مقالات آموزشی بازار های مالی و فارکس

رمز ارز ایاس چیست؟

ایاس که از موفق‌‌ترین پروژه‌‌های ارزهای دیجیتال در دنیا محسوب می‌‌شود، یک پلتفرم بر شبکه بلاک چین است که در تلاش است تا چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال شود و به سیستم عاملی غیرمتمرکز تبدیل گردد که بتواند برنامه‌‌های غیرمتمرکز فراوانی را پوشش دهد. این شبکه ادعا می‌‌کند که می‌‌تواند کارمزد تراکنش‌‌ها را حذف کند. همچنین توسعه‌‌دهندگان این شبکه می‌‌گویند که این پلتفرم می‌‌تواند به نقطه‌‌ای برسد که توانایی انجام میلیون‌‌ها تراکنش در ثانیه را داشته باشد. موضوعی که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم عنوان رمز ارز ایاس چیست؟ و وایت پیپر این ارز دیجیتال می باشد، با ما همراه باشید..

معرفی رمز ارز ایاس EOS

رمز ارز EOS یا ایاس نام توکن اختصاصی بلاکچین EOS است که هدف از توسعه آن، تسهیل dApp یا همان برنامه‌های غیرمتمرکز توسعه یافته می‌باشد. این بلاکچین شامل سیستم عاملی مثل مجموعه خدمات و عملکردها بوده و شباهت زیادی با پلتفرم اتریوم دارد.

بنیان گذاران ایاس چه کسانی هستند؟ 

ایده‌پرداز اصلی پروژه ایاس، شخصی به نام دنیل لاریمر است که پیش از این با طراحی بستر بیت‌‌ شیرز (BitSHares) شهرتی برای خود ایجاد کرد. از طرفی دیگر، ‌او یکی از بنیان‌گذاران بلاکچین استیم بوده و اکنون به عنوان مدیر ارشد فناوری پروژه ایاس فعالیت می‌کند. از جمله دستاوردهای این شخص می‌توان به طراحی الگوریتم اجماع DPoS و فناوری گرافن اشاره کرد. وی در سال 2017 میلادی، در یک کنفرانس از راه‌اندازی پروژه ایاس پرده برداری کرد.

البته باید اشاره کنیم که در ژانویه سال 2021، لامیرز تصمیم به ترک این شرکت گرفت. همانطور که قابل پیش‌بینی بود، این تصمیم تبعات و آسیب‌هایی برای این شبکه به همراه داشت. تنها 24 ساعت گذشته بود که ارزش رمز ارز ایاس 15 درصد افت کرد. در حال حاضر شخصی به نام برندن بلامر در سمت مدیر عامل پروژه، مشغول فعالیت است و EOS به سازمانی تحت عنوان Block.One تعلق دارد.

وایت پیپر ایاس

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر در یک تعریف ساده یک سند حاوی اطلاعات است که اغلب توسط یک یک کمپانی یا یک سازمان غیر دولتی انتشار داده می شود تا ویژگی های یک محصول را برجسته سازی کند.

وایت پیپرها در بیشتر مواقع به عنوان یک سند فروش یا بازاریابی کاربرد دارند که جهت جلب توجه یا ترغیب مشتریال برای یک کسب یا ارائه اطلاعات بیشتر برای خرید یک محصول استفاده می شوند.

white paper ها به گونه ای طراحی می شوند که پیش از فروش بتوان از آن ها به عنوان یک ابزار بازاریابی استفاده کرد.

نکته مهم: وایت پیپر ممکن است یک سند فنی به همراه جزئیات در رابطه با اختراع یا یک محصول جدید نیز باشد.

بررسی ویژگی های بلاکچین ایاس

ویژگی‌‌هایی که توسعه‌‌دهندگان این پلتفرم در جستجوی دستیابی به آن هستند، موارد زیر است:

1-مقیاس پذیری:

ایاس ادعا می‌‌کند که با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی‌‌شده یا DPOS، می‌‌تواند میلیون‌‌ها تراکنش را در ثانیه تایید کند و مشکل مقیاس‌‌پذیری سیستم‌‌های بلاک چین را رفع کند.

2-انعطاف‌‌ پذیری:

استفاده این پلتفرم از مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده(DPOS)، باعث شده است تا در صورت مشکل پیدا کردن یک برنامه، سیستم اصلی بدون مشکل ادامه دهد.

3-حاکمیت:

در سیستم ایاس ، قوانین شبکه توسط اعضا تعریف می‌‌شود و توسعه‌‌دهندگان موظف به رعایت این قوانین هستند. همچنین حاکمیت با توجه به قوانین و توسط خود اعضای جامعه مشخص می‌‌شود.

4-پردازش موازی:

در این پلتفرم، دستورالعمل‌‌های برنامه بین چند پردازنده تقسیم می‌‌شود که موجب کاهش چشم‌‌گیر زمان اجرای برنامه‌‌ها می‌‌شود. پردازش موازی در ایاس، با استفاده از مقیاس‌‌پذیری افقی، ارتباط ناهمزمان و قابلیت همکاری(امکان تبادل و استفاده از اطلاعات میان سیستم‌‌های کامپیوتری) ممکن شده‌‌ است. مقیاس‌‌پذیری افقی، با افزایش قدرت پردازش کامپیوترها و افزایش تعداد آن‌‌ها صورت می‌‌گیرد.

5-سیستم عامل غیرمتمرکز:

سیستم عامل غیرمتمرکز، مهم‌‌ترین ویژگی‌‌ ای است که ایاس دارد. اتریوم نیز یک ابرکامپیوتر غیرمتمرکز محسوب می‌‌شود.

رمز ارز ایاس چیست

الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده یا DPoS

الگوریتم مورد استفاده در شبکه ایاس، الگوریتم اثبات سهام نمایندگی‌‌شده است. برای تعریف این الگوریتم، ابتدا کمی به الگوریتم اثبات سهام می‌‌پردازیم.

الگوریتم اثبات سهام

نحوه عملکرد الگوریتم اثبات سهام به این صورت است که تایید بلاک‌‌ها، به واسطه میزان اعتبار ارزی است که کاربران در شبکه ذخیره کرده‌‌اند. هرچه مقدار این ارز بیشتر باشد، آن نود می‌‌تواند تعداد بیشتری بلاک را تایید کند و پاداش آن را به خود اختصاص دهد.

الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده

توسعه‌‌دهندگان ایاس، در واقع یک نرم‌‌افزار غیرمتمرکز ارائه می‌‌کنند که در آن توسعه‌‌دهندگان می‌‌توانند از توکن‌‌های ایاس استفاده کرده یا توکن‌‌های خودشان را بسازند. در سیستم این الگوریتم، کاربرانی که دارای توکن هستند، به طور اتوماتیک به ۲۰ نماینده رای می‌‌دهند. نمایندگانی که انتخاب می‌‌شوند، پاداش بلاک را دریافت خواهند کرد. این موضوع موجب ایجاد انگیزه برای نماینده‌‌شدن می‌‌شود. از جمله شرایط‌‌ها برای نماینده شدن، تعداد توکن‌‌ها، قدرت پردازش CPU و … است. همچنین اگر یک نماینده وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، توسط اجتماع به حذف آن رای داده می‌‌شود و نماینده دیگری جایگزین او می‌‌شود. این کار باعث از بین رفتن کارمزد تراکنش‌‌ها و افزایش سرعت آن‌‌ می‌‌شود.

هدف از ایجاد پروژه ایاس چه بوده است؟

در متن معرفی نامه EOS آمده است که این بستر بلاکچینی همچون یک سیستم، تمام خدمات ممکن از قبیل ایجاد دسترسی و امکان احراز هویت، جمع‌آوری اطلاعات، احراز هویت و … را ارائه می‌کند. همانطور که اشاره کردیم، توکن EOS به عنوان رمز ارز ویژه این سیستم معرفی شده و تمام تراکنش‌های داخل شبکه از طریق آن صورت می‌گیرند.

یکی دیگر از اهدافی که ایاس برای رسیدن به آن ایجاد شد، امکان انجام میلیون‌ها تراکنش در کسری از ثانیه است. بلاکچین‌های زیادی وجود دارند که برای قرارداد هوشمند پشتیبانی انجام می‌دهند اما هیچ یک توان پردازش حجم زیادی از تراکنش‌ها را با سرعت بلاکچین ایاس ندارند. همچنین جلوگیری از فیلترکردن اطلاعات توسط بعضی دولت‌ها، جزء اهداف ایاس است. اما در این میان به دنبال حل مشکل کاربردپذیری سیستم‌های متکی به بلاکچین نیز هستند.

معرفی وایت پیپر رمز ارز ایاس

نحوه معامله (خرید) رمز ارز ایاس

توکن ایاس را می‌‌توان از صرافی‌‌های متعددی خریداری کرد. برای خرید این ارز دیجیتال، دو روش وجود دارد که در ادامه به توضیح آن‌‌ها می‌‌پردازیم.

خرید مستقیم با ارزهای سنتی:

  • خرید با ریال: خرید ایاس با استفاده از صرافی‌‌های ایرانی نیز ممکن است. اما تعداد کمی سایت ایرانی هستند که خرید و فروش ایاس را پوشش می‌‌دهند. پس پیش از اقدام به خرید از صرافی‌‌ها، از اعتبار آن صرافی مطمئن شوید.
  • خرید با دلار: برای خرید این ارز دیجیتال با دلار، باید یک حساب بین‌‌المللی مانند ویزا، پی‌‌پل یا ویزاکارت داشته باشید. به دلیل تحریم بودن ایران، ممکن است برای ثبت نام در سایت‌‌های خارجی دچار مشکل شوید یا هزینه خرید به دلیل نیاز به واسطه‌‌های زیاد، بالا برود. خرید ایاس با دلار از سایت‌‌های YoBit، Karken و Bitstamp امکان‌‌پذیر است.

تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به ایاس:

این روش به دلیل تحریم بودن ایران، برای کاربران ایرانی مناسب است. در این روش کاربر یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم را خریداری کرده و سپس با استفاده از صرافی‌‌های معتبر، آن را به ایاس تبدیل می‌‌کند. از صرافی‌‌های معتبر برای تبدیل اتریوم و بیت کوین به ایاس، صرافی Changelly، Shapeshift، Binance و Hitbtc را می‌‌‌‌توان نام برد.

طریقه استخراج رمز ارز ایاس چیست؟

استخراج رمز ارز ایاس

در واقع تعداد استخرهای استخراج رمز ارز EOS خیلی کم است، زیرا بیشتر توکن‌های آن در همان دوره عرضه اولیه به فروش رسیده‌اند. بهترین روش برای رسیدن به توکن‌های ایاس، ترکیب دستگاه استخرهای این رمز ارز با دستگاه‌های اتریوم است. در واقع می‌توانید با استخراج اتریوم، آن را از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال با ایاس تعویض کنید.

روش دیگری که برای استخراج توکن EOS وجود دارد، روش استخراج ابری یا Cloud Mining است. در واقع این روش برای سرمایه‌گذارانی که با پروسه استخراج رمز ارز آشنا نیستند، مناسب‌تر است. از جمله مشهورترین پلتفرم‌های استخراجی ابری رمز ارز EOS می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • IQ Mining
  • CCG Mining
  • Genesis Mining
  • Nuvoo Mining
  • Hashflare

کیف پول EOS

کیف پول رمز ارز ایاس

در حال حاضر توکن‌های ایاس مبتنی بر اتریوم هستند و برای ذخیره توکن‌های آن می‌توان از کیف پول‌های رسمی اتریوم استفاده کرد. متامسم و مای اتر ولت جزء محبوب‌ترین کیف پول‌های اتریوم محسوب می‌شوند. البته کیف پول‌ دیجیتال دیگری مثل ایدو، اکسودوس و صرافی‌ها از توکن ایاس پشتیبانی می‌کنند، اما خود سایت رسمی EOS توصیه کرده که برای آپدیت‌های بعدی، کاربران به سراغ کیف پول‌های رسمی اتریوم بروند.

نتیجه گیری: 

در این مطلب به طور کامل بررسی کردیم که رمز ارز ایاس چیست؟ و چه هدفی از ایجاد آن وجود داشته است. با توجه به ویژگی ها و بررسی های انجام شده، پیش بینی می شود که رمز ارز ایاس آینده روشنی را در پیش دارد، چرا که این گزینه ارز دیجیتالی با پتانسیل بالاست. البته پس از جدایی لارمیر از بلاکچین ایاس وضعیت آن کمی تغییر کرد و روند رو به رشد آن برای مدتی کمی متوقف شد. اما با همه این ها شک نداشته باشید که آینده ای ایده آل و روشن در انتظار این رمز ارز می باشد.

به این مطلب چند ستاره میدهید؟
[Total: 1 Average: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا