مقالات آموزشی بازار های مالی و فارکس

شاخص PMI چیست

شاخص PMI چیست و چرا در بازار فارکس از اهمیت بالایی برخوردار است؟ شاخص مدیران یا PMI یکی از مهم ترین داده های اقتصادی به شمار می رود که با استفاده از آن به طور کلی وضعیت رشد اقتصادی و انبساط بازار بررسی و نشان داده می شود. pmi همان شاخص اصلی بررسی شده در گزارش اقتصادی شرکتها می باشد که به صورت ماهیانه منتشر می شود، در این مطلب به طور کامل به توضیح این موضوع که شاخص پی ام آی چیست و تمامی اطلاعات پیرامون آن می پردازیم.

شاخص PMI چیست؟ 

شاخص مدیران خرید یا همان PMI در واقع یک داده مرکب و به هنگام می باشد که اطلاعاتی را در رابطه با احساسات و بخش های اقتصادی بازار فارکس همچون: تولید، خدمات و همچنین ساخت و ساز به ما ارائه می دهد. انتشار این شاخص اغلب در اولین روز کاری هر ماه انجام می شود که عرضه آن برعهده تیم موسسه مدیریت عرضه(ISM) می باشد.

در داخل این داده، گزینه دیگری تحت عنوان شاخص پراکندگی نیز وجود دارد که با استفاده از آن اطلاعات دیگری نیز همچون روند(صعودی یا نزولی) بازار نیز مورد بررسی قرار می گیرد. هدف از ایجاد شاخص مدیران خرید در واقع تهیه اطلاعات در رابطه با شرایط اقتصادی بازار(در حال و آینده) برای سرمایه گذاران، تحلیل گران، مدیران و سایر افراد این چنینی می باشد.

افراد با استفاده از این شاخص که به عنوان یکی از شاخص های مهم فارکس است می توانند در زمینه تولید مسیر اقتصادی آینده بازار را شناسایی کنند، زیرا این شاخص طبق گزارشات ماهانه مدیران زنجیره تامین در 19 صنعت بزرگ جهانی گردآوری و تهیه می شود.

نحوه افتتاح حساب در صرافی رمزینکس

انواع شاخص pmi

شاخص PMI به طور کلی به دو دسته پی ام آی تولیدی و غیر تولید تقسیم بندی می شود.

شاخص PMI تولید: این داده ها در واق, مربوط به آمار 5 بخش مختلف اعم از سفارش های جدید(30 درصد)، تولید(25درصد)، نرخ استخدام(20درصد)، زمان تحویل تامین کننده(15درصد) و موجودی انبار(10درصد) می شود. برای حساب کردن این شاخص زمان تحویل تامین کننده برعکس شده و بنابراین در مسیری قابل مقایسه با دیگر شاخص ها حرکت می نماید.

شاخص PMI بخش غیرتولید(خدمات):  شاخص بی ام آی در بخش خدماتی یا همان غیر تولیدی یک دیدگاه باز و پیشرفته تری را در رابطه با شرایط معامله در اختیار تحلیل و معامله گران قرار می دهد، تا با استفاده از این داده ها بتواند درک بهتری را در رابطه با شرایط معامله و بازار پیدا کرده و در همین راستا اطلاعات ارزشمندی را در زمینه موارد اقتصادی کسب کند.

این شاخص در بخش خدماتی همچنین می تواند، بیانگر وضعیت بازار از لحاظ سالم یا ناسالم بودن اقتصاد حال نیز باشد.

بخش غیرتولیدی بازار کنترل بسیار زیادی بر وضعیت تولید ناخالص داخلی دارد و شاخص آن می تواند نشان دهنده شاخص های مهم در اقتصاد کل آمریکا محسوب گردد.

در PMI خدماتی، عدد بیش از 50 نشان دهنده روند صعودی بازار می باشد که در اصطلاح به آن “بازار گاوی” نیز گفته می شود و همچنین عدد کم تر از 50 بیان گر روند نزولی بازار است و آن را “بازار خرسی” می نامند.

شاخص PMI غیر تولید

اهمیت شاخص pmi در فارکس چیست؟

شاخص مدیران خرید در واقع یکی از مهم ترین داده های نموداری در بازار فارکس است که نشان دهنده عناوین مهم و اخبار اقتصادی می باشد و بدون شک برای اقتصادهای کلان دنیا بسیار ضروری است چرا که این شاخص سطح رشد اقتصادی را در بازارهای مختلف نشان می دهد.

جدا از بحث آنکه این شاخص روند صعودی یا نزولی بازار فارکس را منعکس می کند، گزارشاتی مبتنی بر تحقیق می باشند که به دقت توسط معامله گران از هر نوع یعنی سرمایه گذاران و یا بروکرها مورد مطالعه قرار می گیرد. حال وظیفه معامله گر این است که با توجه به شاخص پی ام آی در فارکس نسبت به تغییرات واکنش نشان داده و اقدام به خرید یا فروش جفت ارز در بازار فارکس نماید.

یکی از دلایل اهمیت آن پوشش دهی 400 شرکت صنعتی در سراسر آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان است.شاخص پی ام آی که نشان دهنده فعالیتهای اقتصادی در زمان است در اولین روز هر ماه منتشر شده و نتیجه تحقیقات در مورد فعالیتهای اقتصادی شرکتهای صنعتی در ماههای گذشته می باشد. این شاخص مهم و اصلی دیدگاه های ارزشمندی را در خصوص اقتصاد آمریکا بطور کلی و بخش تولید بطور خاص ارائه می دهد و از آنجائیکه ایالات متحده قدرت برتر و پیشرو در اقتصاد دنیا می باشد لذا تاثیرات آن در بازارهای مالی و بطور خاص بازار فارکس امری غیر قابل انکار و بدیهی می باشد. در همین راستا سرمایه گذاران جدید نیزکه تازه وارد عرصه دنیای معاملات فارکس شده اند می بایست با شاخص pmi در فارکس به عنوان یک شاخص اقتصادی کلیدی آشنا باشند و آن را در جهت بهبود انجام معاملات خود بکار گیرند تا با استفاده از آن نقاط و زمان مناسب  ورود و خروج به بازار را بدانند و به درستی استفاده کنند.

همانطور که گفته شده است، هر چه میزان شاخص پی ام آی نزدیک به عدد 100 باشد، شرایط اقتصادی بهتر و در خصوص ارزهای فارکس نیز با شرایط بهتری روبرو خواهیم بود. اعداد بالاتر به معنای پیش بینی روند صعودی در بازار فارکس و اعداد پایین نشان دهنده رکود و روند نزولی در بازار فارکس می باشد.

شاخص PMI چگونه محاسبه می شود؟

در حالت کلی مبنای اصلی محاسبه این شاخص اعداد بین صفر تا صد می باشد. این مبنا بدین معنا است که اعداد بالای 50 در مقایسه با اعداد ماه گذشته، وضعیت پیشرفت بازار را نشان می دهد و عدد زیر 50 نشان دهنده چرخه نزولی بازار به شمار می رود(عدد 50نشان دهنده عدم تغییر روند بازار به نسبت ماه گذشته است).

فرمول محاسبه PMI بدین صورت است:

PMI=(P1*1)+(P2*0.5)+(P3*0)

توضیحات:

P1: میزان درصد روند صعودی

P2: میزان درصد عدم تغییرات گزارش شده در روند

P3: میزان درصد روند نزولی بازار

شاخص PMI  را شرکت های مختلفی همچون IHS Markit Group برای کشورهای خارج از آمریکا جمع آوری و ارائه می دهند.

تاثیرات PMI بر تصمیمات اقتصادی 

شاخص pmi ایران

شاخص مدیران خرید و داده های مرتبط که به صورت ماهانه توسط گروه ISM بر اساس نظرسنجی های ایجاد می شود، یکی از ابزارهای مهم در تصمیم گیری مدیران در نقش های متفاوت می باشد.

به عنوان نمونه می توان یک مدیر تولید کننده در بخش خودرو را در نظر بگیرید، این فرد قطعا برای ماه آینده کاری خود طبق سفارشات جدیدی که انتظار دارد در ماه آینده داشته باشد، تصمیم گیری و برنامه ریزی می کند. این تصمیمات بدون شک در ادامه به ده ها قطعه و مواد اولیه دیگر همچون فولاد و پلاستیک وابسته است.

سرمایه گذاران به راحتی می توانند از شاخصPMI در بازار به نفع خود استفاده نمایند؛ چرا که این داده ها نشان دهنده شرایط اقتصادی است. جهت روند PMI قبل از تغییر در روند، در حقیقت برآورد عمده فعالیتها و تولیدات اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی ، تولید صنعتی و اشتغال است. توجه به ارزش و تحرکات PMI می تواند آینده نگری سودمندی در جهت توسعه روندهای کلی اقتصاد ایجاد کند.

چگونه تریدر ها شاخص مدیران خرید را می‌خوانند؟

هنگامی که یک تحلیلگر بنیادیPMI  را بررسی می‌کند، سطح کلیدی (مقدار) که وی در نظر می‌گیرد 50.0 است. رقم 50.0 یا بالاتر به عنوان نشانه‌ای از گسترش صنعت (بخش) در نظر گرفته می‌شود. در صورت گسترش بخش تولید، فعالیت کلی اقتصادی نیز باید در حال گسترش باشد. بنابراین، pmi همچنین به عنوان شاخصی ارائه می‌شود که سرنخ هایی را برای سطح تولید ناخالص ملی در آینده ارائه می‌دهد. بسیاری از اقتصاددانان، پس از مطالعه گزارش pmi، پیش‌بینی‌های تولید ناخالص داخلی را تنظیم می‌کنند.

رقم دیگری که از اهمیت بالاتری برخوردار است 42.0 است. اگر pmi با گذشت زمان، عددی بالاتر از 42.0 را نشان دهد، این معمولاً نشان دهنده گسترش اقتصادی است (رقم رو به رشد تولید ناخالص داخلی). مقادیر مختلف بین 42.0 و 50.0 نشان می‌دهد که این گسترش چقدر قوی است. اگر میزان pmi به زیر 42.0 برسد، این بدان معنی است که یک رکود اقتصادی (انقباض اقتصادی) می‌تواند در پیش باشد.

نرخ تغییر ماه به ماه بسیار مهم است. این عاملی است که هنگام انتشار داده‌های مربوط به تولید یا خدمات pmi، بر ارزهای کشورها تأثیر می‌گذارد.

تریدر های فارکس

اگر گزارشی بیان کند که تولید pmi در یک کشور معین، مثلاً 50.5 را در این ماه نشان می‌دهد (که از گسترش فعالیت در بخش تولید خبر می‌دهد)، پس از یک ماه قبل این شاخص به مقدار مثلا 6/55 رسیده است، پس چنین عملکردی از pmi احتمالاً مورد توجه بازیگران بازار قرار نخواهد گرفت، خصوصاً اگر اقتصاد آن کشور اخیراً علائمی از رشد انعطاف پذیر نشان داده باشد. بنابراین، بازرگانان تمایل به فروش (کوتاه) ارز آن کشور دارند. در صورت اشاره به تولید pmi برای آلمان، معامله گران جفت یورو / دلار آمریکا را می‌فروشند (همانطور که قبلاً بحث کردیم: فروش یورو و خرید دلار آمریکا).

در نمودار می‌توانیم ببینیم که یورو / دلار آمریکا در برابر اعلامیه تولید pmi برای ایالات متحده در ساعت 14:00 GMT 1 نوامبر واکنش نشان می‌دهد. گزارش ISM نشان داد که این شاخص در ماه اکتبر به مقدار 56.4 رسیده است که بیش از انتظارات(که 55.1 بوده) است. سه نمودار قرمز که از ساعت 14:00 GMT شروع می‌شود حرکتی حدود 15-20 پیپ در کراس یورو / دلار آمریکا را تجسم می‌کنند.

جمع بندی:

به طور کلی شاخص پی ام آی می بایست به وسیله معامله گران بازار فارکس در نظر گرفته شده تا بتوان با استفاده از این آمار در معاملات بازار فارکس به نفع خود استفاده نمایند.  زمانی که معامله گر برای شناخت شرایط بازار اقدام به تحلیل فاندامنتال می کند نیاز به اخبار و اطلاعات اقتصادی داشته که البته شاخص PMI یکی از آنها می باشد. بطور مثال اگر میزان آن نسبت به ماه گذشته افزایش داشته باشد احتمال افزایش ارزش نرخ ارز وجود خواهد داشت. اما از طرفی کاهش این شاخص نیز می تواند سقوط ارزش ارز در بازار فارکس را محتمل سازد.
شاخص PMI به مفهوم معمول آن یعنی هر چه این شاخص بالاتر باشد اقتصاد رو به پیشرفت است اما در حقیقت این مساله برای بانک های مرکزی چندان خوشایند نیست. آنها بجای شاخص PMI 60 عدد 55 را ترجیح می دهند و آن را پیشرفتی با سرعت منطقی می دانند چرا که در غیراینصورت تورم ایجاد شده می تواند مشکل ساز شود.
به هر حال این شاخص به عنوان یک متغیر ساده اما تاثیرگذار می تواند تا حد بسیار زیادی به تحلیل گران و معامله گران بازار فارکس برای پیش بینی نرخ جفت ارزها کمک نماید. در صورتی که در این رابطه نیاز به راهنمایی بیشتر دارید با ما در ارتباط باشید.

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 2 Average: 4.5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا