج وجه توصیه نمی شود . خرید یک جفت با همبستگی کامل هنگامی که یک جفت ارر با همبستگی مشابه را انجام داده اید هیچ فایده ای ندارد و این کار فقط باعث پرداخت یک کارمزد مضاعف به کارگزاری می شود .
به یاد داشته باشید که همبستگی ها در بازه های زمانی مختلف قابل تغییر هستند . به جدول توجه کنید همبستگی هفتگی بین جفت ارز EUR/USD و جفت ارز GBP/USD برابر با ۰.۹۶ است در حالی همبستگی ماهانه بین همان جفت ارز برابر با ۰.۴۲ می باشد . شما باید نسبت به این تغییرات بسیار آگاه باشید . از دلایل تغییر همبستگی میان جفت ارز ها می توان به تغییر در نرخ بهره ، وقایع سیاسی و سایر علل نام برد .
فراموش نکنید که اخبار مربوط به یک جفت ارز خاص ممکن است بر ارز های دیگر و بنابراین بر جفت ارز های دیگر تاثیر گذار باشد .
نکته : معاملات خود را جفت ارز با همبستگی قوی ( اما نه چندان قوی ) تقسیم کنید . دامنه های خوب و موثر ۰.۵ ، ۰.۷ و ۰.۵- و ۰.۷- هستند .

جفت ارز هایی با تحرک مشابه :

EUR/USD and GBP/USD
EUR/USD and AUD/USD
EUR/USD and NZD/USD
USD/CHF and USD/JPY
AUD/USD and NZD/USD

جفت ارز هایی با تحرک معکوس :

EUR/USD and USD/CHF
GBP/USD and USD/JPY
USD/CAD and AUD/USD
USD/JPY and AUD/USD
GBP/USD and USD/CHF

استراتژی معاملاتی کری ترید

(قبل از مطالعه این مبحث ، آگاه باشید که استراتژی کری ترید یک سیستم معاملاتی بلند مدت و سود نسبتا کم میباشد که از نظر تیم ما برای ایرانی ها مناسب نیست ولی به جهت افزایش آگاهی شما در موردش توضیحاتی میدهیم)

استراتژی معاملاتی کری ترید شامل قرض گرفتن یا فروش یک ابزار مالی با نرخ بهره کم ، و بعد خرید یک ابزار مالی با نرخ بهره بالاتر با استفاده از آن است . در حال حاضر JPY , CHE و EUR کمترین نرخ بهره را دارند در حالی که NZD و NUD بالاترین نرخ بهره را دارند . استراتژی معاملاتی کری ترید یک استراتژی موثر برای سود در یک بازار آرام است . میزان سود از اختلاف نرخ بهره بین دو ارز حاصل می شود . به عبارت دیگر بخشی از سودی که معامله گر با استفاده از استراتژی کری ترید به دست می آورد بدین روش به دست می آید که نرخ بهره در هر دو ارز تغییر می کند و با رشد این عدد فرد معامله گر سود کسب می کند و گاهی هم بالعکس این موضوع اتفاق می افتد .
برای مثال شما به بانک می روید و درخواست ۲۰.۰۰۰ دلار وام می دهید . این بانک وام را با سود ۲٪ سالیانه برای شما تصویب می کند . حال شما با پول وام اوراق قرضه خریداری می کنید که سود ۱۰٪ سالیانه را برای شما به ارمغان می آورد .
نحوه کار استراتژی کری ترید هم به همین گونه می باشد .استراتژی کری ترید یکی از محبوب ترین استراتژی ها بین معامله گران با تجربه است و تعدادی از ارائه دهندگان از این استراتژی در نرم افزار های معاملاتی خود استفاده می کنند .
معامله گران باید مراقب تغییرات غیر منتظره نرخ بهره در اقتصاد های توسعه یافته ، کشور های جهان سوم و دوره های نا پایدار اقتصادی باشند .
نکته : این استراتژی معمولا برای معامله گرانی که پول کلان و سرمایه زیادی برای سرمایه گذاری دارند و مایلند سود خوبی با نرخ بهره مناسبی کسب کنند کارآمد است .
مثال کری ترید برای معاملات در فارکس
فرض کنید شما ۱۰.۰۰۰ دلار برای سرمایه گذاری دارید و به جای این که پول را در بانک به حساب خود بگذارید و سود سالیانه ۲٪ ( ۲۰۰ دلار ) دریافت کنید می توانید پول خود را در فارکس سرمایه گذاری کنید و بر یک جفت ارز انتخابی معامله انجام دهید . حال بر اساس چیزی که از لوریج می دانید می توانید ۱۰.۰۰۰ دلار خود را توسط لوریج ۵ برابر کنید . ۱۰.۰۰۰ دلار شما اکنون ۵۰.۰۰۰ دلار ارزش دارد . حال توجه کنید که شما توسط ۱۰.۰۰۰ دلار اکنون ۵۰.۰۰۰ دلار دارید فرض کنید سال آینده ، نرخ بهره به ٪۵ تغییر کند ( به عبارت دیگر نرخ بهره جفت ارز انتخابی شما ٪۵ افزایش یابد ) حال شما سالانه ۲۵۰۰ دلار درآمد کسب خواهید کرد .( ۲۵۰۰ دلار ٪۵ از ۵۰.۰۰۰ دلار است ) . فقط با سرمایه گذاری در تغییرات نرخ بهره ، ۲۵۰۰ دلار که ٪۲۵ درصد سرمایه ۱۰.۰۰۰ دلاری تان بوده است در این موقعیت کسب کرده اید .
حال در اینجا ۳ احتمال وجود دارد :
۱. ارزی که خریده اید ضرر می دهد و ارزشش کم می شود در این صورت سرمایه خود را از دست خواهید داد زیرا ارز ارزش بیشتری از آنچه که اختلاف نرخ بهره به ارمغان آورده را از دست داده .
۲. اگر جفت ارز مورد معامله کم و بیش ارزش خودش را حفظ کند و یک سال ثابت و بدون تغییر باشد شما با استفاده از اختلاف نسبت ۵٪ سود کرده اید . این دقیقا هدف استراتژی کری ترید است یعنی کسب درآمد از نرخ بهره .
۳. اگر جفت ارزی که خریده اید تقویت شود و رشد کند شما دو بار برنده به حساب می آیید ، یک بار به دلیل کسب سود از نرخ بهره و باری دیگر به دلیل رشد جفت ارزی که خریداری کرده اید .

نکته : اگر نسبت تفاوت جفت ارزی خاص برابر با A باشد بدین معنی است که اگر می خواهید آن را بفروشید این نسبت معکوس می شود A- . برای مثال اگر نرخ بهره همانند سال ۲۰۱۶ باشد نسبت تفاوت NZD/JPY هنگام خرید دلار نیوزلند ۲.۶۰ باشد اگر تصمیم به فروش بگیرید این تفاوت ۲.۶۰- خواهد بود .

چگونه جفت ارز درست را انتخاب کنیم ؟
در ابتدا ما باید به دنبال یک جفت ارز با نسبت تفاوت تقریبا بالا باشیم و شرایط جفت ارز باید از قبل به مدت طولانی پایدار بوده باشد ‌و خصوصا روند صعودی جفت ارز که حتی در آینده رشد بهتری را شاهد خواهند بود ترجیح داده می شود . از طرف دیگر ارزی را باید انتخاب کرد که نرخ بهره نسبتا کمی ( مانند NZD یا JPY ) که انتظار می رود در آینده نیز همان سطح را حفظ کنند پیشنهاد می شود .

نکته : ارز های محبوب برای استراتژی کری ترید هم اکنون این ارز ها هستند :
AUD/JPY; AUD/CHF; EUR/AUD
EUR/NZD, AUD/CHF, NZD/JPY

حال نگاهی به نمودار NZD/JPY بیاندازید :

آموزش استراتژی فارکس

این یک نمودار روزانه است ( هر کندل استیک نشان دهنده یک روز است ) پس از همه پرسی برکسیت شاهد یک روند صعودی قوی بودیم . ما می دانیم که نرخ بهره JPY در سال ۲۰۱۶ ، ۰.۱۰- بوده است . نرخ بهره NZD در همان بازه زمانی ۲.۲۵ بوده و پتانسیل زیادی برای رشد دارد . یعنی یک جفت با نسبت اختلاف بالا ( خرید دلار نیوزلند با نرخ سود ۲.۲۵ ٪ در حالی ین ژاپن را با نرخ بهره ۰.۱- می فزوشید این یعنی نسبت اختلاف حاصل می شود با ۲.۳۵٪ سود ) . علاوه بر این سود به روند صعودی که جفت ارز پیش گرفته توجه کنید .
نوسان گیری یا بهره مندی از نرخ بهره یکی از مزایای بازار فارکس است که بعضی از شاخص ها این قابلیت ندارند و سود سهام جایگزین نرخ بهره می شود .

 

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 24 Average: 4.2]
مقالات مرتبط

۱۵ پاسخ

 1. ناموسا حلالتون
  چه مقاله درستو درمونی نوشتیدا خخخخ یک ساعت طول کشید خوندمش ولی چیزای جالبی یاد گرفتم

 2. سلام خوب بود اگه میشه یه خورده بیشتر در مورد میانگین متحرک و روش سیگنال گیری در موردشون توضیح بدید یا اگه مقاله ای هست معرفی کنید بخونیم

 3. درود بر شما استاد نیما وگروه خوب شما و باتشکر از اموزش بسیار خوبی که داد ید . لطفا راهنمایی کنید که برای من که تازه کار در فارکس هستم جه روش استفاده کنم که ترکیبی از اندیکاتورها و روش معاملاتی دیگری باشد که بتوانم در نقاط مازور و ابتدای روند ها وارد معامله کوتاه مدت در یک روز بشوم . خواهش میکنم توضیح کامل بدهید .

  با تشکر فراوان

  1. سلام رامین عزیز
   ما حتی پیشنهاد میکنیم که شما از اندیکاتور در استراتژی خود استفاده نکنید
   پارت ۱ و ۲ پرایس اکشن در کانال تلگرامی منتشر شده که خود این دوره یک استراتژی و سیستم معاملاتی بشدت قوی و اصلی هست

 4. درود بر شما استاد نیما وگروه خوب شما . دراموزش بالا گفتید که درمتا تریدر ۴ گزینه حد ضرر است که بطور خودکار حد ضرری که معامله گر مثلا به مقدار ۳۰ پیپ فاصله از قیمت قرار میدهد را هرچه قیمت درجهت موافق ترید پیش رود حد ضرر را هم با فاصله ۳۰ پیپ از قیمت جابجا میکند . خواهشا توضیح دهید این گزینه در متاتریدر ۴ کجاست وچگونه میتوان از ان استفاده کرد . با تشکر فراوان از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

تیم تحلیلی نیما شمسیان در سال 88 شکل گرفت که شامل با تجربه ترین و همچنین موفق ترین تریدر های ایرانی بود ، لذا تصمیم به ایجاد سایتی کردیم تا دانش و مهارت های خود را به سایر افراد بصورت رایگان ارائه دهیم . اسم سایت دلیل بر این نمیشود که فقط در باینری فعالیت داریم بلکه بازار اصلی ما فارکس و ارز های دیجیتال میباشد . پیشنهاد میشود حتما عضو کانال تحلیل های روزانه شوید چرا که دیدگاه شما را به کلی نسبت به تحلیل کردن بازار تغییر میدهد .

بروکر و صرافی های برتر

شبکه های اجتماعی ما