مقالات آموزشی بازار های مالی و فارکس

نحوه محاسبه حجم معامله در فارکس

همانطور که می دانید حجم معامله یا همان لات در فارکس یکی از مهم ترین مواردی است که باید پیش از انجام هر کاری به آن توجه ویژه ای داشته باشیم، از این رو در این مقاله به آموزش نحوه محاسبه حجم معامله در فارکس می پردازیم. برای انجام معامله در بازار فارکس همیشه این سوال برای بسیاری از معامله گران وجود دارد که باید با چه میزان لات وارد معامله شوند و بسیاری از معامله گران این مورد را بی اهمیت می دانند و به آن بی توجهی می کنند.

همه شما به عنوان یک معامله گر باید بدانید محاسبه حجم معامله در بازار فارکس جزء مهم ترین اصول برای مدیریت ریسک و سرمایه در این زمینه به شمار می رود که انجام صحیح آن سبب موفقیت هرچه بیشتر تریدر می گردد. بنابراین ما در این جا به بررسی نحوه محاسبه صحیح و اصولی لاتیج خواهیم پرداخت.

لات در معاملات فارکس چیست؟

در بیان کلی، لات را می توان یک واحد اندازه گیری حجم یک معامله یا پوزیشن باز شده توسط تریدر دانست. حجم معامله در واقع همان میزان پولی است که شما برای خرید یک ارز در بازار سرمایه گذاری می کنید. محاسبه حجم معامله در فارکس در واقع برای مدیریت ریسک یکی از پر اهمیت ترین موارد است؛ بنابراین جهت ایجاد یک سیستم معاملاتی متوازن دانستن اینکه هر لات چقدر است بسیار ضروری می باشد.

هر یک لات چقدر است؟

در بازار معاملاتی فارکس شما می توانید موقعیت های معاملاتی خود را با واحد های نشان دهنده حجم مشخص نمایید که این واحد در واقع همان“لات” است. یعنی شما به طور واحد تنها می توانید 1 لات، 2 لایت و یا 0.01 لات و .. از هر چیزی را خریداری نمایید. بنابراین طبق این تعریف، در بازار فارکس حجم یک قرار داد برای سرمایه با واحد “لات” تعیین و مشخص می شود.

لات حجم سرمایه ای را مشخص می کند که شخص معامله گر می تواند خریداری کند یا حتی بفروشد(این معامله می تواند برای ارز، نفت و .. باشد)

فرمول محاسبه لات در فارکس

  • برای مثال:

تصور کنید که یک واحد نفت 50 دلار است. حالا زمانی که معامله گر می خواهد یک دستور معاملاتی برای خرید یا فروش در پلتفرم معاملاتی قرار دهد، نمی تواند تعیین کند که چه تعداد بشکه را می تواند خریداری کند بلکه معامله او بر اساس تعداد لاتی که تعیین می کند، مشخص می شود. در نظر داشته باشید در بازار نفت لات در واقع یک اندازه برای تعداد مشخصی بشکه نفت است و این موضوع در شروط قرار داد نیز ذکر می شود. ممکن است یک بروکر در معاملع ای امکان 20 بشکه نفت را فراهم نماید اما یک بروکر دیگر 200 بشکه، اما در واقع هر دو این معامله بر اساس 1 لات بسته می شود، طبق این روند در معامله اول 1لات تشکیل شده بر اساس 20 بشکه نفت است و در دومی 1لات برابر با 200 بشکه نفت است.

لات در بازار فارکس چیست

نحوه محاسبه حجم معامله در فارکس

برای محاسبه لات در فارکس باید پیش از هرچیزی در این رابطه اطلاعاتی داشته باشید، که در ادامه ابتدا به توضیح این موارد و سپس روند محاسبه می پردازیم:

اولین مورد علاوه بر لات”بالانس” است. Balance  حساب به معنی مقدار پول یا موجودی شما است.

دومین گزینه”Risk ratio” به معنی همان میزان ریسکی است که شما برای معاملات در نظر می گیرید. میزان ریسک باید معمولا بین 1 تا 5 درصد تعیین شود.(توجه کنید که در نظر گرفتن ریسک بیشتر از 5 درصد در بازار فارکس بسیار خطرناک است و ممکن است سرمایه شما را تا حد زیادی در خطر بیاندازد.)

سومین مورد نیز حد ضرر یا همان “SL” است. شما به عنوان معامله گر قطعا با این مورد آشنایی دارید و باید بدانید که بر اساس استراتژی که قرار است از آن استفاده کنید می توانید حد ضرر را مشخص کنید. مقدار SL به پیپ برای محاسبه صحیح حجم معاملات بسیار ضروری است. در واقع همین حد ضرر است که می تواند حجم معامله شما را تعیین کند.

برای درک بهتر: فرض کنید که حساب شما هزار دلار دارد و شما می خواهید، تنها 5درصد یا همان پنجاه دلار از آن را ریسک کنید.  بنابراین معامله شما باید طوری تنظیم شود که اگر SL در آن فعال شد نهایتا فقط 50 دلار ضرر کنید.

مورد بعدی pip value است که معنی آن ارزش هر پیپ در یک جفت ارز می باشد. بیشتر معامله گران تازه کار به این مسئله بی توجهی می کنند که این بسیار اشتباه است. مقدار ارز هر pip value ممکن است برای هر جفت ارز در بازار فارکس متفاوت باشد، اما محاسبه آن برای تعیین لات بسیار مهم و ضروری است.

فرمول محاسبه حجم معامله در فارکس

حجم معامله برابر است با= میزان ریسک (به واحد دلار)/ حد ضرر(pip) * pip value

خب با یک مثال شروع می کنیم؛ فرض کنید که شما یک حساب دارید که بالانس یا همان موجودی شما در آن 1000دلار است و شما می خواهید بر اساس 3درصد ریسک که مساوی است با 30 دلار بر اساس موجودی ریسک کنید.

ما قصد داریم تا بر روی جفت ارز EURCAD یک معامله داشته باشیم که مقدار PIP VALUE آن برابر با 7.6دلار می باشد و SL نیز 50 پیپ است. حالا طبق فرمولی که در بالا داریم به محاسبه حجم معامله در فارکس می پردازیم.

حجم معامله برابر است با=7.5*50/ 30

در این مثال حجم یا همان لاتیج برای انجام این معامله برابر است با 0.078 LOT به عبارت دیگر اگر در این معامله ما با 0.07 lot پوزیشن بزنیم حتی اگر شرایط  به سمت ضرر برود ما نهایت 30 دلار ضرر کرده ایم.

نحوه محاسبه حجم معامله در فارکس می تواند برای بسیاری از معامله گران به خصوص افراد مبتدی سخت باشد، به همین دلیل در این راستا نرم افزار ها و سایت هایی وجود دارد که شما با استفاده از آن و ورود داده های مربوطه می توانید حجم معامله در فارکس را محاسبه کنید.

اما توصیه ما به شما این است که طبق فرمول این میزان را شخصا به دست آورید.

محاسبه حجم معامله در فارکس چرا مهم است؟

توجه داشته باشید که بازار فارکس از جمله بازارهایی است که در آن شما می بایست به مدیریت ریسک توجه ویژه ای داشته باشید. مدیریت ریسک در این بازار دارای جنبه های متفاوتی است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به حجم معامله اشاره کرد. بنابراین اگر می خواهید در فارکس عملکرد خوبی داشته باشید . به سود زیادی دست یابید بهتر است تا از اهمیت حجم معامله غافل نشوید و همواره برای آن سناریویی را در نظر بگیرید.

شما به عنوان یک سرمایه گذار باید چطور و با چه میزان سرمایه وارد معامله شوید تا در آن دچار ضرر و زیان نشده و سود خوبی را کسب نمایید.

سوالات متداول در این رابطه:

نحوه محاسبه لات در فارکس

  1. تحلیل گران تکنیکال برای تحلیل بازار چگونه عمل می کنند؟

    با استفاده از دنبال کردن دو عامل حجم معاملات و قیمت و همچنین استفاده از روش های چند بعدی استفاده می کنند.

  2. حجم معامله یا لات در فارکس به چه معنا است؟

    lot در فارکس در واقع به میزان حجم معاله در دوره زمانی گفته می شود.

  3. اگر میزان حجم را در معاملات افزایش دهیم چه اتفاقی می افتد؟

    افزایش حجم معامله قطعا با افزایش ریسک مواجه خواهد بود، اما در این صورت اگر به سود برسید میزان سود شما نیز افزایش خواهد یافت.

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 1 Average: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا