مقالات آموزشی بازار های مالی و فارکس

چگونه شکست فیک را تشخیص دهیم

در بین افرادی که در بازارهای مالی هستند استراتژی های معاملاتی مختلفی هستند که وقتی مقاومتی در نمودار شکسته می شود، فکر می کنند که روند با گذشتن از مقاومت، دیگر صعودی نخواهد شد و آن زمان فرصت مناسبی برای خرید است، اما اغلب این شکست ها فیک هستند و بعد از زدن چند کندل صعودی، دوباره به روند نزولی باز می گردند و شرایط را برعکس می کنند. در ادامه می خواهیم بگوییم که چگونه شکست فیک را تشخیص دهیم و به اشتباه وارد معامله نشویم..

به طور کلی شکست ها در بین معامله گران بازار فارکس محبوب است. بنظرتان این منطقی است یا نه؟

زمانی که قیمت سرانجام سطح حمایت و یا مقاومت را می شکند و شما از آن خارج می شوید، انتظار می رود که در همان جهت نیز به حرکت خود ادامه دهد.

بنظرتان، باید به اندازه کافی قدرت ایجاد شده باشد تا قیمت بتواند از آن نقطه و سطح خارج گردد، یا نه؟

چگونه شکست فیک را تشخیص دهیم

شکست فیک چیست؟

شکست ناموفق زمانی اتفاق می افتد که طی آن بازار سعی دارد تا معامله گران را فریب دهد. بنابراین روند بازار یک سطح حمایتی یا مقاومت را تست می کند و آن سطح را می شکند، ولی بعد از مدت کوتاهی بازار بر میگردد و بعد از آن بالا یا پایین سطح مورد نظر بسته نمی شود. منظور این است بازار در آن طرف سطح حمایت یا مقاومت بسته نمی شود. ما باید یاد بگیریم با افزایش سطح دانش خود از این موقعیت سود بگیریم نه اینکه طعمه و متضرر شویم.

حالا برویم به سراغ راه هایی که می توان از طریق آن ها شکست فیک را در بازار تشخیص دهیم:

1-ترفند اول:

تفاوتی نمی کند که شما در کدام یک از بازار های مالی فعالیت دارید، در هر یک از این بازارها باید بدانید که چه زمانی حجم معاملات کاهش پیدا می کند. اغلب زمانی که حجم معاملات پایین است، شکست های ایجاد شده فیک هستند؛ چرا که در این بازه ها افراد معامله گر، شرکت ها و بانک ها ی بزرگ معامله نمی کنند.

شما در بازار فارکس در بین ساعات 11 شب تا 5 صبح گاها می توانید مشاهده کننده شکستهای فیک در بازار باشید.
در بازار کریپتوکارنسی، روزهای شنیه و یکشنبه شکست های فیک در تایم  فریم روزانه معاملات این بازار وجود دارد.

در بازار بورس تهران نیز، فرقی نمی‌کند چه زمانی،‌ هرگاه حجم معاملات کاهش پیدا کرد، می‌توان انتظار شکست‌های فیک را نیز از این بازار داشت.
بنابراین برای اینکه فریب شکست‌های مقاومت و حمایت غیر واقعی در تایم فریم نمودار بازارهای مالی فوق را نخورید، در ساعات و زمان‌هایی که حجم معامله در این بازار‌ها کاهش پیدا می‌کند، معامله‌ای را باز نکنید!

شکست فیک در مقاومت چیست

2-ترفند دوم:

ممکن است حجم معامله در بازار کاهشی نباشد و الگوی زیر را نتوان برای پیگیری روندها لحاظ کرد، اما همچنان شکست‌های غیر واقعی در بازار وجود داشته باشد. بنابراین یک راه و ترفند دیگر نیز برای تشخیص چنین روند‌هایی وجود دارد که برای تشخیص آن، باید روندها را به صورت زیر بررسی نمایید:
وقتی در خط مقاومت صعودی، خط مقاومت شکسته می‌شود، معمولاً این روند پس از تجربه‌ی چند کندل صعودی، دوباره به زیر خط مقاومت سقوط می‌کند. بنابراین حواستان باشد در خط مقاومت صعودی که روی یک نمودار رسم کرده‌اید، به شکست‌های این نوعی اعتماد نکنید!
در خط حمایت نزولی نیز الگوی فوق صدق می‌کند. معمولاً وقتی در خطوط حمایت نزولی، وقتی حمایت شکسته می‌شود، چندین کندل رو به پایین اتفاق اُفتاده و روند دوباره به مسیر صعود خود بازمی‌گردد. بنابراین حواستان باشد که به شکسته شدن خطوط حمایت نزولی نیز اعتماد نکنید!
در این ترفند، باید حتماً به صعودی بودن خطوط مقاومت و نزولی بودن خطوط حمایت دقت نمایید؛ چراکه اگر شیب خط مقاومت و حمایت به این شکل نباشد، نمی‌توان نتیجه شکست فیک را از آن حاصل کرد.

نتیجه گیری:

شما به راحتی می توانید با استفاده از دو روش بالا تشخیص دهید که شکست فیک چیست، و چگونه آن را در نمودارهای خود تشخیص دهید و از آن ها در امان بمانید. شما با کمک این روش ها می توانید در روند تحلیل های خود از روی این شکست ها تحلیل نموده و معامله باز کنید. چنانچه در این رابطه نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید با ما در ارتباط باشید، همچنین خوب است اگر نتیجه معاملات این چنینی خود را با ما به اشتراک بگذارید..

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 3 Average: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا